metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 23 °C

Pátek 2. června 2023. Svátek má Jarmil

Další 3 fotografie v galerii
Nádraží Podbaba. | foto: Denisa Mokřížová, Metro.cz

Kudy k vlaku? U nádraží v Podbabě chybí informační cedule

  9:03
Po výstupu z tramvaje či autobusu v Podbabě lidé nevědí, kudy se dostat na železniční zastávku. Není se čemu divit, stavba, která byla uvedena do provozu v srpnu minulého roku, je zakrytá valem z hlíny. V jejím okolí navíc chybí jakýkoliv orientační systém. Vše by přitom mohly vyřešit obyčejné směrové cedule nebo nápisy na chodnících.

„Lidé se na nás obracejí s ­podněty, že turisté i lidé, kteří už jsou v Praze zběhlí, mají problém zastávku najít. Stejný názor sdílí i naše městská část, proto věříme, že příslušné instituce najdou vhodné řešení,“ říká Petra Kolínská, radní pro dopravu v Praze 6.

Nikdo se však do řešení příliš nehrne. „Dopravní podnik se postará o značení autobusové a tramvajové zastávky. Chodníky by měl vyznačit úřad Prahy 6, okolí nádraží pak Správa železniční dopravní cesty,“ říká mluvčí dopravního podniku Aneta Řehková.

Správa železniční a dopravní cesty však tvrdí, že se jí týká pouze značení v ­rámci železniční stanice. „Okolí zastávky jde mimo nás,“ tvrdí mluvčí správy Jakub Ptačinský.

Podle právníků se má o značení postarat Praha 6 nebo město

S uvedenými názory radnice Prahy 6 ústy mluvčího Adama Halmošiho nesouhlasí. „Nádraží není naše investice, řešení by mělo vzejít odjinud,“ tvrdí Halmoši.

O zodpovězení otázky, kdo za chybějící směrový systém tedy může, se deník Metro obrátil na právní poradnu Frank Bold. Podle odborníků spadá celá záležitost pod Prahu 6. „V zákoně je stanoveno, že o všestranný rozvoj svého území by měly pečovat městské části a hlavní město Praha. Tyto povinnosti ale dle našeho názoru nejsou vymahatelné,“ vysvětluje za poradnu Eva Pavlorková.

I když Praze 6 podle tohoto zákona sankce nehrozí, měla by vzít záležitost do svých rukou. Finanční náklady by činily maximálně několik tisíc korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

Komerční sdělení

Blades se představí v tv zápase Snapbacks ligy proti Bratislavě Monarchs

vydáno 2. června 2023

Na městském stadionu v Ústí nad Labem přivítají v rámci 8. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu domácí hráči Blades soupeře z Bratislavy. Zápas od 16:10...  celý článek

Jičínský pivovar vypustil Řáholeckou sojku. V Olomouci vám nově načepují i Fridu a Sherlocka

vydáno 1. června 2023  12:29

Zatímco před deseti lety bylo na našem území zhruba 100 minipivovarů, momentálně jich je 507. Kvůli pandemii a jiným těžkostem sice některé v posledních...  celý článek

Mucha je jeden z nemnoha českých malířů, který svým dílem přesáhl národní věhlas, říká Pospíšil

vydáno 1. června 2023  8:00

Spolek pro Slovanskou epopej zahájil výstavu Budoucnost Slovanské epopeje, která představuje vybrané varianty budoucího umístění stěžejního díla Alfonse...  celý článek

Pečujte o své vztahy a nehoňte se za nejistými cíli, radí psychoterapeutka

vydáno 1. června 2023  6:00

Klimatická krize, omezení a ztráty na majetku i na životech způsobené pandemií covidu, válka vedená Ruskem proti Ukrajině – to jsou některé z příčin, jež...  celý článek