metro.cz

Počasí v Praze

21 °C / 34 °C

Čtvrtek 18. srpna 2022. Svátek má Helena

Kudy dál, konference?

  14:48
Konference o budoucnosti Evropy, byla ukončena 9. května předáním závěrečné zprávy předsedům Evropského parlamentu, Rady EU a Evropské komise. Nyní je na evropských institucích, aby navázaly na 49 návrhů, které obsahují 325 konkrétních opatření, jež občané formulovali s cílem utvářet Evropu, jakou si přejí.

Instituce se kolektivně zavázaly, že tak učiní zcela transparentně, každá v rámci svých pravomocí a v souladu se smlouvami.

Aby byli občané informováni, plánuje se na podzim 2022 uspořádání konference o zpětné vazbě. Tato akce by měla být příležitostí pro sdělení a vysvětlení, jak tři orgány EU sledují a hodnotí pokrok v této fázi procesu.

Evropský parlament je pro změnu smluv

Europarlament přijal 9. června usnesení, v němž navrhuje změny smluv v rámci řádného revizního postupu. Mezi první sadou návrhů poslanci předkládají revize základních dokumentů unie, které by zrušily právo veta členských států ve většině oblastí, a změny pro větší evropskou integraci v oblasti zdravotnictví, energetiky, obrany a sociální a hospodářské politiky. V nadcházejících měsících budou poslanci EP jako spoluzákonodárci EU průběžně zohledňovat návrhy konference v těch oblastech, kde není třeba měnit stávající institucionální rámec, aby se naplnila očekávání občanů. Souběžně s tím bude v dalším usnesení (které by mělo být odhlasováno do konce roku) předložen komplexní soubor návrhů na revizi smluv ve všech relevantních oblastech. Více informací zde.

Rada EU jedná o návrzích

Rada je plně odhodlána reagovat na obavy občanů vyjádřené na konferenci. Za tímto účelem rada zahájila jednání na základě komplexního předběžného technického posouzení návrhů a souvisejících opatření obsažených v závěrečné zprávě konference, kterou vypracoval generální sekretariát rady. Rada a její přípravné orgány budou pravidelně projednávat následné kroky po konferenci. Očekává se rovněž, že vedoucí představitelé EU se budou výsledkem konference zabývat na zasedání Evropské rady ve dnech 23. a 24. června 2022. Více informací zde.

Komise chce postupovat po krocích

Evropská komise zveřejnila dne 17. června sdělení, které nabízí celkový rámec a podrobné posouzení toho, co je třeba udělat v návaznosti na návrhy konference, podává přehled současných výsledků, plánovaných opatření a dalších kroků a stanoví, jak se z konference co nejlépe poučit a začlenit občany do tvorby politik Evropské unie. První soubor nových návrhů bude oznámen v projevu předsedkyně von der Leyenové o stavu unie v září 2022. Tyto návrhy budou patřit mezi ty, které budou zahrnuty do pracovního programu komise na rok 2023 a dále. Více informací zde.

Hlavní zprávy

Budvar se spojil s hravými sládky. Vznikl pšeničný Kraťas

vydáno 18. srpna 2022  5:51

Tuhle příležitost si nenechte ujít. Národní pivovar Budvar úplně poprvé uvařil pšeničné pivo. Letní limitka Kraťas vznikla ve spolupráci s minipivovarem...  celý článek

Sexting může dítěti zničit vztah, dovést ho k sebevraždě

vydáno 17. srpna 2022  19:29

Nemluv s cizími, neber od nich dárky, netoulej se, kde to neznáš. Rodičovské pokyny děti dodržují. Na internetu se ale chovají jinak.  celý článek

Vítejte v ráji ředkví, Tří sester a vil od Václava Šindeláře

vydáno 17. srpna 2022  14:57

Divadlo Sklep, ředkvičky, hospoda U Báby. Dobeška. Co všechno může skrývat tahle kouzelná vilová osada, vklíněná do Braníka? Odpověď přináší kniha...  celý článek

„Ve firmách by měl být generační balanc, ideální je věky lidí namixovat“

vydáno 17. srpna 2022  6:00

Boří stereotypy, označuje se za rebelku v byznysu. Provozní ředitelka Creative Dock Gabriela Teissing podporuje ženy, aby se kariéry v oblasti technologií...  celý článek