metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 4 °C

Neděle, 16. ledna 2022. Svátek má Ctirad.

Další 1 fotografie v galerii
Policisté se mohou přiobléct do zimních čepic, rukavic, ale i erárních podvlíkaček. | foto: MAFRA

Kulich bez loga? Policisty a hasiče to může stát tisícovku. Zmapovali jsem uniformy IZS

  5:42
Průměrný Pražan na sebe v zimě hodí prostě jen teplejší bundu a boty. Pro policisty, hasiče i záchranáře platí pravidla.

Pracovníci Integrovaného záchranného systému (IZS) to mají, co se týče oblékání pro výkon svého povolání, podle mnohých jednoduché. Nemusejí se totiž složitě rozmýšlet, co si vzít na sebe. Jednoduše na sebe hodí „erár“ a je to. Deník Metro zmapoval, co všechno mají zástupci jednotlivých profesí v Praze při oblékání na výběr.

Předpisoví hasiči
„Co si na sebe bereme nebo nebereme, vychází z takzvané výstrojní vyhlášky. Profesních zařazení máme samozřejmě víc. Ať už jste však jakýkoliv příslušník našeho sboru, vždy vyfasujete sako, košili a kalhoty. Ty pak nosíte na naše společenské akce, a to bez ohledu na to, zda jste zařazen do výjezdu, děláte v kanceláři či pracujete například jako zjišťovatel po požárech,“ říká pro deník Metro mluvčí generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Rudolf Kramář.

Společenský oděv, který si hasiči při slavnostnějších příležitostech vylepšují ještě o slavnostní šňůry či uniformní čepice, takzvané brigadýrky, je podle Kramáře pohodlný. Hedvábnou podšívku byste v něm ale hledali jen těžko.

Pokuta

Služební stejnokroje mají u jednotek IZS svá pravidla. V případě hasičů je jejich nedodržení postihováno podle vyhlášky č. 407/2015 Sb. částkou tisíc korun. Text vyhlášky definuje čtyři možnosti uniforem, přičemž jde jak o dvě varianty pracovní, tak slavnostní a společenskou. Ženy hasičky v jeho rámci nosí například letní šaty, hedvábný šátek nebo černé kožené rukavice. Služební stejnokroj také bývá opatřen doplňky, kterými jsou knoflíky, spony do vázanky, ozdobné šňůry a u mužů podbradník na čepici. 

„Je to nasnadě. Při tak vysokých počtech pracovníků, které je třeba obléci, musíte udržet náklady na uzdě. Za sebe i kolegy však mohu říct, že jsou to obleky pohodlné. A pokud někomu nevyhovují, vězte, že někteří pracovníci je mají na sobě klidně jen jednou ročně,“ dodává pro Metro Kramář.

Oblečení za body
Samostatnou kapitolou je, laicky řečeno, polozásahový hasičský oblek pro pracovníky například ve skladech či zásahové obleky do terénu. Kalhoty spojené s botami, dýchací přístroje integrované do sedaček a další vychytávky se však podle Kramáře do stejnokrojů nepočítají. „Když pro nás začnete pracovat, dostanete základní oblečení a také nějaké body. Ty se vám každý rok navyšují. Za ty si následně před zimou můžete pořídit například stejnokrojový zimní kulich, vyteplené kalhoty, zimní parku s podšívkou, svetr či šálu,“ vysvětluje Kramář.

Zajímavá situace však může nastat, pokud se hasič rozhodne vzít si na sebe při výkonu své profese něco svého. A to například v situaci, kdy si nestihne vyprat pracovní košili. „Ze zákona nesmíte kombinovat uniformu s civilními prvky. Je za to pokuta ve výši tisíce korun. Jedná se o přestupek,“ doplňuje pro Metro Kramář.

Policejní spodky
Přísnými pravidly, jakýmsi oblékacím manuálem, se musejí řídit také pražští policisté. Ti rovněž podle jejich mluvčího Jana Daňka oblékají v těchto dnech teplejší stejnokroj.

„Máme k dispozici všechny možné zimní výstrojní součástky. Od kulichů až po zimní boty, termoprádlo, rukavice, zimní kalhoty a samozřejmě zimní bundy. Výstrojní součástky jsou také stále vylepšovány, aby odpovídaly trendům nejen v oblasti funkčních materiálů,“ svěřil Metru Daněk.

Policista má stejně jako hasič takzvané bodové konto a může si tak nakoupit výstrojních součástek, kolik potřebuje. Pokuty za „doplnění“ uniformy, tak prakticky nepadají.

„Za nedodržení ústrojové kázně může být policista potrestán, nicméně se tak většinou děje jen ve formě napomenutí. O tom, že by kolegům něco nevyhovovalo, nemám rovněž zprávy,“ dodává Daněk.

Zdravotníci mají několik druhů výstroje. Jejich stejnokroje byly dříve oranžové.

Gendrově vyvážení zdravotníci
Uniformy pražských záchranářů jsou rovněž pestré, a to nejen v zimě. „Skládají se z několika částí. Triko či polokošile, flísová mikina, bunda celoroční – softshell, nepromokavá parka, dále je k dispozici taktická vesta s mnoha kapsami, samozřejmě kalhoty a celoroční pracovní vysoká obuv. Navíc mají zaměstnanci k dispozici termoprádlo, konkrétně kalhoty a trika s krátkým i dlouhým rukávem. To vše mají k dispozici po celý rok a oblékají se, jak je komu pohodlné,“ popisuje uniformy mluvčí pražské záchranky Jana Poštová.

Co se týká zpětné vazby, není podle ní možné zavděčit se všem. „Myslím si ale, že jsou kolegové převážně spokojeni. Stejně jako jsem osobně spokojena já. Současné uniformy jsou vůbec ty první, které mají i dámské střihy což je opravdu super. Jsou opravdu funkční a mají spoustu bezpečnostních prvků a navíc jsou slušivé. Nemohu porovnat, co se týká provozu. Tam nastupují na scénu také například ochranné brýle, helmy, opasky, nože nebo nákrčníky,“ popisuje své osobní zkušenosti pro Metro Poštová. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Komín, který požehnal tisícům novorozencům. Za pár let už nebude

PRAHA? AHA!
vydáno 15. ledna 2022  23:50

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Hranaté krásky oslavily kulatiny. Za Prahu jezdí už třicet let

vydáno 15. ledna 2022  6:54

Karosy mají v srdcích fanoušků hromadné dopravy i zaměstnanců pražských dopravců zvláštní místo. Jedním z mnoha důvodů je fakt, že právě tyhle „hranaté...  celý článek

Cobra Kai překračuje stín Karate Kida. Každý tu umí být hrdina i padouch

Strážce streamu
vydáno 14. ledna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Volné pokračování první trojce snímků z osmdesátkové série Karate Kid se stalo v minulosti zcela zaslouženě největším hitem streamovací platformy YouTube....  celý článek

Deník Metro přináší soupisku největších filmových průšvihů za rok 2021

vydáno 14. ledna 2022  12:27

V kinosálech se moc neohřály a prodělaly jejich tvůrcům desítky a stovky milionů dolarů. Řeč je o kasovních propadácích, kterých bylo v loňském roce...  celý článek

Vaše fotky z Prahy