metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Neděle, 20. září 2020. Svátek má Oleg.
Dřevěný betlém z Ghany
Větší foto
Dřevěný betlém z Ghany | foto: Roman BližíkMAFRA

Který je „ten černý vzadu“, na africkém betlému nepoznáte

27. prosince 2018  10:38 Libor Hruška Metro.cz
První exotický betlém přivezla Jaromíru Tlustému a jeho manželce před lety z Keni známá česká afrikanistka a diplomatka Marie Imbrová. Teď už jich mají ve sbírce 38. Jak moc se africký betlém liší od tradičního českého, si až do 6. ledna můžete prohlédnout na výstavě v Oblastním muzeu v Chomutově.

V českých betlémech Ježíška zahřívají osel s volkem, v těch afrických asi budou k vidění jiná zvířata, že?
Ano, máme ve sbírce i takový, při jehož tvorbě autor popustil uzdu své fantazii a na místo oslíka s volkem vytvořil dva čápy. Ježíška navíc přišla kromě ovečky navštívit také zebra.

V čem ještě jsou betlémy jiné?
Některé se od těch našich výrazně neliší. U jiných ale autor do svého díla vložil – někdy více, někdy méně – africké prvky, jako jsou pestré barvy nebo vzory oblečení. Africké betlémy jsou rozmanité a barevné, jako sama Afrika.

Prý v jednom z vašich betlémů chybí Panna Maria, proč?
Josef jen s Ježíškem pocházejí od Viktoriiných vodopádů. Řezbář předtím prodal turistům samotnou Marii. Raději získal peníze za jednu sochu hned, než aby čekal na kupce celých jesliček.

Máte údajně i exemplář s pěti králi...
Ano, v jednom z betlémů z Keni je opravdu namísto tří králů pět. Betlém z měkkého kamene vytvořil svahilský autor v roce 2014. Byl to muslim a vycházel z předpokladu: čím více králů, tím zdobnější a bohatší betlém. Věděl z biblického příběhu o narození Ježíška totiž jen to, že k jesličkám přišli králové, a králové jsou pro něho synonymem bohatství.

Co barva pleti postav, jak se pozná Baltazar?
U mnoha afrických betlémů je barva pleti postav černá, a to i těch, jejichž postavy nebo oděv vychází z evropských podob betlémů. Je tedy těžké rozlišit, který z králů je „ten černý vzadu“. Z těch necelých čtyřiceti betlémů v naší sbírce je jen jeden, kde kromě jednoho krále mají zbývající postavičky světlou barvu pleti.

Zmínil jste Keňu a Viktoriiny vodopády, odkud jsou další kousky z vaší sbírky?
Celkem z dvanácti zemí. Nejvíce jsou zastoupeny betlémy a jesličky z Keni a ze Zimbabwe. Z dalších zemí bych zmínil například ze dřeva vyřezané moderní pojetí Madony z Botswany, keramický betlém z Malawi, ze dřeva vyřezané betlémy z Tanzanie a Nigérie nebo betlém z pálené hlíny z Etiopie, jehož částečná glazura je vytvořena slanou vodou.

Komentáře

Hlavní zprávy

Primátorky. Duklácké stopy zůstaly, vyhrálo společenství

Vítězná posádka a sprcha šampaňským
vydáno 20. září 2020  17:29

Závody skifů dnes ovládli na Vltavě Miroslav Vraštil a Lenka Antošová.  celý článek

KOLOBLOG: Jako medvěd v cirkuse

Připoutané sedlo Koloblog
vydáno 20. září 2020  12:18

Redaktor Pavel Hrabica je cyklista tělem i duší. Na kole vyráží do práce i na výlety. Ve své rubrice Koloblog dává čtenářům tipy, kam se vydat na...  celý článek

Vesmírný slon či Hlemýžď a Anděl. Výstava surrealistického velikána je opět otevřena

Irena Limbergová
vydáno 19. září 2020  18:13

Během koronakrize byla výstava děl Salvadora Dalího zavřena. Nyní už mohou lidé expozici Enigma plnou soch, grafik nebo předmětů ze skla navštívit v...  celý článek

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám