metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Dalších 8 fotografií v galerii
Míla Fürstová do Anglie odcházela ve 20 letech. | foto: Archiv M.FMetro.cz

Křídla maluje orlům u dálnic i na desku kapely Coldplay

  7:29
Míla Fürstová je jednou z mála českých umělkyň, které úspěšně působí v zahraničí. Před několika dny se na skok vrátila do Česka, aby některé z reklamních orlů u dálnic, jež tu stojí od devadesátých let, přeměnila pomocí speciálního tisku v umělecká díla.

„Vzhledem k tomu, že vidím Mattoniho orla jako takový svůj výtvarný návrat do Čech, chtěla jsem, aby téma návratu bylo centrální i v orlu samotném,“ říká pro deník Metro Fürstová, která se u laické veřejnosti proslavila spoluprací s britskou kapelou Coldplay. Té navrhla obal alba The ghost stories s ikonickými křídly.

Jaká byla cesta od tuzemské studentky k uznávané britské výtvarnici?
Zásadní roli na ní hrály a hrají tři základní ingredience. Mé odpracované hodiny jsou tou první. V Anglii se říká, že se člověk v něčem stává expertem, pokud tím stráví minimálně deset tisíc hodin. A přestože jsem na svých grafikách strávila víc než to, pořád je co se učit.

A ostatní ingredience?
Druhá, a myslím ještě důležitější, je láska k tomu, co dělám. Už odmalička jsem toužila být výtvarnicí a i teď mi každý den dává smysl věnovat se tomu, co mě tak bytostně naplňuje. Takže bez lásky to prostě nejde. Třetí ingredience na mé cestě je štěstí. No a jemu se každý den snažím pomoci najít ke mně cestu tím, že mu vyplétám lávky z těch předešlých dvou ingrediencí.

Nyní se o vás mluví v souvislosti s orly. Co vás přesvědčilo, abyste se zapojila do jejich proměny?
Vždy když se vracím do Čech a na dálnici míjím orla, říkám si, že už jsem doma. Orli jsou velmi unikátní surrealistický počin v krajině. Líbí se mi, že jde o symbol letu, a tudíž i symbol svobody a snění. Zároveň mě přitahuje jejich teatrální drama a to, jak výrazně se mění v krajině skrze nejrůznější změny světla, a i to, jak jsou nasvíceni v noci, jako takový maják pro ty, kteří jsou na cestě. Kromě toho, že mě tento projekt nesmírně přitahoval z výtvarné stránky, hrálo velkou roli v mém rozhodnutí ho přijmout i to, že poté, co se moje výtvarná dráha posledních dvacet let odehrávala téměř výhradně ve Velké Británii a v zahraničí, jsem teď chtěla dát něco zpátky do Čech.

Od poloviny června máte samostatnou výstavu v Londýně. Chystáte nějakou i v Česku?
Moje výstava v Galerii Emse Fine Art se v překladu jmenuje „Všechny řeky, které skrze mě plynou“. Je to výstava prezentující práce za poslední tři roky. Tematicky jsem se v ní odloučila od své kapitoly dvouleté spolupráce s Coldplay a soustřeďuji se v ní na vlastní tvorbu, v jejímž centru je téma řeky. Tu používám jako metaforu pro tok lidského života, tok lásky a tvořivosti. Letos v listopadu chystám výstavu v Praze, konkrétně v Galerii Miro k příležitosti premiéry celovečerního dokumentu režiséra Petera Hirjaka Míla Fürstová: Wings For Coldplay.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek