metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl

Další 3 fotografie v galerii
Toto piáno zní ve skladbě Bohemian Rhapsody od Queenů. | foto: Archiv Chinaski

Kryštof, Žbirka či Vypsaná Fixa. Češi míří do studií, kde natáčeli Queeni či Coldplay

  11:00
Coldplay, Oasis nebo Queen. Ve studiích, kde natáčeli alba, se objevují i české kapely. V Anglii teď natáčí desku kapela Chinaski, která ji naživo představí v říjnu v pražském klubu Hard Rock Café.

České kapely se snaží o nahrávky s dokonalým zvukem, perfektním mixem i aranžmá. Jezdí do legendárních studií, najímají si profíky za mašinkami, producenty a doufají, že ze spolupráce se slavnými muzikanty dostanou desku podobnou svým vzorům.

Češi hrají na piano, jenž zní v Bohemian Rhapsody

Jednou z nich (přehled najdete v boxu) je i kapela Chinaski, která v těchto dnech pracuje na svém novém albu ve studiích Rockfield, o kterých se mluví jako o kolébce anglického rocku. Natáčejí v místech, kde vznikaly hity jako Bohemian Rhapsody od Queen nebo kde Coldplay napsali a natočili skladbu Yellow. Studia Rockfield, které najdete na britské venkovské farmě, si oblíbili také Oasis, Iggy Pop nebo Robert Plant.

Videoklip skupiny Skyline, který se točil v New Yorku.

Sledujte, jak vzniká deska kapely Chinaski

  • Fanoušci mohou každý den díky videím nebo blogům vidět, jak vzniká nová deska.
  • Vše najdou na webu rockfield.chinaski.cz. Křest alba, které dostane název podle místa vzniku Rockfield, je naplánovaný na 24. října v klubu Hard Rock Cafe Praha.

Na jejich kolekci nových skladeb dohlíží zkušený producent Greg Haver, jenž pracoval třeba pro Manic Street Preachers, a o zvuk se stará Clint Murphy, který stojí za deskami interpretů jako 50 Cent (10,5 Kč - pozn. red.) nebo Melanie C. 

Práci na albu si Chinaski náležitě užívají. „Spojuje nás odhodlání natočit nejlepší desku téhle skupiny,“ říká zpěvák a skladatel  Michal Malátný. Chinaski mají výjimečnou příležitost – používají piáno, které zní v Bohemian Rhapsody, Michal odpočívá na lavičce, kde Chris Martin z Coldplay napsal hit Yellow. „Samozřejmě že na ní sedávám každý večer a ladím texty,“ dodává s úsměvem zpěvák.

Spolupráce se slavnými

Kdo točí ve slavných studiích a najímá si známé muzikanty?

  • Kryštof: deska Inzerát vznikla pod dohledem Yarona Fuchse z New Yorku. Ten pracoval s Annie Lennoxovou i Smashing Pumpkins.
  • Vypsaná fixa: album Klenot natáčeli v Londýně. Najali si mistra zvuku Guye Fixena, který spolupracoval s Pixies.
  • Richard Müller: desku Monogamný vzťah natáčel v USA. Hraje na ní i bubeník Steve Holley, který stál po boku Paula McCartneyho, Eltona Johna či Joe Cockera.
  • Android Asteroid: nepříliš známá česká skupina si troufla jít se svým debutem do studia Abbey Road v Londýně. Tam vznikaly nahrávky kapel The Beatles nebo Depeche Mode.
  • V Abbey Road natáčí i Meky Žbirka. Metru sdělil, že právě vznikající deska přinese mnoho unikátů.
  • Videoklipy v Americe: v těchto dnech natáčejí v americkém San Francisku svůj videoklip Monkey Business, v New Yorku před třemi lety natáčela i elektronická kapela Skyline.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek

Není kachle jako kachle. Města oblepená hnědým keramickým morem

PRAHA? AHA!
vydáno 15. května 2022  12:15

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Šestnáct tisíc za příživníka ročně. Průzkum ukázal, kolik lidí sdílí svá hesla na VOD službách

vydáno 15. května 2022  6:43

Máte heslo na Netflix? A mohla bych ho vidět? Takhle by nejspíš zněla kultovní věta z filmu Kulový blesk, kdyby se točilo dneska.  celý článek