metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 24 °C

Neděle 11. června 2023. Svátek má Bruno

Další 3 fotografie v galerii
Nově otevřený cirkulární obchod v Holešovické tržnici. | foto: Archiv Jana Charváta

Kvůli krizi je na cirkulární obchody čas, říká zakladatel projektu Opravárna Jan Charvát

  13:55
Chce pomáhat lidem v nouzi. Otevírá speciální prodejnu.

Slovo cirkulární se začíná usazovat v našich slovnících. Jedná se o vizi budoucnosti. Cirkulární ekonomika je postavena na udržitelném rozvoji. Například na obnovitelných zdrojích nebo proměnách odpadů v další suroviny.

„Cirkulárním“ směrem jde také projekt Opravárna, jenž před několika lety začal sdružovat síť opravářů, kteří lidem dávají dohromady spotřebiče. A také radí, které z nich kupovat, aby byly opravitelné. Poskytují také záruční servis pro velké firmy.

Šéf projektu Jan Charvát se posouvá dál. Dnes v Holešovické tržnici se svým týmem otevírá cirkulární elektroobchod. Je prvním v České republice „Tuto myšlenku mám v hlavě už dlouho, teď s ekonomickou krizí a inflací je na ni ten pravý čas,“ říká pro deník Metro Charvát. Podle něj většina Čechů nemá dostatek úspor, které by pokrývaly další náklady. „Těmto lidem chceme pomoct. S obchodem se zaměřujeme hlavně na bílé elektro jako pračky, sušičky či sporáky,“ upozorňuje s tím, že určitě osloví také ekologicky smýšlející lidi či třeba studenty, kteří si do pronajatého bytu na pár let nepotřebují kupovat nové výrobky.

Zboží v cirkulárním obchodě je z několika zdrojů. Většinou je nové či zánovní a pochází z velkých zahraničních e-shopů. „Jde o takzvané vratky čili zboží, které si zákazníci nevyzvedli, vrátili ho ve 14denní lhůtě, bylo rozbaleno nebo poškozeno při přepravě. Půjde o kvalitní a hezké zboží bez známek používání, ale za výrazně nižší ceny,“ pokračuje Charvát s tím, že výrobky budou mít všechny etikety. Opravárna každý kus důkladně otestuje, dá na něj minimálně šest měsíců záruku a slevu na další pozáruční servis. Charvát pro deník Metro také prozradil, kolik bude sleva na takové zboží: 35 až 50 procent. Například pračka, která běžně stojí 17 tisíc, bude v tržnici k mání za 11 500 korun. Projekt má ale i charitativní přesah. Plánuje totiž každý měsíc poskytnout nabízené zboží lidem, kteří už na ně zkrátka nedosáhnou. Třeba seniorům nebo matkám samoživitelkám.

Že se budou podobné projekty s ohledem na ekonomickou krizi a životní prostředí, rozebíhat, je jasné. Další podobný obchod byl otevřen ve velkém obchodním centru na Chodově. Podnik No neke vypadá jako luxusní butik, ovšem je to cirkulární obchod se zbožím z druhé ruky, které od nového nepoznáte, jak vizuálně, tak funkčností. Orientuje se především na módu. „Nechtěli jsme, aby to také vypadalo jako ‚hrabárna‘. Tím se chceme lišit od klasických second handů. Všechno zboží, které tady prodáváme, je kvalitní,“ řekla pro časopis Forbes Michaela Kloudová, jedna ze tří majitelů obchodu.

Cirkulární obchody jsou podniky budoucnosti. Pro mladou generaci spotřebitelů je udržitelnost a původ vzniku zboží zásadní téma. Věděli jste, že v Česku ročně vznikne až 200 tisíc tun textilního odpadu?

Komentáře

Hlavní zprávy

Mistr koloběžek. Nesčetněkrát spadnete, pak se zvednete a jdete to zkusit znovu

vydáno 10. června 2023  9:28

„Na koloběžce se naučíte překonávat překážky a nevzdávat se,“ říká třiadvacetiletý Richard Zelinka, který se může pochlubit trojnásobným titulem mistr...  celý článek

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek