metro.cz

Počasí v Praze

-6 °C / -1 °C

Úterý, 22. ledna 2019. Svátek má Slavomír.
Míla Fürstová do Anglie odcházela ve 20 letech. 	.
Dalších 8 fotografií v galerii
Míla Fürstová do Anglie odcházela ve 20 letech. . | foto: Archiv M.FMetro.cz

Křídla maluje orlům u dálnic i na desku kapely Coldplay

29. června 2018  7:29 Filip Jaroševský Metro.cz
Míla Fürstová je jednou z mála českých umělkyň, které úspěšně působí v zahraničí. Před několika dny se na skok vrátila do Česka, aby některé z reklamních orlů u dálnic, jež tu stojí od devadesátých let, přeměnila pomocí speciálního tisku v umělecká díla.

„Vzhledem k tomu, že vidím Mattoniho orla jako takový svůj výtvarný návrat do Čech, chtěla jsem, aby téma návratu bylo centrální i v orlu samotném,“ říká pro deník Metro Fürstová, která se u laické veřejnosti proslavila spoluprací s britskou kapelou Coldplay. Té navrhla obal alba The ghost stories s ikonickými křídly.

Jaká byla cesta od tuzemské studentky k uznávané britské výtvarnici?
Zásadní roli na ní hrály a hrají tři základní ingredience. Mé odpracované hodiny jsou tou první. V Anglii se říká, že se člověk v něčem stává expertem, pokud tím stráví minimálně deset tisíc hodin. A přestože jsem na svých grafikách strávila víc než to, pořád je co se učit.

A ostatní ingredience?
Druhá, a myslím ještě důležitější, je láska k tomu, co dělám. Už odmalička jsem toužila být výtvarnicí a i teď mi každý den dává smysl věnovat se tomu, co mě tak bytostně naplňuje. Takže bez lásky to prostě nejde. Třetí ingredience na mé cestě je štěstí. No a jemu se každý den snažím pomoci najít ke mně cestu tím, že mu vyplétám lávky z těch předešlých dvou ingrediencí.

Nyní se o vás mluví v souvislosti s orly. Co vás přesvědčilo, abyste se zapojila do jejich proměny?
Vždy když se vracím do Čech a na dálnici míjím orla, říkám si, že už jsem doma. Orli jsou velmi unikátní surrealistický počin v krajině. Líbí se mi, že jde o symbol letu, a tudíž i symbol svobody a snění. Zároveň mě přitahuje jejich teatrální drama a to, jak výrazně se mění v krajině skrze nejrůznější změny světla, a i to, jak jsou nasvíceni v noci, jako takový maják pro ty, kteří jsou na cestě. Kromě toho, že mě tento projekt nesmírně přitahoval z výtvarné stránky, hrálo velkou roli v mém rozhodnutí ho přijmout i to, že poté, co se moje výtvarná dráha posledních dvacet let odehrávala téměř výhradně ve Velké Británii a v zahraničí, jsem teď chtěla dát něco zpátky do Čech.

Fotogalerie

Od poloviny června máte samostatnou výstavu v Londýně. Chystáte nějakou i v Česku?
Moje výstava v Galerii Emse Fine Art se v překladu jmenuje „Všechny řeky, které skrze mě plynou“. Je to výstava prezentující práce za poslední tři roky. Tematicky jsem se v ní odloučila od své kapitoly dvouleté spolupráce s Coldplay a soustřeďuji se v ní na vlastní tvorbu, v jejímž centru je téma řeky. Tu používám jako metaforu pro tok lidského života, tok lásky a tvořivosti. Letos v listopadu chystám výstavu v Praze, konkrétně v Galerii Miro k příležitosti premiéry celovečerního dokumentu režiséra Petera Hirjaka Míla Fürstová: Wings For Coldplay.

Komentáře

Hlavní zprávy

Obchod se strachem. Rodiče platí dětem tisíce za kurzy

Ilustrační snímek
vydáno 22. ledna 2019  12:27

Pět set korun, ale i devět tisíc. O přípravy na středoškolské přijímačky je velký zájem.  celý článek

V paneláku mají zkušebnu a dokonce nahrávací studio. Sousedům to nevadí

Zkouška kapely klíč v panelákovém studiu.
vydáno 22. ledna 2019  10:58

V obyčejném panelovém domě na okraji Prahy si manželé Marianovi z bytu 5+1, ve kterém bydlí, vytvořili profesionální nahrávací a masteringové studio Klíč....  celý článek

Proměnu průduchu na droida R2D2 z Hvězdných válek mapuje nový dokument

Filip Brouk a jeho R2D2 na Folimance.
vydáno 22. ledna 2019  6:52

Když se před rokem a půl prakticky přes noc přeměnila betonová větrací šachta v parku Folimanka na třímetrový model robota z filmové série Star Wars,...  celý článek

Sloupek Mardoši: Zvonky dveří

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 21. ledna 2019  10:15

V našich představách nám spílali z oken, házeli věci, smáli se, zuřili, píše Mardoša pro deník Metro ve svém sloupku.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám