metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Petr Petřík | foto: Metro.cz

Křepelky z krajiny mizejí, zemědělství jim ničí úkryty, říká botanik

  5:22
Zatímco pro jiné je příroda místem odpočinku, pro Petra Petříka je prací. Vystudoval biologii a geobotaniku, oboru se stále věnuje jako výzkumný pracovník v Botanickém ústavu Akademie věd České republiky. A jak takový botanik odpočívá? „Občas si zazpívám s přáteli buď ve sboru, nebo pětičlenném uskupení Laurus. Baví mě práce v Okrašlovacím spolku v Čelákovicích, kde budeme 28. října sázet další stromy ve spolkové ovocné aleji,“ uvádí v rozhovoru pro deník Metro.

Jaké bylo vaše léto?
Pro botanika je léto vždy pracovní. Nejinak tomu bylo u mě. Botanizoval jsem v těch nejkrásnějších místech naší země, jako je Křivoklátsko nebo Český kras, takže o zážitky nebyla nouze.

Na čem nyní pracujete?
S kolegy z více pracovišť v současnosti zkoumáme na jihu Čech spojení drobných památek a doprovodné zeleně. Všimli jsme si totiž, že tvoří často jednotný celek a vážou na sebe celou řadu organismů, které jinde v krajině nenajdeme.

Vztah přírody s okolím se nejvíce projevuje také ubývající zvěří, ať už to jsou včely, nebo ptáci. Co to pro přírodu a potažmo lidstvo znamená?
Vědci na úbytek biodiverzity upozorňují dlouhodobě. Jak by mi naši kolegové ornitologové z České společnosti ornitologické potvrdili, tak v případě ptáků ubývají zejména druhy, které jsou vázané na zemědělskou krajinu, jako například křepelky. Děje se tak kvůli intenzifikaci zemědělství, které těmto druhům ptactva nedovolí v krajině volně pobývat a ničí jim úkryty, hnízdiště, ale i zdroj potravy. Stačí se podívat na některá pole, kde se masivně používá chemie, která proniká do podzemní vody využívané stále jako pitné.

Jak z pohledu botanika vnímáte změny počasí, tornádo v Česku nebo nezvyklé tropy?
Extrémní projevy počasí jsou důsledkem probíhajících klimatických změn způsobených mimo jiné i námi. I v našich zeměpisných šířkách dokážou tyto změny nepříjemně překvapit doprovodnými riziky, jako při nedávném velkoplošném požáru v Českém Švýcarsku. Jako botanik pozoruji vysychání krajiny i velkých stromů. Do ochrany přírody a krajiny se pochopitelně také aktivně zapojuji.

Kancelář máte v Průhonickém parku, vnímáte i tam dopady civilizace?
Pracuji v Průhonicích od roku 2000 a všímám si, jak zástavba postupně obkličuje celý park a projevuje se i občasnými úniky splašků do povodí Botiče. Ohrožená je také samotná komponovaná krajina parku jako dědictví zejména po hraběti A. E. Silva Taroucovi, pro které byla zařazena i na seznam památek UNESCO. Dostala první ránu s kůrovcovou kalamitou, po níž utrpěly porosty smrku tvořící pohledovou bariéru, a nyní dožívají i staré stromy.

Má neregulovaná zástavba velké dopady na přírodu?
Už jsem to trochu zmínil. Málo se mluví o tom, že každá stavba ve volné krajině znamená také napojení na infrastrukturu a stává se zdrojem odpadů. Dopravní stavby zase znamenají nepřekonatelnou překážku pro divokou zvěř, zdroj hluku, generují další zábory půdy a takto bychom v negativních dopadech mohli pokračovat. Je potřeba zasadit se bleskově o to, aby nebylo možné levně vyjímat pozemky ze zemědělského půdního fondu pro stavbu skladovacích hal.

Co se může stát, pokud budeme jako společnost pokračovat stejným tempem?
Katastrofických filmů o tom bylo natočeno dost a vždy mě fascinuje, jak jsou u diváků oblíbené. Líčí to nakonec i papež František ve svém Laudato Si a stejně jako on věřím v duchovní obrodu, která nás přiměje k pozitivním změnám.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek