metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 12 °C

Pondělí, 18. února 2019. Svátek má Gizela.
Dřevěný betlém z Ghany
Větší foto
Dřevěný betlém z Ghany | foto: Roman BližíkMAFRA

Který je „ten černý vzadu“, na africkém betlému nepoznáte

27. prosince 2018  10:38 Libor Hruška Metro.cz
První exotický betlém přivezla Jaromíru Tlustému a jeho manželce před lety z Keni známá česká afrikanistka a diplomatka Marie Imbrová. Teď už jich mají ve sbírce 38. Jak moc se africký betlém liší od tradičního českého, si až do 6. ledna můžete prohlédnout na výstavě v Oblastním muzeu v Chomutově.

V českých betlémech Ježíška zahřívají osel s volkem, v těch afrických asi budou k vidění jiná zvířata, že?
Ano, máme ve sbírce i takový, při jehož tvorbě autor popustil uzdu své fantazii a na místo oslíka s volkem vytvořil dva čápy. Ježíška navíc přišla kromě ovečky navštívit také zebra.

V čem ještě jsou betlémy jiné?
Některé se od těch našich výrazně neliší. U jiných ale autor do svého díla vložil – někdy více, někdy méně – africké prvky, jako jsou pestré barvy nebo vzory oblečení. Africké betlémy jsou rozmanité a barevné, jako sama Afrika.

Prý v jednom z vašich betlémů chybí Panna Maria, proč?
Josef jen s Ježíškem pocházejí od Viktoriiných vodopádů. Řezbář předtím prodal turistům samotnou Marii. Raději získal peníze za jednu sochu hned, než aby čekal na kupce celých jesliček.

Máte údajně i exemplář s pěti králi...
Ano, v jednom z betlémů z Keni je opravdu namísto tří králů pět. Betlém z měkkého kamene vytvořil svahilský autor v roce 2014. Byl to muslim a vycházel z předpokladu: čím více králů, tím zdobnější a bohatší betlém. Věděl z biblického příběhu o narození Ježíška totiž jen to, že k jesličkám přišli králové, a králové jsou pro něho synonymem bohatství.

Co barva pleti postav, jak se pozná Baltazar?
U mnoha afrických betlémů je barva pleti postav černá, a to i těch, jejichž postavy nebo oděv vychází z evropských podob betlémů. Je tedy těžké rozlišit, který z králů je „ten černý vzadu“. Z těch necelých čtyřiceti betlémů v naší sbírce je jen jeden, kde kromě jednoho krále mají zbývající postavičky světlou barvu pleti.

Zmínil jste Keňu a Viktoriiny vodopády, odkud jsou další kousky z vaší sbírky?
Celkem z dvanácti zemí. Nejvíce jsou zastoupeny betlémy a jesličky z Keni a ze Zimbabwe. Z dalších zemí bych zmínil například ze dřeva vyřezané moderní pojetí Madony z Botswany, keramický betlém z Malawi, ze dřeva vyřezané betlémy z Tanzanie a Nigérie nebo betlém z pálené hlíny z Etiopie, jehož částečná glazura je vytvořena slanou vodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Placení kartou v příměstských autobusech vázne

Zdánlivě snadné
vydáno 18. února 2019  12:28

Už několik měsíců mohou lidé platit jízdné u řidiče ve vybraných příměstských autobusech Pražské integrované dopravy platební kartou. Podle pražského...  celý článek

Vyhřívané lanovky i rolby, které řídí satelit. Špindl udělal mílový krok

Šestisedačková lanovka má i vyhřívání.
vydáno 18. února 2019  9:19

Tam, kde v Krkonoších končí vodní nádrž Labská a začíná Špindlerův Mlýn, stávala ještě v devadesátých letech u ­parkoviště bouda s obrovskými kamny....  celý článek

Konec Tlusté koaly. Poslední pivo tu padne tento týden

Filip Jaroševský (vpravo) se loučí se „svým“ podnikem.
vydáno 18. února 2019  6:57

Redaktor deníku Metro naposledy poseděl v pubu v Senovážné ulici.  celý článek

„Chceš knihu? Jeď na Čerňák!“

Sídliště Černý Most
vydáno 17. února 2019  11:11

Vojtěch Havlovec spolu s kamarády vydal knihu o Černém Mostě. Název Linka č. 141 připomíná legendární autobus, který v době před postavením metra lidem ze...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám