metro.cz

Počasí v Praze

2 °C / 3 °C

Čtvrtek 1. prosince 2022. Svátek má Iva
Parník Tyrš | foto: Jan David, Metro.cz

Krize i povodně jsou už pryč. Vltavské lodě hlásí rekordní návštěvnost

  14:01
Vodní turistika na Vltavě v hlavním městě se vzpamatovává z hospodářské krize a loňských povodní. „Cestujících letos na paluby pražských parníků dorazilo nejvíc za poslední roky,“ řekl výkonný ředitel Pražské paroplavební společnosti Štěpán Rusňák, počty neuvedl. Na Vltavě v hlavním městě si mohou Pražané či turisté vybrat až z 60 výletních lodí.

Nejvytíženější plavební komorou je ta Smíchovská, za první pololetí jí podle Povodí Vltavy propluly výletní lodě desettisíckrát, což je o 1500 meziročně více. To je ale možné připsat na vrub právě loňským červnovým povodním, kdy aktivita výletních lodí odpovídala spíše údajům běžným v zimních měsících, a nikoliv v turistické sezóně. Při srovnání údajů z ledna až května jsou počty proplavených výletních lodí v obou letech prakticky shodné.

Na lodě se vejdou tisíce lidí

Kromě turistů se na vodu podle Rusňáka vrací i firemní klientela. „Je znát, že firmy mají více peněz na akce spojené s cateringem na vodě určené pro klienty nebo pro vlastní zaměstnance,“ uvedl.

Po řece plují v Praze velká i malá plavidla. Mezi velká jsou počítány lodě s kapacitou nad 12 osob. Těch je v Praze 45 a na největší z nich se vejde 300 cestujících. "Provozovatelé lodí se příliš nemění, protože u těch velkých jde přeci jen o obrovské investice. Občas se mění provozovatelé malých plavidel," řekl šéf pražských náplavek Daniël Hagen. Celkem jsou všechny pražské lodě schopny svézt až 8000 turistů.

Jezdí se do zoo i na Slapy

Mezi velkými plavidly jsou více než 100 let staré parníky Vyšehrad, Nepomuk a Vltava. Nejstarší lodí je Nepomuk, nejmladší je Grand Bohemia, která kotví na Kampě. Kapacitu má 160 lidí. Nejčastějšími trasami bývá cesta z centra ke Štvanici, okruhy u Kampy kolem Karlova mostu nebo z náplavky Na Františku k Vyšehradu a zpět, která trvá zhruba dvě hodiny. "Velmi oblíbenou je i plavba z Rašínova nábřeží do zoo, řada cest také míří na Slapy a zpět," řekl Hagen.

Kromě parních či motorových lodí je možné na Vltavě v Praze plout na gondole, přívozech, šlapadlech či si půjčit lodičku. "Kotví tu i některá takzvaně neplující plavidla, například loď Tajemství bratří Formanů," dodal Hagen.

Komentáře

Hlavní zprávy

Jaké jsou časté triky kybernetických útočníků? Velký nátlak a časová tíseň

vydáno 1. prosince 2022  8:20

Počet on-line útoků stále roste. Několika účinnými kroky si můžete ochránit peníze.  celý článek

Změny v topení? Mnozí se vracejí ke dřevu a uhlí, evidují to také naše vlastní nosy

vydáno 1. prosince 2022  6:52

Proti blankytnému nebi se rýsuje úzký proužek dýmu z komína. Podobný obrázek vidíme stále častěji. A také to cítíme.  celý článek

Nefunguje vám čip v Lítačce? Revizorovi se neospravedlníte, ale pokutu vám vrátí

vydáno 30. listopadu 2022  18:15

Platný doklad o zakoupení příslušného kuponu vás před pokutou nezachrání. Na každý pád zaplatíte nejméně 50 korun.  celý článek

První rok krize se víc krade. Ovlivní tlak na naše peněženky i spotřebu alkoholu?

vydáno 30. listopadu 2022  12:01

Znáte někoho, kdo si nestěžuje? Kdo nenadává na poměry? Nahlaste ho, dostane vyznamenání.  celý článek