metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Sobota 26. listopadu 2022. Svátek má Artur
Labuť na mostě Legií | foto: Leila Abdrakhmanova

Kvůli labutím chce dát Praha na troleje speciální odrazové pruhy

  13:04
Praha se chce do budoucna postarat o to, aby se nestávalo tak často jako nyní, že se labuť nebo jiný pták srazí s tramvajovým vedením. Řešením by mohl být systém FireFly, kdy speciální odrazové pruhy zavěšené na drátech ptáky zaplaší. Podle Lukáše Viktory z České společnosti ornitologické jde o unikátní systém, v Česku zatím nepoužitý, ale v zahraničí dobře známý.

"Využívá se všude tam, kde dochází ke kolizím velkých, těžkých, neobratných ptáků, jako jsou třeba labutě, s dráty vysokého napětí nebo třeba s tramvajovým vedením, anténami a dalšími tenkými objekty," uvedl Viktora. Principem jsou speciální plasto-kovové pruhy, které se zavěsí na troleje. Jsou reflexní a zároveň vydávají speciální ultrafialové světlo, které mohou vidět ptáci i za zhoršených podmínek, například v mlze nebo šeru. Odrazka se na drátech také pohybuje, takže ptáky plaší i zvukem.

V okolí mostů zimuje nejvíce ptáků

Labutí přibylo

  • V Praze každoročně zimuje kolem pěti až sedmi stovek labutí.
  • Podle České společnosti ornitologické, která provádí pravidelná měsíční sčítání ptactva, je letos labutí v metropoli více než v minulých letech.
  • Během letošní zimy už společnost řešila několik případů kolizí labutí s trolejemi, tři případy se staly při novoročním ohňostroji.

Podle magistrátu ptáci do tramvajového vedení vrážejí nejčastěji na Palackého a Mánesově mostech a na mostu Legií. "Vzhledem k tomu, že v okolí těchto mostů zimuje nejvíce ptáků, počítáme, že tyto zabezpečíme jako první. Následovat bude zabezpečení dalších mostů, po kterých vedou tramvajové linky," sdělil ČTK předseda výboru pro životní prostředí Milan Urban. Magistrát se zavedením systému souhlasí, nyní se k němu musí vyjádřit památkáři.

"Pak se bude muset oslovit dodavatel, předpokládám, že zahraniční, protože v Česku není žádná firma, co by to dělala," uvedl Viktora. Podle něhož vyjde zakázka na ověšení pěti až sedmi pražských mostů na desítky tisíc korun. Vlastní instalace je podle něj velmi jednoduchá, trvala by maximálně den. Systém by mohl být zaveden ještě letos.

Komentáře

Hlavní zprávy

Ponožky pod stromečkem? Ty upletené přímo od babiček zahřejí nohy i duši

vydáno 26. listopadu 2022  8:22

Zkušené pletařky řemeslo nejen naučí, ale také poradí, jak štupovat.  celý článek

V rámci FIFA kvetla korupce. Každý to ví, ale detaily z dokumentu jsou pro mnohé šokující

Strážce streamu
vydáno 25. listopadu 2022  14:00

STRÁŽCE STREAMU Streamovací platforma Netflix opět dokázala, že umí ve svých dokumentárních sériích rozpitvávat i závažnější témata. Tentokrát těsně před začátkem...  celý článek

Advent je za dveřmi. Do ulic Prahy zítra vyrazí vánoční nazdobená flotila

vydáno 25. listopadu 2022  7:36

Jako blesk z čistého nebe se v minulých dnech objevila zpráva o konci mazací tramvaje. Důvodem je údajně „podstav řidičů tramvají na běžných linkách“....  celý článek

Komerční sdělení

Darujte k Vánocům vzpomínky v dárkovém balení

vydáno 25. listopadu 2022

Vánoce jsou téměř za dveřmi a vy stále nevíte, čím obdarovat kamarády nebo příbuzné? Co takhle jim udělat radost výběrem těch nejkrásnějších společných...  celý článek