metro.cz

Počasí v Praze

20 °C / 28 °C

Neděle 14. srpna 2022. Svátek má Alan
Tomáš Hudeček | foto: praha.eu

Kvůli Hudečkově kampani chtějí lidovci zakázat propagaci starostů za obecní peníze

  14:44
Lidovci požádají ministerstvo vnitra, aby připravilo novelu, která by omezila volební propagaci primátorů a starostů či hejtmanů za obecní peníze. Informovali o tom předseda poslanců KDU-ČSL Jiří Mihola a předseda pražských lidovců Jan Wolf.

„Chtěli bychom, aby vládnoucí establishment nemohl dříve než 100 dnů před volbami používat městské peníze na tuto osobní kampaň,“ uvedl Wolf. Podle něj by se novela měla vztahovat i na krajské představitele a měla by být proto schválena do příštích krajských voleb v roce 2016. Novela by podle Miholy měla zamezit také tomu, aby na plakátech informujících o pokrocích města či kraje byly zobrazováni jejich konkrétní představitelé.

Víte, že... si Hudeček udělal reklamu

Podnětem požadavku byla kritizovaná kampaň pražského primátora Tomáše Hudečka (TOP 09) o úspěších hlavního města pod jeho vedením. Praha za tuto kampaň s názvem Víte,že, která je podle tvůrců informační, zaplatilo město 350 tisíc korun. Ostatní strany ji ale považují za předvolební vzhledem k tomu, že na každém plakátu je primátorovo jméno.

Například ČSSD už dříve vyzvala Hudečka, aby si kampaň zaplatil ze svého. Podobným způsobem jako Hudeček využil městské peníze někdejší primátor Pavel Bém (ODS) v kampani Čistá a zelená Praha nebo bývalý středočeský hejtman za ČSSD David Rath.

TOP 09 poslední volby vyhrála

Bannery kampaně s Hudečkovým jménem nesou hesla Víte, že bráníme machinacím s pozemky?, Víte, že Praha zveřejňuje všechny smlouvy na internetu?, Víte, že jsme zvýšili platy učitelů? nebo Víte, že rozšiřujeme městskou zeleň?. K vidění jsou na sloupech veřejného osvětlení, v metru a v tramvajích.

TOP 09 v roce 2010 v Praze pod vedením někdejšího guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy zvítězila. Koalici ale nakonec uzavřely ČSSD a ODS. TOP 09 se k vládě dostala až po rozpadu původní koalice v listopadu 2011. Tehdy se dohodla s ODS. Spolupráce ale vydržela jen do konce května 2013. Od té doby vládne sama s podporou ČSSD. Letošní komunální volby budou 10. a 11. října.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Obchodní“ stezky ve metropoli. Lidé nechodí tudy, kudy jim to architekti, developeři a plánovači nalinkují.

PRAHA? AHA!
vydáno 14. srpna 2022  16:56

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Při povodních před 20 lety pomáhali také vojáci. Z vody tahali muže s koněm

vydáno 14. srpna 2022  7:22

Zástupce velitele 243. vrtulníkové letky major Marek Bohuněk a jeho kolega palubní technik praporčík Jaroslav Vlček v roce 2002 sloužili u Letky letecké...  celý článek

Ježčí zkouška dospělosti může proběhnout i u vás na zahradě

vydáno 13. srpna 2022  7:07

Pokud máte chuť ubytovat pichlavého souseda, musíte projít konkurzem. První mláďata se už zabydlují v Troji.  celý článek

Predátor je s námi 35 let. Důstojného následovníka neměl nejmíň dvanáct. Tedy až do teď

Strážce streamu
vydáno 12. srpna 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU To, že se snímek Predátor: Kořist povedl, se dalo tušit již pár dní před jeho premiérou na streamovací platformě Disney+. Film zasazený na počátek...  celý článek