metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 10 °C

Středa 24. dubna 2024. Svátek má Jiří

Krev můžete dát i po koronaviru

  11:01
Pozornost nemocnic soustředěná na krev je v současnosti větší než za neepidemických časů. Nejen proto, že v Česku obecně její přísun od dárců klesá. V posledních letech postrádají transfúzní stanice asi sto tisíc dobrovolníků ročně.
Dárcovství krve má v Česku dlouhou tradici. | foto: MAFRA

Mohu darovat krev poté, co jsem prodělal covid-19? Kdy lze opět poskytnout krev, pokud jsem byl naočkován proti covidu? Otázky, které si kladou především dobrovolní dárci. Ti jsou sice omezeni horní věkovou hranicí 65 let, ale nějaká omezující kritéria jsou i ­mezi mladšími. Například těmi, jimž byla aplikována vakcína proti covidu proto, že jsou zdravotníci, pracují v­ nemocnicích nebo jsou zařazeni do takzvané kritické infrastruktury státu.

Každá vakcína má jinou lhůtu pro dárcovství
Na detaily ohledně očkování a dárcovství upozorňují jednotlivá transfuzní oddělení. Uvádějí třeba časové odstupy, které je nutné dodržet pro odběr podle toho, čím byl dotyčný člověk očkován. „Po očkování vakcínami Pfizer a ­Moderna lze darovat za sedm dnů, pokud nebyla reakce na očkování. Po očkování vakcínou AstraZeneca lze darovat za čtyři týdny po první i po druhé dávce,“ upozorňují z­ Transfuzního oddělení Fakultní nemocnice v Hradci Králové.

Ani covidové onemocnění, pokud se dárce krve uzdraví, není překážkou k dalšímu dárcovství. „Krev může darovat za dva týdny po ukončení izolace,“ vysvětluje Marie Voráčková z Oddělení PR a marketingu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze. To se ale týká domácího léčení. Pokud byla pacient s covidem hospitalizován, pauza je podstatně delší. „Obvykle až za dva měsíce po ukončení izolace,“ doplňuje informace ohledně dárcovství zástupkyně pražské fakultní nemocnice.

Rekonvalescentní plazmu „vyvážejí“ do krajů
Ve zdravotnických zařízeních je momentálně také poptávka po takzvané rekonvalescentní plazmě. V průběhu infekce covidem se v těle nemocného vytvářejí specifické protilátky proti viru, který je původcem nemoci. Tyto protilátky v krvi vyléčené osoby přetrvávají delší dobu po uzdravení. Podání plazmy odebrané osobě, jež onemocnění prodělala, je jednou z možností, jak léčit nemocné s infekcí covid-19.

„Takzvaná rekonvalescentní plazma od dárců po prodělaném koronavirovém onemocnění je u nás využívaná v ­přísně individuálních případech,“ uvádí Petra Šlechtová, primářka Transfuzního oddělení plzeňské fakultní nemocnice. Tu, co sami nevyužijí, posílají tam, kde jí je nedostatek. „V tomto směru pomáháme zejména ostatním zdravotnickým zařízením napříč celou republikou,“ dodává.

Rekonvalescentní plazma se týká i olomoucké nemocnice, kde jí na jaře a na podzim roku 2020 neměli tolik, kolik by potřebovali. „Bylo málo vyléčených pacientů s dostatečným množstvím protilátek,“ říká mluvčí nemocnice Adam Fritscher. Loni odebrali 1600 jednotek této plazmy, využili ji pro vlastní potřebu, ale dodávali i do dalších nemocnic na celé Moravě. „Její potřeba nyní roste, určitě přivítáme každého ochotného pacienta, který covid prodělal, a­ to nejlépe letos v lednu, pokud nemá onemocnění vyžadující trvalou léčbu,“ dodává Adam Fritscher.

Odložené operace spotřebu krve nesnížily
Nemocnice napříč republikou odkládají, kromě akutních případů – například úrazy a autohavárie – mnoho plánovaných zákroků. Projevuje se to nějak na spotřebě krve?

V olomoucké fakultní nemocnici prožili loni atypickou sezonu. „Spotřeba krve byla na jaře asi o třicet procent nižší, snížila se plánovaná elektivní (výběrová – pozn. redakce) péče a zůstaly jen akutní operace a úrazy,“ uvedl pro deník Metro mluvčí Fakultní nemocnice Olomouc Fritscher. Naopak prudké zvýšení spotřeby se projevilo v­létě, kdy nemocnice „doháněla“ odložené operace. Spotřeba opět klesla na podzim. „Celkově byla v roce 2020 spotřeba krve asi o tři procenta nižší než v roce 2019,“ říká Fritscher.

Mírnější poptávku po transfuzní krvi eviduje Fakultní nemocnice Hradec Králové. „V souvislosti s omezením neakutních výkonů spotřeba krve a jejích složek mírně klesla,“ potvrzuje mluvčí královéhradecké nemocnice Jakub Sochor.

„Spotřeba transfuzních přípravků je prakticky stejná jako v době před vypuknutím epidemie,“ říká Iva Nováková, mluvčí českobudějovické Jihočeské nemocnice. Je to tím, že akutní péče zůstala zachována, zvláště o hematologicko-onkologické a onkologické pacienty i při chirurgických a traumatologických zásazích. „Nemocní z plánované operační péče totiž v běžném provozu odebírají pouze malé množství,“ vysvětluje mluvčí Jihočeské nemocnice.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Důležité je přijmout svoji identitu a bojovat za svá práva, říká manažerka Klára Sobotková

vydáno 23. dubna 2024  18:30

Ve světě, kde dominovali muži, se odvážila zaujmout klíčové pozice. Klára Sobotková se stala průkopnicí průmyslového sektoru v České republice. Od roku...  celý článek

Ve čtvrtek vše předvedeme lidem a já se už nemůžu dočkat, těší se Anna K.

vydáno 23. dubna 2024  12:30

Čerstvá držitelka Ceny Anděl za píseň Údolí včel Anna K. zve své fanoušky na dva koncerty. V pražském Foru Karlín ve čtvrtek a o dva dny později v...  celý článek

Braník ve víru změn. Nový biotop hlídá tučňáčí rodinka. Z ohořelé ostudy bude park

vydáno 23. dubna 2024  5:30

Kouř na obloze a zvuk sirén. V Braníku v poslední době evergeen. Opuštěný areál bývalých stavebnin hoří několikrát do roka. Objekt na začátku Vrbovy ulice...  celý článek

U sebe doma vyrobím, na chalupě si pak posvítím? Jenže je to trochu jinak

vydáno 22. dubna 2024  18:30

České obecné fotovoltaické prostředí srší optimismem, ale současně v něm vládne mezi lidmi hodně legend. Jednou z nich je třeba možnost sdílení energie...  celý článek