metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 25 °C

Sobota 2. července 2022. Svátek má Patricie

Kulturní červenec na Zhoři u Krakovce

  11:00
Zhoř (Rakovnicko) 21. června 2022 (PROTEXT) - Výstava, farmářský trh, DJové i dramatický jazzový koncert - nová kulturní iniciativa připravuje na Zhoři u Krakovce akcemi nabitý začátek července.

2.-10. července 2022, Zhoř u Krakovce; Iniciativa Zhoř Kultura uskuteční v prvním červencovém týdnu celou řadu akcí. Místní tak oslavují postupný návrat života do polorozpadlé vesnice a obrat tamních polí a lesů k ekologii.

“Jsme nadšeni, že se Zhoř hýbe kupředu a že jsme naší aktivitou od letoška výrazně snížili chemické postřiky v okolí. Místním lidem to zvýší kvalitu života. Také jsem ráda, že se nám na poslední chvíli podařilo získat pro výstavu ukrajinskou filmařku Annu Kryvenko. Její vhled do současné válečné situace, jejíž je Česko součástí, je hluboký a dlouhotrvající,” říká organizátorka akce a majitelka Zhoře Anna Matvija.

2. července odstartuje výstava Gabriely Procházka a Anny Kryvenko. Obě umělkyně vypovídají o současné zvláštní době pomocí moderních technologií. Češka Gabriela Procházka používá laserový paprsek k vytváření objektů, videí i fotografií. Ukrajinská filmařka Anna Kryvenko zkoumá, sleduje, stříhá a postprodukčně přerývá válečná videa, která proudí do internetu - současného kolektivního (ne)vědomí - od roku 2014, kdy Rusko skrytě napadlo Ukrajinu.

2. července od 14 hodin Gabriela Procházka povede umělecký workshop zaměřený na práci se světlem. Tentýž den od 17 hodin doprovodí vernisáž známí DJs Aid Kid a Tasya. DJ Aid Kid v roce 2015 zvítězil na prestižní exportní soutěži Czeching a tentýž rok získal cenu Vinyla - objev roku.

5. a 6. července zhořské akce obohatí Dny mistra Jana Husa na přilehlém Krakovci.

5. července v 17 hodin rozechvěje starý špejchar na Zhoři Zabelov Group, bělorusko-české duo - akordeon, elektronika, zpěv Romana Zabelova a bicí Jan Šikla, přinášející nový pohled na jazz, breakbeat a world music. Skvělé muzikanty doprovodí videoprojekce, která umocní již tak dramatický zážitek.

6. července se od 10 hodin na Zhoři uskuteční již 3. Farmářský trh. Stále se zvyšující počet lokálních prodejců nabídne své výpěstky, medy, sýry a stejně tak i rukodělné výrobky a domácí slow fashion. Jednou ze specialit trhu je vyhlášené kimči rodiny Matvija, majitelů Zhoře. Program doplní aktivity pro děti a občerstvení s grilem. Tentýž den ve 14 hodin odpoledne vodohospodář a ekolog Tomáš Just pronese přednášku o opatřeních na zadržení vody v krajině.

9. července spojí Zhoř s Krakovcem další akce - festival Artorzo.

Program Zhoř kultura se uskuteční v prostoru starého špejcharu ve Zhoři u Krakovce. Akci pořádá NEIRO Association for Expanding Arts z.s. za podpory Státního fondu kultury ČR, Ministerstva kultury ČR a obce Krakovec.

Více na www.zhorzije.cz

.

Hlavní zprávy

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek

Frontová linie. Na letištích chybí lidé. Bojuje se o odbavení i náhrady

vydáno 1. července 2022  16:27

Dva covidové roky letiště i letecké společnosti krvácely. Teď úpí znovu. Lidé zase létají jako diví, ale na přepážkách „nejsou lidi“.  celý článek

Je Orville lepší než Star Trek? MacFarlane i potřetí servíruje komediální poctu sci-fi žánru

Strážce streamu
vydáno 1. července 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že máme v tuzemsku konečně legálně možnost koukat na kousky ze streamovací platformy Disney+, je jednoduše skvělé. Jedním z důkazů budiž sci-fi...  celý článek

„DBK je jako černý pták s roztaženými křídly.“ Obchodní dům slaví výročí

vydáno 1. července 2022  6:23

Pro někoho představuje socialistický pozůstatek, pro jiného reprezentuje jedno z vrcholných děl české brutalistní architektury. DBK, tehdejší Dům bytové...  celý článek