metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 11 °C

Pátek, 7. května 2021. Svátek má Stanislav.

Větší foto
Ilustrační snímek | foto: pxhere.com

Kvůli mlžení brýlí se stále víc lidí rozhoduje pro laserovou operaci, tvrdí oční kliniky

  16:36
Někdo vylepšuje zahrádku, jiný chalupu, další předělává byt. Lidé s vadami zraku teď začali investovat také do vlastního kvalitnějšího vidění.

Lucii se zcela změnil život. Loni, když se epidemie teprve rozbíhala a Češi se teprve učili nosit roušky, svěřila své oči očnímu lékaři Pavlu Stodůlkovi.

„Nosila jsem brýle od čtyř let. Trápila mě tupozrakost, měla jsem dioptrie na dálku i na blízko, přidal se i zelený zákal,“ svěřuje se žena z Děčína. Nechala si tedy „vyměnit“ oční čočky, srovnat zrak laserem a nemůže si to vynachválit. Navíc ji teď netrápí to co většinu brýlatých lidí, kteří musejí zakrývat ústa a nos respirátorem. Nemlží se jí totiž brýle, protože žádné nemá.

Dobrý zrak z Moskvy

  • Metodu refrakční oční chirurgie zavedl poprvé dnes už zapomenutý sovětský lékař Svjatoslav Fjodorov v Moskvě v 80. letech 20. století. Fjodorov tehdy ještě oči operoval skalpelem.
  • Tehdejší revoluční metoda ale umožňovala odstranění nebo snížení počtu dioptrií nejdřív na jednom a po půl roce i na druhém oku. 
  • Pacient musel oko během rekonvalescence posilovat nejrůznějšími cviky, třeba střídavým hleděním na bod zblízka a pak do dálky.

„Je to pravda, že kvůli mlžení brýlí se stále víc lidí rozhoduje pro laserovou operaci,“ potvrzuje průkopník laserové metody LASIK v Česku Pavel Stodůlka ze zlínské oční kliniky Gemini. Mnohdy jsou to lidé, kteří zákrok odkládali, ale potíže se zamlžováním dioptrických skel jejich váhání ukončily. „Respirátor nebo rouška nasměřují část vydechovaného vzduchu do očí, což způsobuje osychání očí a zvyšuje nepříjemné pocity. U lidí s covidem navíc roste ohrožení, že koronavirus může proniknout i do oka,“ připomíná Pavel Stodůlka.

Trápí je „slepé“ brýle, ale taky ekzémy
Nejen on, ale i další oční specialisté potvrzují další rizika, která nošení respirátorů přinášejí. Jedná se například o pálení očí, jejich zčervenání nebo pocit cizího tělíska pod víčkem. „U pacientů také zaznamenáváme kožní potíže, mívají třeba ekzémy, které jim brání v nošení roušek,“ vysvětluje Lucie Valešová, primářka kliniky NeoVize z Prahy. I zde registrují stále víc zájemců o laserovou korekci dioptrií a další „úpravy“ očí. „Meziročně se jedná o čtyřicet procent, to jsme dosud nezažili,“ konstatuje Petr Kocian, generální ředitel a zakladatel NeoVize.

„Například ve Spojených státech vedla pandemie k nárůstu laserových očních zákroků až o 42 procent,“ komentoval současné trendy pro deník Metro Martin Filipec, zakladatel sítě očních klinik Lexum. Jen za posledních deset let se množství klientů zvýšilo asi o čtyři procenta.

Laserová operace očí, optikova smrt?
Hlavní operační nápor zažívají především privátní oční kliniky. „Oční pracoviště v nemocnicích mají stále kvůli epidemii redukovaný provoz,“ vysvětluje Zdeněk Smečka, primář Oční kliniky Zlín. Potvrzuje nářky zájemců o operace, kteří se trápí nejen s mlžením dioptrických skel. „Pokud není respirátor u nosu dobře utěsněný, vydechovaný proud vzduchu vede k pálení očí nebo i ke kolísání vidění,“ upozorňuje Smečka. „Vedle profesních a estetických důvodů je k operaci vede především oční diskomfort a zamlžování brýlí,“ dodává Smečka.

Čtvrtstoletí zkušeností

  • Asi o čtyřicet procent vzrostl v Česku meziročně zájem o laserové refrakční operace očí.
  • V roce 1995 provedl  v Česku primář Pavel Stodůlka první laserovou operaci metodou LASIK. Lasery se pro oční operace tohoto typu používají od roku 1990 – poprvé to bylo v Řecku.

K důvodům, které nejsou rozhodně na posledním místě, proč se lidé nakonec pro operaci očí rozhodnou, jsou důvody ekonomické. „Finanční náklady na neustálé pořizování brýlí a kontaktních čoček v dlouhodobém horizontu převyšují jednorázovou cenu za operaci,“ připomíná nezanedbatelné hledisko primářka Lucie Valešová. Nejnákladnější je pořizovaní brýlí u dětí. Jednak kvůli tomu, že je často rozbijí, jednak kvůli měnícímu se zraku během růstu.

Zamlžené čisticí mýty
To, co plní v posledním roce všechny sociální sítě i poradní rubriky v magazínech, jsou nejrůznější metody, jak zabránit mlžení skel. Mezi „zaručené“ babské rady se počítá například rozleštěná vrstva tuhého mýdla na ruce, nebo holicí pěna či prostředek na mytí nádobí. Někteří optici doporučují i speciální hydrofobní úpravu brýlových skel.

Komentáře

Hlavní zprávy

Vaše snímky pověsí na plot ve Kbelích

vydáno 6. května 2021  18:09

Milujete přírodu a fotoaparát či mobil nedáte z ruky? Tak to jste se nejspíš zúčastnili nedávného projektu City Nature Challenge 2021, v jehož rámci...  celý článek

Mnozí senioři umí překvapit. Zvládnou internet i appky

vydáno 6. května 2021  14:48

Senioři jsou pro teenagery lidé, kteří mají jen mobily s velkými tlačítky a obřím jednobarevným displejem. Nejspíš ale ani netuší, že někteří dnešní...  celý článek

České zoologické zahrady podpoří Dan Bárta a další umělci

vydáno 6. května 2021  14:26

V neděli od 17 hodin se uskuteční on-line benefiční koncert pod názvem Hrajeme pro 20 ZOO. Proběhne na podporu 20 zoologických zahrad sdružených v...  celý článek

Méně svateb, ale taky míň rozvodů. Déle než rok trvající epidemie prověřuje odolnost lidí i vztahů

vydáno 6. května 2021  6:00

Co v kom je, nepoznáš na klidném moři. Během epidemie se výrazně snížil počet rozvodů, to Češi zažili naposledy v roce 1970. Stejně tak se loni narodilo...  celý článek

Vaše fotky z Prahy