metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš

Další 2 fotografie v galerii
Andula se zrodila před osmi lety. | foto: MAFRA

„Krysařil“ v Brně, pak chytil příležitost za pačesy a Friesovým boudám vrátil lesk

  14:10
Narodili jste se v nížině, jste ryzí kancelářská krysa, ale nechybí vám kuráž? Pak vás může inspirovat příběh Karla Polívky, který se před devíti lety „zbláznil“ a pronajal si skomírající krkonošské Friesovy boudy. Zde, ve výšce 1200 metrů nad mořem navíc vydupal ze země zbrusu novou Andulu, boudu v alpském stylu, kde se vaří pivo. S Polívkou jsme si sedli u polotmavé třináctky Fries a začali u letošní pohromy, covidu.

Jak s vámi zamávala virová hrozba, která se přikradla před polovinou března?
Přišla nevhodně, ale nakonec vlastně ve vhodný termín. Vzala nám sice kus opravdu nejlukrativnější zimní sezony – ale jen 14 dní. Pak nastaly dva koronavirové měsíce, kdy ale bývají oba hotely obsazeny málo.

Nezlobte se, že se rýpu v bolavé ráně, ale jaké pro vás byly první hodiny a dny totálního uzavření všech hotelů?
Popravdě? Ochutnal jsem postupně celé naše zásoby alkoholu. Pak jsem se ale rozhodl využít situaci, zorganizoval úklidy, opravy a vše, na co v plné sezoně není čas. Vláda pak pomohla i s platy zaměstnanců a hotely se po karanténě naplnily, takže ve finále vlastně „dobrý“.

Karel Polívka

Ukázala vám covidová neplecha, jak dělat správu Friesovek trochu jinak?
Ani ne, to mě naučily začátky před necelými deseti lety, kdy tu v zimě svah a hotelovou restauraci naplňovali jen mí rodiče a rodina sestry mé ženy. Tenkrát jsem musel napnout všechny síly, abych to změnil. Tato koronavirová krize už byla oproti tomu jen „tisíckrát vyvařený čaj pro pohanské psy“, jak by řekli Arabové.

Jste rodák z Hradce Králové, po vysoké škole jste působil v Brně, tedy samá nížina, kde o vánice nezavadíte. Jak vás místní horalové a budaři přijali?
Vycházíme dobře. Chvilku sice trvalo, než jsem jako přivandrovalec místní přesvědčil, že nejsem nafoukanej pitomec z města, ale nakonec mi to uvěřili a rozumíme si.

Kde jste se tehdy před lety při rekonstrukci Friesovek inspiroval?
Jednoznačně v Rakousku, které je v této branži opravdu napřed a neustále přichází s něčím novým. Mojí obecnou filozofií je: „Dělejme to nejlepší, co dokážeme. Nemusíme být nejlepší ze všech, ale vždy musíme být nejlepší ze sebe.“

Čistě vaším dítětem je Andula, penzion s pivovárkem vybudovaný asi tři sta metrů pod Friesovkami. Čím se od kmenové boudy odlišuje?
Upřímně? Je to lepší místo pro oslavy. A čeho? Života. Proto se tam odehrává většina svateb a dalších společenských událostí. Řečeno velmi zjednodušeně, pokud chcete jet s rodinou na příjemnou dovolenou s wellnessem, trochu vyšší gastronomií s možností poklidně posedět na terase u dobrého vína při západu slunce, přijedete do hotelu. Pokud chcete dobře zapařit s kamarády přímo u zdroje dobrého piva, jeďte na Andulu.

Tady se vaří Fries. Na zdraví!

Jak vás napadla sázka na pivo? Jakého máte sládka? A který Fries je váš nejoblíbenější?
Ještě v „civilizaci“ jsem spolupracoval s velkými pivovary v oblasti reklamy, a tak jsem měl k pivu blízko. Jako ostatně většina Čechů. Sládkem se teď stal jeden z našich číšníků, Honza Králík, kterého vyučil profík, Richard Vetyška. A naučil ho to tak dobře, že si to zákazníci nemohou vynachválit. Můj oblíbený Fries je jakýkoli povedený Fries.

Na Friesovkách samozřejmě žijete. Co na horalský život říká vaše rodina?
Se svou skvělou ženou jsem se seznámil v Brně, kde jsem ještě krysařil v kanceláři. Lucka byla optička. Ale využili jsme nabízené příležitosti, město opustili a usadili se tady, na střeše Čech. A naše dcera Bára se narodila tady, takže je z nás vlastně suverénně nejoriginálnější horalka.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek