metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 7 °C

Neděle 4. prosince 2022. Svátek má Barbora

Další 1 fotografie v galerii
S trekovou podrážkou a kovovými prvky na tkaničky | foto: FOOTSHOP

Kultovní botu teď zdobí modrotisk

  19:03
Český prodejce má vlastní Adidas tenisky. Jako jediný ve střední Evropě.

První model ikonické americké sportovní boty Adidas Superstar spatřil světlo světa před padesáti lety. V současnosti s ním však slaví svůj doposud největší úspěch český prodejce tenisek Footshop. Společně s německým obuvnickým gigantem totiž vydává zbrusu novou podobu siluety modelu Superstar, a to jako první obchod ve střední Evropě. Limitovanou kolekci kultovních tenisek, při jejichž výrobě se autoři inspirovali tradiční technikou modrotisku, si však do svého botníku přidá pouze 520 šťastlivců.

Modrotisk

  • Na designu se podepsal i produktový manažer firmy Peter Kováč, který zvolil vzory připomínající tradiční, nicméně pro tenisky neznámou techniku modrotisku.
  • Hlavní část procesu řemeslné techniky modrotisku, která je zapsaná na seznam kulturního dědictví UNESCO, se nemění už 300 let. Nejprve se prvotní bílá látka potře speciální emulzí světle zelené barvy. Původně se v téhle fázi používala vyřezávaná razítka, dnes je nahradil modernější a efektivnější sítotisk.
  • Po natištění vzorů na látku se látka v pěti kolech namáčí do indigově modré lázně. Po vyjmutí se už sytě indigová látka propláchne ve vodě a stabilizuje. Během tohoto procesu poprvé prokoukne bílý vzor. Následuje několik vyprání, která zamezí, aby výsledný produkt v budoucnu pouštěl barvu.

Spolupráce snů
„Tato kolaborace je pro nás jedním z největších milníků, kterého jsme mohli dosáhnout. Málokterému obchodu s teniskami se toto podaří uskutečnit do deseti let od založení. Jsme velmi pyšní, že právě s námi se Adidas rozhodl vytvořit společné dílo, navíc na takto ikonickém modelu,“ komentuje majitel Footshopu Peter Hajduček. Ten se v minulosti nechal několikrát slyšet, že právě spolupráce s touto sportovní značkou je velkou ambicí jeho obchodu. „Na novém provedení kultovní siluety jsme spolupracovali celé dva roky. Na teniskách se objeví elementy znázorňující hiking do přírody i moderní městskou dobu. Součástí jsou také vzory připomínající tradiční techniku modrotisku, jednoho z nejstarších způsobů potisku, který je dokonce zapsaný jako nehmotné dědictví UNESCO,“ uvádí tým Footshopu.

Jak na kolaboraci
Společný projekt chystal tým s Adidasem od začátku roku 2017. Obě strany si plácly až o rok později na pařížském Fashion Weeku. Aby německý gigant spolupráci s českým prodejcem na limitovaných teniskách vůbec zvažoval, musel splnit množství kritérií. Jak ale Hajduček v minulosti zmiňoval, jejich soupis jako takový ve skutečnosti neexistuje. V rozhodování Adidasu bezpochyby pomohlo jak strategické umístění prodejny v ulici Na Příkopě, tak samotný modrotisk, jejž nebývá na teniskách rozhodně k vidění každý den.

Vznik modrotisku na tenisce v praxi

„Limitovaná kolekce s názvem Footshop x adidas Blueprinting vychází 10. října v počtu pouhých 520 kousků. Zájemci o tento unikátní model se před samotnou koupí nejdříve musí zúčastnit slosování. Každý pár bude mít své číslování, budoucí majitel tak bude vědět, kolikátý kus z kolekce zdobí jeho botník,“ uvádí Footshop. Síť prodejen obuvi Footshop původně vznikla jako bakalářský projekt v roce 2011. Svůj první obchod otevřel v roce 2014 a během dalších let se rozrostl o čtyři další místa.

Komentáře

Hlavní zprávy

Kdo nejlépe uvaří sníh? Staroměstské náměstí bude plné čertů, andělů a soutěží

vydáno 3. prosince 2022  18:33

Největší vánoční trhy v metropoli ožijí v pondělí velkou podívanou. Na Staroměstském náměstí si totiž dávají sraz Mikuláši, čerti a andělé z celé Prahy....  celý článek

Trh s ubytování je na vzestupu. V Praze přibydou tisíce nových i staronových hotelových lůžek

vydáno 3. prosince 2022  6:45

Hotelové kapacity Prahy se v době pandemie covidu-19 částečně snížily. I přesto česká metropole stále patří mezi nejatraktivnější hotelové trhy v regionu...  celý článek

Ke zkouknutí Promlčeno mě donutil až algoritmus Netflixu. Ještě, že tak. Viděl to už každý

Strážce streamu
vydáno 2. prosince 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Relativně mladá studentka psychologie Eva (v poslední době všudypřítomná Barbora Bočková) má v rádiu vlastní večerní show o vztazích. Když ji ale osloví...  celý článek

Cílem není vysmívat se kartářkám. Analýzu parapsychologie nečekejte, říká Tereza Hofová

vydáno 1. prosince 2022  15:00

Říkají o ní, že se s lehkostí pohybuje mezi komerční i nezávislou scénou, filmem a divadlem, Prahou a Reykjavíkem. Tereza Hofová si v novém snímku...  celý článek