metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Květiny z místních skleníků budou dotvářet příjemnou atmosféru expozice historických unikátů z hradních sbírek. | foto: Správa Pražského hraduMetro.cz

Květiny a poklady z depozitářů lákají do skleníku Pražského hradu

  8:22
Tisíce kvetoucích narcisů téměř padesáti druhů společně s kosatci, modřenci a hyacinty uvidí návštěvníci Pražského hradu ode dneška až do 15. března na výstavě nazvané Předjaří v Královské zahradě: Chladná krása kovu v záplavě narcisů.

Zahájení sezony

Na zahájení sezony si návštěvníci Pražského hradu musí ještě pár týdnů počkat.

  • V sobotu dne 28. března od 10 do 16 hodin budou při příležitosti zahájení letní sezony na Pražském hradě zdarma otevřeny nejvýznamnější objekty.
  • Návštěvníci tak budou moci volně navštívit Zlatou uličku, interiér katedrály sv. Víta, majestátní Vladislavský sál, sugestivní expozici Příběh Pražského hradu, impozantní románský interiér baziliky sv. Jiří či nedávno opravený renesanční Rožmberský sál.

Jak již napovídá název, jde o třetí ročník oblíbeného formátu expozice, v níž se snoubí krása rostlin vypěstovaných hradními zahradníky s krásou uměleckých předmětů ze sbírek Pražského hradu.

„Po předloňských svícnech a loňských vázách tentokrát spolu s květinami empírový skleník zaplní sbírkové předměty zhotovené převážně z kovu,“ popisuje mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek.

Nejvzácnějším exponátem bude podle něj zámečnicky dokonalá a historicky významná domácí pokladna posledního korunovaného českého krále Ferdinanda V. Dobrotivého.

Ale zajímavé osudy měly i další sbírkové předměty, jako například odlitek návrhu sochy svatého Václava od J. V. Myslbeka či sochy a sošky, které měli ve svých pracovnách či bytech prezidenti republiky.

Desetidenní výstavu připravila Správa Pražského hradu pod záštitou manželky prezidenta republiky paní Ivany Zemanové. Expozice v empírovém skleníku v Královské zahradě bude otevřena denně od 10 do 16.30 hodin za jednotné vstupné 20 korun.

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek