metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 16 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Dřevěný betlém z Ghany | foto: Roman BližíkMAFRA

Který je „ten černý vzadu“, na africkém betlému nepoznáte

  10:38
První exotický betlém přivezla Jaromíru Tlustému a jeho manželce před lety z Keni známá česká afrikanistka a diplomatka Marie Imbrová. Teď už jich mají ve sbírce 38. Jak moc se africký betlém liší od tradičního českého, si až do 6. ledna můžete prohlédnout na výstavě v Oblastním muzeu v Chomutově.

V českých betlémech Ježíška zahřívají osel s volkem, v těch afrických asi budou k vidění jiná zvířata, že?
Ano, máme ve sbírce i takový, při jehož tvorbě autor popustil uzdu své fantazii a na místo oslíka s volkem vytvořil dva čápy. Ježíška navíc přišla kromě ovečky navštívit také zebra.

V čem ještě jsou betlémy jiné?
Některé se od těch našich výrazně neliší. U jiných ale autor do svého díla vložil – někdy více, někdy méně – africké prvky, jako jsou pestré barvy nebo vzory oblečení. Africké betlémy jsou rozmanité a barevné, jako sama Afrika.

Prý v jednom z vašich betlémů chybí Panna Maria, proč?
Josef jen s Ježíškem pocházejí od Viktoriiných vodopádů. Řezbář předtím prodal turistům samotnou Marii. Raději získal peníze za jednu sochu hned, než aby čekal na kupce celých jesliček.

Máte údajně i exemplář s pěti králi...
Ano, v jednom z betlémů z Keni je opravdu namísto tří králů pět. Betlém z měkkého kamene vytvořil svahilský autor v roce 2014. Byl to muslim a vycházel z předpokladu: čím více králů, tím zdobnější a bohatší betlém. Věděl z biblického příběhu o narození Ježíška totiž jen to, že k jesličkám přišli králové, a králové jsou pro něho synonymem bohatství.

Co barva pleti postav, jak se pozná Baltazar?
U mnoha afrických betlémů je barva pleti postav černá, a to i těch, jejichž postavy nebo oděv vychází z evropských podob betlémů. Je tedy těžké rozlišit, který z králů je „ten černý vzadu“. Z těch necelých čtyřiceti betlémů v naší sbírce je jen jeden, kde kromě jednoho krále mají zbývající postavičky světlou barvu pleti.

Zmínil jste Keňu a Viktoriiny vodopády, odkud jsou další kousky z vaší sbírky?
Celkem z dvanácti zemí. Nejvíce jsou zastoupeny betlémy a jesličky z Keni a ze Zimbabwe. Z dalších zemí bych zmínil například ze dřeva vyřezané moderní pojetí Madony z Botswany, keramický betlém z Malawi, ze dřeva vyřezané betlémy z Tanzanie a Nigérie nebo betlém z pálené hlíny z Etiopie, jehož částečná glazura je vytvořena slanou vodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Spustila povolební tancovačka. Křeslo primátora se hned neobsadí

vydáno 26. září 2022  18:55

Praha sobě v nové pražské koalici? To je zbytečné, stačí nám Starostové a Piráti, tvrdí vítězné Spolu.  celý článek

Zábradlí mizí z Náměstí Míru. Dejte pozor, zatím jenom po kouskách

vydáno 26. září 2022  5:11

Konec přebytečných klandrů započal. Překážky mizí i tam, kde to místní celkem dost překvapuje.  celý článek

Famózní premiéra v pražských Arkádách: unikátní Peugeot e-Legend poprvé v Česku!

vydáno 25. září 2022  18:32

V OC Arkády Pankrác se udála nevídaná věc. Ukázal se zde koncepční vůz, který nemá obdoby. Je autonomní, což znamená, že dokáže řídit zcela sám (i když...  celý článek

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží od pondělí nepojedou tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek