metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 8 °C

Sobota, 29. února 2020. Svátek má Horymír.
Obyvatelé Křeslic se bojí, že je bude obtěžovat transitní doprava stejně jako
Obyvatelé Křeslic se bojí, že je bude obtěžovat transitní doprava stejně jako obyvatelé Spořilova. | foto: ČTK

Křeslice nechtějí Vesteckou spojku. Ostatní obce si ji pochvalují

22. listopadu 2012  14:59 Adam Váchal Metro.cz
Jihovýchod metropole očekává výstavbu zásadní dopravní stavby. Vestecká spojka a křižovatka EXIT 4 má odlehčit dopravě místních obcí. Přesto se obyvatelé jedné z nich obávají, že stavba situaci jen zhorší.

Čtyřproudá silnice, po které se budou prohánět kamiony, straší obyvatele Křeslic. Ti se dnes sejdou, aby diskutovali o tom, jak může stavba Vestecké spojky a křižovatky EXIT 4 na dálnici D1 zhoršit životní podmínky v okolí obce. "Rozhodli jsme se podat kvůli stavbě tři žaloby. Chceme poukázat na to, že projekt podhodnocuje hlukové a emisní zátěže," říká starosta Křeslic Antonín Zápotocký.

Ostatním se projekt zamlouvá

Ostatní obce, kolem kterých má spojka vést, mají však na stavbu zcela odlišný názor. "My jsme záměr stavby připomínkovali, takže se nám povedlo docílit toho, že bude spojka více zahloubena v zemi, vyrostou okolo ní další protihlukové stěny a místo čtyř pruhů bude nejspíš pouze dvouproudá. Vestecká spojka zásadně zlepší dopravní situaci na jihovýchodě města," říká starostka Šeberova Petra Venturová.

K jejímu názoru se staví i ostatní okolní obce. Sám starosta Křeslic připouští, že je jeho obec v boji proti nové spojce sama. Podle některých přitom Křeslice nemají důvod si na stavbu stěžovat. Silnice bude totiž od Křeslic vzdálena několik kilometrů.

Stavba je komplikovaná

Kdy na Vesteckou spojku vyrazí první auta, zatím není vůbec jasné. " Stavba má velmi komplikovaný proces EIA, který není dokončen. Další příprava je otázkou finančních prostředků Středočeského kraje," vysvětluje Roman Kluzák z tiskového odboru ministerstva dopravy.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z Riegrových sadů mohou zmizet stromy

Napadený smrk
vydáno 29. února 2020  5:46

Na území Prahy 2 padly již čtyři smrky napadené kůrovcem. Dendrologové mají pohotovost.  celý článek

Co je tajemný biohacking?

Biohacking
vydáno 29. února 2020  5:40

Pokud se zajímáte o různé moderní a inovativní přístupy k životnímu stylu, možná jste už zaslechli zvláštně znějící pojem biohacking. Jedná se o přístup k...  celý článek

Hrát o Voskovcovi s Werichem je od nás drzé, říká Matoušek

Matoušek (vlevo) a Kočárník v roli Wericha
vydáno 28. února 2020  17:41

Dílo Jiřího Voskovce a Jana Wericha měli rádi odmalička. A tak už při studiích připravili Daniel Matoušek a Tomáš Kočárník inscenaci Hovory V+W, kterou...  celý článek

Branické divadlo začne svou novou kapitolu už za dva týdny

Branické divadlo.
vydáno 28. února 2020  14:27

Nový nájemník Branického divadla se představí veřejnosti 14. března pod názvem Divadlo Bravo. O šest dní později zde proběhne premiéra inscenace Mimjové,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám