metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 20 °C

Pátek, 18. října 2019. Svátek má Lukáš.
Házení do terče má kuřáky pozitivně motivovat.
Větší foto
Házení do terče má kuřáky pozitivně motivovat. | foto: StubchaserMetro.cz

Kuřáky vábí k úklidu. Z košů jim dělají terče

9. října 2019  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
„Vajglovníky“ chtějí jejich tvůrci umístit do každé ulice. Zatím jsou k vidění třeba ve Stodůlkách.

Nedopalky, špačky, vajgly, čvaňháky i oharky válející se po chodnících nejsou v metropoli neobvyklým jevem. Ačkoli může za jejich odhození strážník dotyčného na místě ochudit až o tisícikorunu, reálně se tak téměř neděje.

Podle Lukáše Malého a jeho týmu je jednou z příčin odhazování zbytků cigaret na chodníky nedostatečná motivace kuřáků házet nedopalky do obyčejných košů. V ulicích hlavního města proto rozmisťují takzvané vajglovníky – visuté koše ve tvaru terče, do kterých se mohou kuřáci trefovat.

„Z našich průzkumů jsme zjistili, že se do terče většina kuřáků trefí. Z těch, co se jim to nepovedlo, nedopalek třicet procent vzalo ze země a hodili ho do terče znovu. I případy, ve kterých se kuřák netrefí a nedopalek nezvedne, mají výhodu. Špačky se budou okolo terče centralizovat, tudíž je lehčí je uklízet,“ říká pro deník Metro Malý z týmu projektu Stubchaser.

Vajgly na zemi

  • V Česku se podle statistik ročně vyhodí až padesát milionů špačků. Více než dvě třetiny pak končí mimo koše.
  • Podle Pražských služeb, které provádějí úklid větší části Prahy, patří mezi problematická místa hlavně zastávky MHD. Dále i levé krajnice světelných křižovatek, kdy řidiči vyhazují nedopalky z oken aut.

Úplně první terč, který tým do ulic metropole nastálo umístil, se nachází před obchodním centrem Luka Living v Praze 13. Další třeba před obchodem Jeremi Sport ve Stodůlkách. Firma má nyní podle Malého podepsanou smlouvu na rozmístění dalších čtrnácti kusů. Ty se v následujících týdnech objeví například na Vinohradech, na Smíchově, u Masarykova nádraží, na Velké ohradě či u stanice metra Hůrka.

„Sezonně je umisťujeme na různých festivalech, jako je například Ladronka Fest či festival Stop zevling. Cena jednoho koše je 6500 korun. S povoleními se to má tak, že u nás zatím kupují zejména firmy, které nepořádek řešit nemusí. Aktuálně však jednáme přímo s pražským magistrátem o případném umisťování i do ulic,“ dodává pro metro Malý a upřesňuje, že se do jednoho terče vejde až dvanáct set nedopalků.

Vajglovníky, které mají být podle tvůrců jakýmsi pokračovatelem dětské hry házení kamínků na plechovku, však čelí také kritice. Kromě již samotné myšlenky pozitivního motivování kuřáků k úklidu jsou ve hře také nedostatky konstrukcí košů. Konkrétně 38 centimetrů široké a 51,6 centimetru vysoké terče mají podle kritiků moc malé klasické „típátko“. Při dešti do nich navíc teče. „V případě extrémního deště do něj může napršet,“ přiznávají tvůrci na svém webu.

Pozitivně motivovat kuřáky k házení nedopalků do košů, kam patří, se již několik let snaží také nákupní centrum Galerie Fénix u stanice metra Vysočanská. Při vychutnávání cigarety a jejího následného típání si tu tak můžete ukrátit chvíli četbou myšlenek spisovatele, básníka a dramatika Jaroslava Vrchlického, polského básníka a překladatele Juliana Tuwima a dalších autorů. Ty jsou napsány přímo na tělech košů.

Vedení centra však podle zjištění deníku Metro dosud netuší, kdo sem citáty dal. „Plaň v šeru, než smrt řekne svoje veto, s tvým ohněm i můj oheň zhasíná, má cigareto!“ hlásá Vrchlického jeden z košů. „Popelník je nádoba, do které dáváme nedopalky, není-li v místnosti podlaha,“ píše se na jiném.

Komentáře

Hlavní zprávy

V Kolodějích se osvědčily takzvané špačníky, v Karlíně „bouda na špačka“

Špačníky jsou v Kolodějích umístěny u miniknihovny a „Pražských židlí". PRAHA -...
vydáno 18. října 2019  15:50

Odhozené nedopalky v trávě, na chodnících i v záhonech kolem stromů nejsou v hlavním městě ničím neobvyklým. Někteří Pražané by neukázněné kuřáky rádi...  celý článek

Vyšší cena cigaret a alkoholu může posílit šedou ekonomiku

Zájem o pivo v plechovce je podle pivovarů stále větší.
vydáno 18. října 2019  9:59

Nový daňový balíček má nalít další miliardy do státní kasy. Vydělat mohou i podvodníci.  celý článek

Deskové hry zažívají comeback. Off-line hraní láká stále více lidí

Festival Deskohraní
vydáno 18. října 2019  5:34

Festival, kavárna, knihovna. Možností okusit kouzlo deskovek je mnoho.  celý článek

Skoro padesát odtahů za den. Strážníci museli přitvrdit

Ilustrační snímek
vydáno 17. října 2019  15:09

„Pozor! Od úterka jsme zpřísnili dohled v modrých zónách placeného stání, který se projeví zvýšeným počtem odtahů.“ S tímto varováním přišli začátkem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám