metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 10 °C

Středa 29. března 2023. Svátek má Taťána

Dalších 13 fotografií v galerii
U tramvajové zastávky Štěpničná vzniká mozaika... | foto: Praha 8Metro.cz

Džungle, pandy a spreje studentů zkrášlují zastávky

  12:24
Pražské zastávky hromadné dopravy mohou mít mnoho kreativních podob.

U tramvajové zastávky Štěpničná vzniká mozaika představující džungli velkoměsta. Věčně posprejovaný nevzhledný podchod, který byl dlouho ostudou osmé městské části, tu má zkrášlit dílo mladých umělců s názvem Sídlištní džungle. Mozaika plná opic, tygrů a dalších zvířat posedávajících na panelových domech má podle starosty Prahy 8 Romana Petruse posloužit místu podobně, jako tomu bylo před dvěma lety u takzvané Pandemie v podchodu u metra Ládví.

„Velmi se nám tehdy zkrášlení podchodu od mladé umělkyně Josefiny Jonášové osvědčilo. Podobným způsobem je proto zvelebován i nedaleký podchod u tramvajové zastávky Štěpničná,“ říká Petrus.

Malba bude proti sprejerům do budoucna ošetřena speciálním nátěrem, aby z ní bylo Jednodušší odstranit graffiti. Náklady na zhotovení díla se podle mluvčí městské části Anny Patočkové vyšplhali na 90 tisíc korun.

„Pandemie měla u místních velice pozitivní ohlasy. Městská část Praha 8 nechá proto zvelebit mladými umělci i další nevzhledné plochy, kolem kterých prochází vysoký počet lidí,“ slibuje Patočková. Zkrášlování okolí zastávek na osmičce začalo přitom před dvěma lety úplně nevinně. Mladou umělkyni Josefinu Jonášovou tehdy přestalo bavit procházet spolu se stovkami dalších lidí z městské části při přestupování z autobusu na metro špinavým a věčně posprejovaným podchodem.

Reklamní zastávky

● Kreativitu pražským tramvajovým zastávkám čas od času dodá i pouliční reklama. Nejčastěji Andělu a I. P. Pavlova.

● Zajímavá reklamní zastávka se objevila na I. P. Pavlova v březnu 2015. Tehdy zde na lepší bydlení lákala tím, že díky speciální 3D technologii působila dojmem, že je rozestavěná a podpírají ji pouze prkna a cihly.

● Kreativita se často projevuje i na zastávce Anděl, která se podle zadání inzertních zadavatelů proměňuje v různé často interaktivní interiéry, navíc se na střeše objevují také různé reklamní 3D objekty.

„Skicla jsem tedy na papír několik návrhů, jak by mohl podchod vypadat lépe a zašla na radnici Prahy 8,“ říká Jonášová, které se podařilo průchod zvelebit za třetinu sumy použité na mozaiku u Štepničné.

Zastávky tramvají ale nejsou jediným místem, které v metropoli v minulosti vyfasovalo umělečtější kabát. Autobusový terminál Smíchovské nádraží dříve patřil mezi nejošklivější místa v Praze. Předloňský podzim se ale začal postupně měnit díky obrazům devíti grafitti umělcům ze středních škol v Motole a v Hrdlořezích. Zatímco streetartoví umělci zaplnili stěny u nástupišť obrázky metra, tramvají, pasažérů i zvířat, zde stvořili květinovou a mozaikovou tramvajovou zastávku. „Ta se ale brzy stala terčem vandalů. Tomu nepředejdeme.

Podle zkušeností ze zahraničí se ale naštěstí stávají takto vymalovaná místa obětí vandalismu mnohem méně než běžné šedivě nezajímavé plochy,“ říká mluvčí Ropidu Filip Drápal. Velkou pozornost na sebe v minulosti upoutal také sprejer Pasta Oner, který spolu s dalšími třemi umělci zvelebil sádrokartonový kryt kolem tehdy rozestavěného výtahu ve stanici metra Anděl.

Ačkoliv i jeho počin sklidil vlnu uznání i kritiky od cestujících, sám nešetřil kritikou na streetartové zvelebení nedalekého Smíchovského nádraží.

Komentáře

Hlavní zprávy

Chytří holubi z ulic. Poznají sami sebe v zrcadle, nebojí se ani umělého dravce

vydáno 29. března 2023  4:05

Podle odborníků panuje kolem holubů řada mýtů. Věděli jste ale, že holubi jsou velmi inteligentní. Dokáží trénovat kognitivní dovednosti a dokonce...  celý článek

Komerční sdělení

Novoveský přespolák s napětím vyhlíží předpověď počasí

vydáno 29. března 2023

Nejsledovanější informací pro organizátory Novoveského přespoláku v Ostrožské Nové Vsi je nyní předpověď počasí. A není divu. Před rokem je totiž dokázala...  celý článek

Industriální část Smíchova se mění. David Černý tady otevře svou galerii

vydáno 28. března 2023  19:55

Říkalo se mu pražský Manchester, teď tu vzniká zajímavá část města. První velký krok udělá v sobotu.   celý článek

Adaptace jedné z nejslavnějších stolních her jde do kin. Zajdete na filmové Dungeons & Dragons?

vydáno 28. března 2023  15:06

Film Dungeons & Dragons: Čest zlodějů je podle prvních ohlasů poctivá a vtipná fantasy. Bude se líbit i lidem, kteří o Dračím doupěti nikdy neslyšeli?   celý článek