metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata
Kurkumin podpoří imunitu, zažívání i nervy | foto: LiftecShutterstock

Komerční sdělení

Toto jsou komerční sdělení. Metro neovlivňuje jejich obsah a není jejich autorem. Více

Komerční sdělení je speciální inzertní formát. Umožňuje inzerentům oslovit čtenáře na ploše větší, než je klasický banner, hodí se tedy například ve chvíli, kdy je potřeba popsat vlastnosti nového produktu, představit společnost nebo ukázat více fotografií.

Aby bylo na první pohled odlišitelné od redakčních textů, obsahuje jasné označení „Komerční sdělení“ v záhlaví článku.

Pro komerční sdělení platí podobná pravidla jako pro další formy inzerce na Metro.cz. Nesmí tedy být v rozporu s dobrými mravy a zásadami poctivého obchodního styku, nesmí porušovat práva třetích osob a poškozovat něčí dobrou pověst.

Komerční sdělení, jejich titulky a tvrzení v nich obsažená nesmějí být lživá a klamavá.

Ceník komerčních sdělení včetně kontaktů na obchodní oddělení najdete zde.

Kurkumin podpoří imunitu, zažívání i nervy

Komerční sdělení Blížící se podzim má své kouzlo, ale přiznejme si, že i svá úskalí. Deštivější počasí nepřidá naší náladě. Navíc prověří nejen naši imunitu, ale i zdravý životní styl. V létě oblíbeným lehčím pokrmům a pohybu v podobě procházek a výletů holduje s krátícím se denním světlem a klesající teplotou méně lidí.

Užitečným pomocníkem se pak může stát kurkuma dlouhá, respektive kurkumin, který se získává z jejího oddenku.

Kurkumě dlouhé se lidově říká indický šafrán nebo indický zázvor. Mezi zázvorovité tahle rostlina skutečně patří. Na pohled vás potěší její nádherný růžový či fialový květ. Ten pravý poklad ale skrývá ve svém oddenku, tedy podzemní části.

Všestranný pomocník

Kurkumin je přírodní žluté barvivo, které je hojně využíváno v indické a obecně asijské kuchyni. Je například součástí koření tandori nebo kari. Už jeho specifická barva působí hřejivě, což většina z nás v sychravém podzimu uvítá. Ještě více ale oceníte blahodárné účinky, jimiž kurkumin působí na naše tělo. Právě pro ně si získal oblibu nejen v kuchyni, ale také v tradiční starověké medicíně a v ajurvédě, tedy komplexní indické nauce o zdraví a dlouhověkosti.

Výčet oblastí, které tato látka podporuje, je opravdu působivý. V souvislosti s podzimem patří k nejdůležitějším podpora imunity a normální činnosti nervové soustavy. Přispívá však také ke správnému trávení a činnosti jater. Příznivý vliv má rovněž na kardiovaskulární soustavu, stav kloubů, kostí a konečně také pokožky.

Inspirace do kuchyně…

Kurkuma je součástí řady receptů, které si můžete snadno připravit sami doma. V chladných dnech vás na duši i na těle zahřeje zlaté kurkumové mléko. Zkušená bylinkářka Dita Oškerová radí, jak na něj. „Nachystejte si 2 hrnky mandlového mléka, 1 polévkovou lžíci medu, 1 kávovou lžičku mleté kurkumy, jednu kávovou lžičku mleté skořice a 1 kávovou lžičku sušeného zázvoru. V hrnci zahřejte mléko a přidejte do něj všechny zbývající ingredience. Promíchejte, nechte projít varem a máte hotovo.“

Kurkuma se hodí i v případě, že váš krk potrápí topením vysušený vzduch. Kurkumové kloktadlo si jednoduše nachystáte, když smícháte půl lžičky mleté kurkumy s půl lžičkou soli a 250 ml horké vody. Jakmile tekutina zchladne na příjemnou teplotu, můžete začít s kloktáním, které je nejlepší provádět dvakrát denně.

Pokud vás nástrahy podzimu zmáhají, postaví vás podle Dity Oškerové na nohy elixír z litru vody, 400 gramů cukru krupice, 400 gramů cibule, čerstvého zázvoru a dvou čajových lžiček sypké kurkumy. Do většího kastrolu nalijte vodu, přisypte cukr a chvíli vše povařte na mírném ohni. Poté přisypte kurkumu, zázvor nakrájený na kolečka a nakrájenou cibuli. Vařte, dokud se neodpaří polovina vody, pak směs rozmixujte a přelijte do sklenice, kterou později uchováte v lednici. Elixír můžete užívat po dobu 3 týdnů nalačno ráno a večer v množství jedné polévkové lžíce.

I do koupelny…

Jelikož kurkuma pozitivně působí také na naši pleť, najdete ji ve složení řady kosmetických přípravků. Oblíbené jsou například čisticí pěny, tonika nebo pleťové masky. I přípravky k péči o pleť si můžete nachystat sami doma. Například kurkuma v kombinaci s bílým jogurtem se výborně hodí pro boj s mastnou pletí.

Kurkumin efektivně a snadno

Pokud byste si chtěli sílu kurkuminu dopřát naplno, bylo by zapotřebí konzumovat kurkumu v množství, které s ohledem na zdraví rozhodně není možné. Kurkumin sám o sobě navíc není moc dobře vstřebatelný. V náročnějším období tak můžete sáhnout po přípravcích, které tuto látku obsahují zpracovanou. Silný extrakt s obsahem až 95 % na tělo blahodárně působících kurkuminoidů najdete například ve složení doplňku stravy Liftea Kurkumin. Ve složení tohoto přípravku české značky, která dlouhodobě sází na sílu přírody, najdete i výtažek z kořene čekanky – inulin. Tato rozpustná vláknina příznivě působí na správné trávení, protože podporuje rozvoj užitečných střevních bakterií. Doporučená maloobchodní cena balení s 30 tobolkami činí 199 Kč. Pořídíte ho například na www.liftea.cz a ve vybraných drogeriích a lékárnách. Doplněk stravy nenahrazuje pestrou a vyváženou stravu.

Víte, že…

… Kurkumin je snadno rozpustný v tucích, proto doporučujeme doplněk stravy s jeho obsahem užívat během jídla nebo po jídle.

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek