metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Dalších 7 fotografií v galerii
Nejčastěji vyráží do akce, když je potřeba odstranit následky vichřice. | foto: SDH - Kunratice

Kunratický veterán má letos za sebou šest ostrých výjezdů

  4:26
Tahle dáma je sice už v důchodu, pokud je ale vyhlášen poplach, tak vyráží do ulic. Letos má za sebou hned šest ostrých výjezdů. Plošina AP 20 Liaz sloužila i u pražských profesionálních hasičů, v současnosti ji má ale k ruce sbor dobrovolných hasičů v Kunraticích.

Vozy z produkce továrny Liaz mají v českých sborech bohatou tradici. „Konkrétně tento vůz byl vyroben v roce 1984 ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě,“ říká velitel Sboru dobrovolných hasičů Kunratice David Běhunek a listuje zažloutlou knihou, kde jsou zaznamenány všechny údaje a historie plošiny. „Má klasický liazkový podvozek a motor, jaké mají autobusy Karosa. Kabina je škodovácká,“ dodává.

Najdete znak škodovky?

Najdete znak škodovky?

Plošina dvacet let patřila pražskému hasičskému záchrannému sboru. „Tehdy měla ještě jinak dělané majáky a rameno bylo žluté,“ popisuje dřívější podobu vozu šestadvacetiletý Běhunek. V roce 2004 byl kvůli modernizaci stroj ze služby vyřazen, několik let pak sloužil u dobrovolných hasičů v Řepích. Také ti však dostali novější a vyšší plošinu a liazka putovala do Kunratic, kde prošla velkou rekonstrukcí.

AP 20 - Liaz

Technické údaje hasičského vozu z roku 1984.

délka: 10750 mm
šířka: 2500 mm
výška: 3560 mm
max. zdvih: 18,2 m
nosnost koše: 550 kg
otočení: 360° za 60 sekund 
hmotnost: 14 000 kg

Slouží ve vaší firmě, podniku nebo sboru podobný unikátní veterán? Máte v garáži „staříka“, který šlape jak za mlada? Dejte nám vědět na marek.hyr@metro.cz.

Vůz je stále schopný kdykoliv vyrazit do akce. K požárům ale nejezdí. Ty mají na starost profesionální hasiči. „Technika dobráků se využívá například na odstraňování nebezpečných stavů. Například při vichřicích, kdy je víc zásahů a je potřeba využít výškové techniky. Řešíme polámané větve, uvolněné plechy a podobně,“ říká David Běhunek. Mimochodem sbor v Kunraticích má další dva dobrovolné hasiče s tímto jménem. Jde o Davidova otce a strýce.

Zdejší jednotka funguje na klasický svolávací systém. Profesionální hasiči, kteří sídlí v nedalekých Modřanech, mají seznam dobrovolných jednotek včetně jejich techniky. „Stačí pár kliknutí myší a jsou schopni aktivovat jakékoliv auto, aby vyjelo,“ popisuje Běhunek. Sám zná tento systém také z druhé strany. Je totiž zároveň profesionálním hasičem. „Město ochraňují pražští hasiči, kteří slouží nepřetržitě. Dobrovolné sbory, kterých je v Praze zhruba 36, fungují s výjezdem do deseti minut. Jsou na telefonu a přes svolávací systém jim přijdou smsky, přes aplikaci jim to nahlásí poplach. Ze zprávy se dozví, kam jedou a k jaké situaci,“ vysvětluje systém Běhunek. U profíků je časový limit přísnější. Ti musí z hasičárny vyrazit do dvou minut od vyhlášení poplachu.

Plošina se jen leskne. Sbor se o ni stará dobře.

Plošina se jen leskne. Sbor se o ni stará dobře.

Zpět ale k liazce. Ta do ulic vyjíždí nejen na povel modřanské stanice. Do akce ji může povolat třeba i zřizovatel sboru – tedy městská část. O pomoc jednotku ale mohou požádat také občané. „Nedávno jsme například ze stromu sundávali havarovaný dron,“ doplňuje Běhunek a otevírá dveře naleštěné kabiny. Zajímá nás totiž jaké číslo má třicet šest let starý vůz na počítadle kilometrů. „Je to dříč a slouží stále dobře,“ říká velitel sboru, který už zase drží v ruce knihu s historií vozidla. Chce počet kilometrů ještě raději ověřit. Záznam odpovídá číslu na palubní desce. AP 20 Liaz z roku 1984 má najeto jen 9650 kilometrů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy