metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 21 °C

Sobota, 19. září 2020. Svátek má Zita.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Reuters

Kusovky jsou stále k mání. Chce to ale kamarády na správném místě

10. září 2020  5:26 Pavel Hrabica Metro.cz
„Pane, tady máte stovku, koupil byste mi krabičku?“ Školáci obcházejí pravidla, aby se dostali k zakázané tabákové „radosti“.

Mladí Češi se víc zhlédli ve zdravém životním stylu. Chtějí dobře vypadat a zvláště v době covidové se bojí o své zdraví. Proto méně kouří a méně konzumují alkohol. Poslední výzkumy totiž ukazují, že jak v Evropě, tak u nás se snižuje spotřeba návykových látek. Stojí za tím i trend mladých lidí. Současně ale objevují legální výrobci a prodejci nové cesty ke spotřebiteli, aby ulovili zpět ztracené duše. Čím budou jejich konzumenti mladší, tím lépe. Protože se jednou budou ze svých závislostí hůře vyvlékat.

Ubyli supermladí kuřáci

  • Necelých pět procent teenagerů poprvé zkusilo kouření cigaret před devátým rokem věku. Před třinácti lety to přiznalo kolem 12 procent dotazovaných teenagerů.
  • V české populaci bylo loni bezmála dvacet pět procent kuřáků. Ve věkové kategorii 15 až 24 let jich bylo 23 procent.

Školáci: Když se složíme, kapesné nám stačí
Prodej cigaret je u nás už roky omezen zákonem, mladší 18 let na ně oficiálně nemají nárok. Přesto si hledají způsoby, jak se ke kouření relativně snadno dopracovat. „Mám stovku kapesného na týden, když se složíme tři, vyjde nás jedna krabička těch levnějších cigaret každého asi na třicet korun,“ prozrazuje žák sedmé třídy základní školy. Zcela náhodou totiž oslovil spolu se dvěma stejně mladými kamarády v obchodním centru právě redaktora deníku Metro s prosbou, jestli by mu nemohl v trafice pořídit kuřivo, protože jemu by ho neprodali. Je ochoten prozradit detaily. Neoslovují seniory, zaměřují se spíš na střední generaci, případně mladíky mezi dvaceti až třiceti lety. „Někdy uspějeme napoprvé. Maximum je deset oslovených, než nám pro cigarety někdo dojde,“ vysvětluje žák základní školy. Jedna krabička trojici vystačí i týden.

Prodavači tabákových výrobků jsou proti takové praxi bezmocní. „Já zákon dodržím, nemohu se přece ptát každého, jestli si cigarety kupuje pro sebe, to je stejné jako s flaškou rumu, kterou si koupí dospělý a pak ji dá někomu, kdo je věkově pod zákonem,“ uvedla slečna za pultem obchodu v nákupním centru, v jehož blízkosti kluci lovili dobrovolné hříšníky.

Kusovky bývají šikovně „přikryté“ spropitným
Některá přestoupení zákona však trafikanti na svědomí mají. I když je prodej jednotlivých cigaret, takzvaných kusovek, zákonem zakázaný od roku 2003, najdou se místa, kde si je pořídit můžete. Jedním z nich jsou právě trafiky. Musí se však jednat o pravidelné zákazníky, případně dobré známé. Třeba jako v Praze na Národní třídě. Muž položí na misku pětikorunu, prodavač mu přes okénku předá do ruky, víceméně skrytě, jedinou cigaretu.

Vzděláním ke zdraví

  • Studuje vaše dítě gymnázium nebo vysokou? Je šance, že nebude kouřit a pít.
  • Čím vyšší vzdělání, tím odolnější vůči návykovým látkám. Zjistila to mezinárodní studie ESPAD ohledně výskytu návykových látek u české mládeže.
  • Nejvyšší míru užívání alkoholu a cigaret vykazují studenti odborných učilišť či žáci devátých tříd. Naopak gymnazisté jsou vůči pití a kouření odolnější. O to víc času ale tráví na internetu.

Jiný fígl mají v malé a silně prohulené hospůdce na kraji velkého sídliště. Víceméně se tu toleruje kouření v uzavřených prostorách. I tady lze zakoupit „kusovku“. Jeden z pravidelných zákazníků, byť cyklista ve sportovním oděvu, poodhaluje, jak se k cigaretě dostane. „Zastavujeme se tady s kolegou, taky jezdí na kole, při cestě z práce na jedno,“ vysvětluje asi 40letý cyklista. Dají si malé nebo velké pivo, a aby se „rozdýchali“ na cestu, poprosí výčepního o cigaretu. „Neříkám mu, aby mi ji prodal, ale při placení zaokrouhlím částku za pivo a k tomu přidám ještě bůra, to je za tu cigaretu,“ popisuje sváteční kuřák, jak se legálně dostane ke kusové cigaretě. „Hospodský mi daruje cigaretu a já ho vlastně jen odškodním za jeho dobrotu,“ dodává čtyřicátník.

Nikotin protlačují výrobci horem dolem
Odborníci si často stěžují, že vliv na získání návyku se dostává především k mladým lidem třeba skrze reklamu. „Nemá cenu si zastírat, že například reklama na alkoholické nápoje je v našich podmínkách hezká a pro mladé lidi atraktivní,“ konstatuje Jarmila Vedralová, národní protidrogová koordinátorka. Propagace cigaret je v médiích už léta zakázaná ve světě i u nás. Na mladé vedle nových forem, jako jsou elektronické cigarety a příbuzné výrobky, míří i zvýšený tlak výrobců nikotinových náhražek. Například nikotinové sáčky, směsi, které obsahují nikotin smíchaný třeba s různými přírodními látkami a sladidly. Jedná se v podstatě o moderní formu žvýkacího tabáku. „Není to žádná novinka, ale teď se to výrazněji prosazuje, firmy dělají promo akce například v klubech,“ říká Vedralová. Světoví výrobci cigaret si od takových náhražek slibují dorovnání zisku z klesající spotřeby klasického kuřiva. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Biblická hora i klády přes močály daly jména „druhým“ městům

Vlakem na výlet: Klatovy
vydáno 19. září 2020  12:17

„Co si v Praze vyprávíme o Brně? Vůbec nic!“ Starý vtip ukazuje, že „věčně druhá“ města to nemají jednoduché. A platí to i v jednotlivých krajích. Víte...  celý článek

Pomalá jízda některé řidiče rozčiluje. Na nepřiměřené reakce cílí nová kampaň

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2020  5:27

Nevyrazili jste na křižovatce na zelenou do půl sekundy? Šance, že na vás někdo zatroubí, je v Česku velká.  celý článek

STRÁŽCE STREAMU: Nedívej se. Neptej se. Neklikej. Seriál #martyisdead dostane pokračování

Seriál #martyisdead inspirovaný skutečnými případy kyberšikany získal hlavní... Strážce streamu
vydáno 18. září 2020  16:45

Český webový seriál #martyisdead, který v loňském roce uvedla tuzemská internetová televize Mall.tv, se dočká pokračování. Po kyberšikaně má být jeho...  celý článek

Přes dva měsíce komplikací. V úseku Pražského povstání a Vozovna Pankrác nepojedou tramvaje

Od neděle do dnešního dne probíhala výměna opotřebených kolejnic. Chuť...
vydáno 18. září 2020  13:28

Jak mnozí cestující poznali, při jízdě tramvají na trati mezi Vozovnou Pankrác a Pražského povstání to v posledních týdnech pěkně drnčelo. Své o tom vědí...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám