metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 6 °C

Sobota 20. dubna 2024. Svátek má Marcela

Kvůli mlžení brýlí se stále víc lidí rozhoduje pro laserovou operaci, tvrdí oční kliniky

  16:36
Někdo vylepšuje zahrádku, jiný chalupu, další předělává byt. Lidé s vadami zraku teď začali investovat také do vlastního kvalitnějšího vidění.
Ilustrační snímek | foto: pxhere.com

Lucii se zcela změnil život. Loni, když se epidemie teprve rozbíhala a Češi se teprve učili nosit roušky, svěřila své oči očnímu lékaři Pavlu Stodůlkovi.

„Nosila jsem brýle od čtyř let. Trápila mě tupozrakost, měla jsem dioptrie na dálku i na blízko, přidal se i zelený zákal,“ svěřuje se žena z Děčína. Nechala si tedy „vyměnit“ oční čočky, srovnat zrak laserem a nemůže si to vynachválit. Navíc ji teď netrápí to co většinu brýlatých lidí, kteří musejí zakrývat ústa a nos respirátorem. Nemlží se jí totiž brýle, protože žádné nemá.

Dobrý zrak z Moskvy

  • Metodu refrakční oční chirurgie zavedl poprvé dnes už zapomenutý sovětský lékař Svjatoslav Fjodorov v Moskvě v 80. letech 20. století. Fjodorov tehdy ještě oči operoval skalpelem.
  • Tehdejší revoluční metoda ale umožňovala odstranění nebo snížení počtu dioptrií nejdřív na jednom a po půl roce i na druhém oku. 
  • Pacient musel oko během rekonvalescence posilovat nejrůznějšími cviky, třeba střídavým hleděním na bod zblízka a pak do dálky.

„Je to pravda, že kvůli mlžení brýlí se stále víc lidí rozhoduje pro laserovou operaci,“ potvrzuje průkopník laserové metody LASIK v Česku Pavel Stodůlka ze zlínské oční kliniky Gemini. Mnohdy jsou to lidé, kteří zákrok odkládali, ale potíže se zamlžováním dioptrických skel jejich váhání ukončily. „Respirátor nebo rouška nasměřují část vydechovaného vzduchu do očí, což způsobuje osychání očí a zvyšuje nepříjemné pocity. U lidí s covidem navíc roste ohrožení, že koronavirus může proniknout i do oka,“ připomíná Pavel Stodůlka.

Trápí je „slepé“ brýle, ale taky ekzémy
Nejen on, ale i další oční specialisté potvrzují další rizika, která nošení respirátorů přinášejí. Jedná se například o pálení očí, jejich zčervenání nebo pocit cizího tělíska pod víčkem. „U pacientů také zaznamenáváme kožní potíže, mívají třeba ekzémy, které jim brání v nošení roušek,“ vysvětluje Lucie Valešová, primářka kliniky NeoVize z Prahy. I zde registrují stále víc zájemců o laserovou korekci dioptrií a další „úpravy“ očí. „Meziročně se jedná o čtyřicet procent, to jsme dosud nezažili,“ konstatuje Petr Kocian, generální ředitel a zakladatel NeoVize.

„Například ve Spojených státech vedla pandemie k nárůstu laserových očních zákroků až o 42 procent,“ komentoval současné trendy pro deník Metro Martin Filipec, zakladatel sítě očních klinik Lexum. Jen za posledních deset let se množství klientů zvýšilo asi o čtyři procenta.

Laserová operace očí, optikova smrt?
Hlavní operační nápor zažívají především privátní oční kliniky. „Oční pracoviště v nemocnicích mají stále kvůli epidemii redukovaný provoz,“ vysvětluje Zdeněk Smečka, primář Oční kliniky Zlín. Potvrzuje nářky zájemců o operace, kteří se trápí nejen s mlžením dioptrických skel. „Pokud není respirátor u nosu dobře utěsněný, vydechovaný proud vzduchu vede k pálení očí nebo i ke kolísání vidění,“ upozorňuje Smečka. „Vedle profesních a estetických důvodů je k operaci vede především oční diskomfort a zamlžování brýlí,“ dodává Smečka.

Čtvrtstoletí zkušeností

  • Asi o čtyřicet procent vzrostl v Česku meziročně zájem o laserové refrakční operace očí.
  • V roce 1995 provedl  v Česku primář Pavel Stodůlka první laserovou operaci metodou LASIK. Lasery se pro oční operace tohoto typu používají od roku 1990 – poprvé to bylo v Řecku.

K důvodům, které nejsou rozhodně na posledním místě, proč se lidé nakonec pro operaci očí rozhodnou, jsou důvody ekonomické. „Finanční náklady na neustálé pořizování brýlí a kontaktních čoček v dlouhodobém horizontu převyšují jednorázovou cenu za operaci,“ připomíná nezanedbatelné hledisko primářka Lucie Valešová. Nejnákladnější je pořizovaní brýlí u dětí. Jednak kvůli tomu, že je často rozbijí, jednak kvůli měnícímu se zraku během růstu.

Zamlžené čisticí mýty
To, co plní v posledním roce všechny sociální sítě i poradní rubriky v magazínech, jsou nejrůznější metody, jak zabránit mlžení skel. Mezi „zaručené“ babské rady se počítá například rozleštěná vrstva tuhého mýdla na ruce, nebo holicí pěna či prostředek na mytí nádobí. Někteří optici doporučují i speciální hydrofobní úpravu brýlových skel.

Autor: Pavel Hrabica Metro.cz

Hlavní zprávy

Americký sen. Češka z New Yorku prožívá lakrosové vrcholy ve Spojených státech amerických

vydáno 20. dubna 2024  13:00

Předloni zažila s českou lakrosovou reprezentací velké úspěchy. Na mistrovství světa byly Češky sedmé, vzápětí si zahrály mezi osmi nejlepšími zeměmi na...  celý článek

Přála jsem si oslovit a motivovat ty nejmenší, říká Marie Šnajdrová

vydáno 20. dubna 2024  7:00

Ilustrátorka, cestovatelka, ale hlavně horská duše. Marie Šnajdrová poslední roky tráví většinu času na cestách, z nichž své poznatky promítá do knih. Ve...  celý článek

HBO zhorší kvalitu svým předplatitelům, „levný“ Netflix se brzy chystá k nám a je to hit

Strážce streamu
vydáno 19. dubna 2024  14:00

STRÁŽCE STREAMU Internetová televize HBO Max, jak ji uživatelé doposud znají, zanikne ve druhé polovině května. Nová služba láká na sportovní balíček. Ceny jsou ale zatím...  celý článek

Ví, že ho fotíte? Snímky vašich ratolestí mohou zneužít pedofilové či vyděrači

vydáno 19. dubna 2024  5:00

Někdo by si mohl myslet, že největším strašákem sociálních sítí jsou falešné účty, které se vyjadřují do komentářů pod příspěvky a píšou hejty se záměrem...  celý článek