metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / -3 °C

Neděle, 17. ledna 2021. Svátek má Drahoslav.
Nejčastěji vyráží do akce, když je potřeba odstranit následky vichřice.
Dalších 7 fotografií v galerii
Nejčastěji vyráží do akce, když je potřeba odstranit následky vichřice. | foto: SDH - Kunratice

Kunratický veterán má letos za sebou šest ostrých výjezdů

21. prosince 2020  4:26 Marek Hýř Metro.cz
Tahle dáma je sice už v důchodu, pokud je ale vyhlášen poplach, tak vyráží do ulic. Letos má za sebou hned šest ostrých výjezdů. Plošina AP 20 Liaz sloužila i u pražských profesionálních hasičů, v současnosti ji má ale k ruce sbor dobrovolných hasičů v Kunraticích.

Vozy z produkce továrny Liaz mají v českých sborech bohatou tradici. „Konkrétně tento vůz byl vyroben v roce 1984 ve Slováckých strojírnách v Uherském Brodě,“ říká velitel Sboru dobrovolných hasičů Kunratice David Běhunek a listuje zažloutlou knihou, kde jsou zaznamenány všechny údaje a historie plošiny. „Má klasický liazkový podvozek a motor, jaké mají autobusy Karosa. Kabina je škodovácká,“ dodává.

Najdete znak škodovky?

Najdete znak škodovky?

Plošina dvacet let patřila pražskému hasičskému záchrannému sboru. „Tehdy měla ještě jinak dělané majáky a rameno bylo žluté,“ popisuje dřívější podobu vozu šestadvacetiletý Běhunek. V roce 2004 byl kvůli modernizaci stroj ze služby vyřazen, několik let pak sloužil u dobrovolných hasičů v Řepích. Také ti však dostali novější a vyšší plošinu a liazka putovala do Kunratic, kde prošla velkou rekonstrukcí.

AP 20 - Liaz

Technické údaje hasičského vozu z roku 1984.

délka: 10750 mm
šířka: 2500 mm
výška: 3560 mm
max. zdvih: 18,2 m
nosnost koše: 550 kg
otočení: 360° za 60 sekund 
hmotnost: 14 000 kg

Slouží ve vaší firmě, podniku nebo sboru podobný unikátní veterán? Máte v garáži „staříka“, který šlape jak za mlada? Dejte nám vědět na marek.hyr@metro.cz.

Vůz je stále schopný kdykoliv vyrazit do akce. K požárům ale nejezdí. Ty mají na starost profesionální hasiči. „Technika dobráků se využívá například na odstraňování nebezpečných stavů. Například při vichřicích, kdy je víc zásahů a je potřeba využít výškové techniky. Řešíme polámané větve, uvolněné plechy a podobně,“ říká David Běhunek. Mimochodem sbor v Kunraticích má další dva dobrovolné hasiče s tímto jménem. Jde o Davidova otce a strýce.

Zdejší jednotka funguje na klasický svolávací systém. Profesionální hasiči, kteří sídlí v nedalekých Modřanech, mají seznam dobrovolných jednotek včetně jejich techniky. „Stačí pár kliknutí myší a jsou schopni aktivovat jakékoliv auto, aby vyjelo,“ popisuje Běhunek. Sám zná tento systém také z druhé strany. Je totiž zároveň profesionálním hasičem. „Město ochraňují pražští hasiči, kteří slouží nepřetržitě. Dobrovolné sbory, kterých je v Praze zhruba 36, fungují s výjezdem do deseti minut. Jsou na telefonu a přes svolávací systém jim přijdou smsky, přes aplikaci jim to nahlásí poplach. Ze zprávy se dozví, kam jedou a k jaké situaci,“ vysvětluje systém Běhunek. U profíků je časový limit přísnější. Ti musí z hasičárny vyrazit do dvou minut od vyhlášení poplachu.

Plošina se jen leskne. Sbor se o ni stará dobře.

Plošina se jen leskne. Sbor se o ni stará dobře.

Zpět ale k liazce. Ta do ulic vyjíždí nejen na povel modřanské stanice. Do akce ji může povolat třeba i zřizovatel sboru – tedy městská část. O pomoc jednotku ale mohou požádat také občané. „Nedávno jsme například ze stromu sundávali havarovaný dron,“ doplňuje Běhunek a otevírá dveře naleštěné kabiny. Zajímá nás totiž jaké číslo má třicet šest let starý vůz na počítadle kilometrů. „Je to dříč a slouží stále dobře,“ říká velitel sboru, který už zase drží v ruce knihu s historií vozidla. Chce počet kilometrů ještě raději ověřit. Záznam odpovídá číslu na palubní desce. AP 20 Liaz z roku 1984 má najeto jen 9650 kilometrů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

S výstavbou moderního terminálu se začne nejdřív za čtyři roky. Nevyužité návrhy v koši neleží

Vítězný návrh na první podobu terminálu vysokorychlostní železnice v Česku.
vydáno 17. ledna 2021  5:56

Poblíž Nehvizd nacházejících se severovýchodně od hlavního města má za několik let začít vznikat jedna z nejmodernějších železničních staveb v Evropě....  celý článek

„Zabíjejte popírače klimatických změn.“ Název nové divadelní hry dráždí

Nápisy nad vchodem divadla oznamují nejbližší hru.
vydáno 16. ledna 2021  5:39

Švandovo divadlo uvede kontroverzní satiru Davida Finnigana on-line. Její název vyvolal velkou vlnu kontroverze i v Austrálii, kde měla hra premiéru.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Arsène Lupin je černoch z Nedotknutelných. A nosí nový kabát

Omar Sy Strážce streamu
vydáno 15. ledna 2021  15:42

Legendární britský detektiv Sherlock Holmes se dočkal moderního pojetí hned několikrát. Proč by to nemohl u diváků zkusit jeho neméně slavný a všemi...  celý článek

Swingers party, Salátem přátele nezískáš nebo Máš nějaký kámošky? Hledali jsme vtipné wifiny

Vytáhněte mobil a vyrazte na lov! Pobavíte se.
vydáno 15. ledna 2021  9:09

Zapomeňte na pokémony. Vezměte mobil a vyrazte do ulic metropole. Zažijete neuvěřitelnou zábavu.  celý článek

Vaše fotky z Prahy