metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 22 °C

Čtvrtek, 23. září 2021. Svátek má Berta.

Větší foto
Předsedkyně Fondu ohrožených dětí Hana Kupková | foto: Archiv

Krize ukázala zanedbávání, říká předsedkyně Fondu ohrožených dětí

  17:50
S předsedkyní Fondu ohrožených dětí Hanou Kupkovou jsme si povídali o tom, jak koronavirová krize ztížila péči o děti. „Kvůli pobytu rodiny pohromadě se projevilo mnohem více problémů,“ říká.

Provozujete Klokánky, kde se staráte o ohrožené děti. Jak si vedete během koronavirové krize? 
Situace je náročnější, děti nechodí do školy a pominula také psychiatrická podpora, která je teď potřeba mnohem více. V některých městech nás také zasáhla karanténa, kvůli které nemohlo na službu dorazit několik tet. Vůbec máme málo personálu.

Zaslechl jsem zprávy, že k vám rodiče neoprávněně umísťovali děti.
V některých případech se opravdu prokázalo, že rodiče chtěli umístit své dítě do Klokánku, ačkoli nebylo v ohrožení života. Prostě již nezvládali situaci. Ozvala se například maminka, která žádala umístění svých dvou dětí, ale po delším telefonickém rozhovoru vyšlo najevo, že chce pouze odjet za svou matkou a mít chvíli od dětí klid.

Přibylo případů ohrožených dětí během krize?
Příjmů v době pandemie skutečně přibylo. Troufám si říci, že kvůli pobytu rodiny pohromadě se projevilo mnohem více problémů, jako například větší zanedbávání potřeb dětí či užívání nadměrných fyzických trestů. Nemyslete si, že to, co vidíte v amerických filmech, se u nás neděje. V Klokánku máme děti popálené od cigaret, děti sexuálně zneužívané, děti, které byly svědkem pokusu o vraždu svého rodiče druhým rodičem, dokonce i dítě, které rodiče trestali tím, že mu nasypali připínáčky do bačkůrek a nutili ho v tom běhat, nebo dítě, které otec přivazoval k židli, aby se nenaučilo chodit, protože dávky na handicapované dítě jsou vyšší.

Jak konkrétně se Klokánků dotkl koronavirus?
Snažíme se pomáhat jako dříve, ale s ohledem na přijatá opatření se pro nás vše stalo složitější. Lékaři hodně fungovali on-line, což ztěžovalo situaci u psychiatricky nemocných dětí. Prostředky vynaložené na dezinfekční prostředky a ochranné pomůcky značně zvýšily naše náklady. Děti nechodí do škol, takže tety nezastávají pouze roli maminky, ale i učitelky, a vzhledem k tomu, že každá má na starosti čtyři děti, je to vyčerpávající. Tuto velmi náročnou práci vykonávají za takzvanou zaručenou mzdu, což v tomto případě činí 17 800 korun hrubého.

Vláda podle vás otálí se slibovanou novelou zákona o sociálněprávní ochraně dětí. Jak se vás to dotýká?
Součástí tohoto zákona je financování našich zařízení. Jeho platné znění nereflektuje aktuální situaci. Státní příspěvek určený na dítě nebyl valorizován od roku 2013 a je skutečně nedostačující. Dětské domovy dostávají své finance i na neobsazená lůžka a dostávají téměř dvakrát tolik co naše zařízení na dítě. Pro představu uvedu příklad z nedávné doby. V noci jsem jela pro chlapce, který byl unesen ze své země a policie jeho únosce zadržela na našem území. V Klokánku jsme ho vykoupali, nakrmili, převlékli do pyžama a uložili ke spaní. Ráno jsme domlouvali s velvyslanectvím dané země a s cizineckou policií předání jeho prarodičům na hranicích. Chlapce jsme tedy po obědě kompletně oblékli, dali svačinu, plenky na cestu. Vrátila jsem se v pozdních hodinách, po ujetí asi 240 kilometrů. Za tuto službu dostane Klokánek státní příspěvek 760 korun a vyplatí nám ho téměř dva měsíce po akci.

Nad vaším fondem visí hrozba zániku, jak se s tím hodláte vypořádat?
Tato hrozba nad námi visí už od roku 2013. Chybí zmiňovaná úprava zákona, což si dle svých vyjádření uvědomuje i ministerstvo a vláda a od roku 2015 stále slibují novelu. V minulých letech se to řešilo dofinancováváním ze strany státu, ale toto je velmi nestabilní řešení, navíc v loňském roce bylo pouze za sedm měsíců. V letošním roce nejspíš také proběhne, ale máme prý pochopit, že situace je náročná, a proto bude návrh dotačního titulu předložen na vládu až na konci prvního pololetí. Klokánky nemají téměř žádné finanční rezervy, proto bychom chtěli moc poprosit veřejnost o podporu. Číslo účtu je 3055103/0300 a je možné přispět i on-line platbou na www.fod.cz. Děkujeme za příspěvky. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Česká reprezentace amerického fotbalu se připravuje na zápas proti Rusku

vydáno 23. září 2021

Český tým nastoupí proti Rusku v Ústí nad Labem k zápasu o konečné pořadí Mistrovství Evropy. Turnaj se měl původně dohrát loni, ale kvůli koronaviru byly...  celý článek

Komerční sdělení

Jít s ní do postele na prvním rande? Pokud ano a mějte po ruce eJoy®.

vydáno 23. září 2021

Téma sexu na prvním rande je předmětem mnoha diskusí a neexistuje jen jeden správný názor. Na druhou stranu by si tuto možnost měli preventivně připustit...  celý článek

Plzeňský výrobce Škoda představil první dokončený elektrobus Škoda E’City.

vydáno 22. září 2021  19:10

Vozidlo je již v základních barvách nového jednotného stylu Pražské integrované dopravy. Dopravní podnik (DPP) jich má objednáno celkem čtrnáct. První...  celý článek

Komerční sdělení

Nejpřekládanější jazyky: S čím se překladatelé nejčastěji potýkají?

vydáno 22. září 2021

Ačkoliv se to tak na první pohled nemusí vůbec zdát, překladatelství je velmi náročná práce. Ať už se jedná o překlad z jakéhokoliv jazyka, vždy je třeba...  celý článek

Vaše fotky z Prahy