metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Další 1 fotografie v galerii
Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je zachycena již v areálu dílen v Hostivaři společně s posunovacím vozem. | foto:  Tramvaje v České RepubliceMetro.cz

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

  17:30
Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.

V areálu pražských ústředních dílen v Hostivaři byla složena druhá retro tramvaj, kterou si nechal dopravní podnik (DPP) opravit u externího dodavatele v Ostravě. Konkrétně byly loni na jaře na východ republiky odvezeny vozy T3SUCS číslo 7269 a T3M číslo 8042.

DPP využívá tyto tramvaje výhradně pro provoz na retro lince 23, která je ovšem z důvodu pandemie dočasně mimo provoz. Aktuálně tak dochází k vypravování flotily retro vozů na určená retro pořadí běžných linek, konkrétně jde o linky 2, 15 a 22.

Celkově má dopravní podnik k dispozici dvacet tři retro tramvají, které je kvůli pravidelnému provozu nutné taktéž plnohodnotně servisovat. Z důvodu přetížené kapacity hostivařských tramvajových dílen, kde probíhá jak lehká, tak i těžká údržba všech typů tramvají, bylo rozhodnuto dva retro vozy odeslat na opravu vyššího stupně právě do Ostravy. Zdejší dílny neopravovaly pražské tramvaje poprvé. Už loni zde byla dokončena velmi náročná oprava dvou z Liberce odkoupených vozů typu Tatra T2, které rozšířily sbírku pražských retro tramvají.

Vůz T3M ev.č. 8042 byl před odvozem do Prahy zachycen v areálu ostravské společnosti Ekova. Kvůli obrácené polaritě napětí v troleji byl na místo focení dovlečen pomocí jiné tramvaje.

Vůz T3M ev.č. 8042 byl před odvozem do Prahy zachycen v areálu ostravské společnosti Ekova. Kvůli obrácené polaritě napětí v troleji byl na místo focení dovlečen pomocí jiné tramvaje.

Při dalším rozhodování o opravách tak bylo jasné, že vhodným kandidátem na opravu bude právě ostravská společnost Ekova Electric, která patří Dopravnímu podniku Ostrava.

Oba vozy, naložené na silničních návěsech, se vydaly z Prahy do Ostravy loni v květnu. Okamžitě po složení byly obě vozové skříně kompletně odstrojeny až na holý rám. Po všech karosářských a klempířských opravách přišlo na řadu opětovné kompletování vozů, po kterém následovalo takzvané oživování spojené s krátkou testovací jízdou na zkušební koleji. Ostravský provoz má ale obrácenou polaritu napájení. Laicky řečeno, tramvaje zde odebírají provozní napětí z kolejí a uzemněny jsou přes trolej, zatím co v Praze je to řešeno přesně naopak. Pro Prahu opravované tramvaje tak nemohly vyrazit do ulic Ostravy na klasické zkušební jízdy. Ty proběhnou až v hlavním městě.

Cílem této opravy, ale i dalších oprav bude uchovat alespoň některé prvky vizuální podoby tramvají, aby odpovídaly době jejich vzniku. „Během opravy jsme oběma vozům navrátili jejich původní kabát z osmdesátých let a doufáme, že staronové retro tramvaje budou těšit nejen Pražany, ale i všechny návštěvníky našeho hlavního města,“ okomentoval vzhled vozů Marek Král z oddělení marketingu a obchodu společnosti Ekova Electric.
Zatímco první z opravených tramvají, konkrétně vůz číslo 7269, byla do Prahy dovezena koncem roku 2020, druhá tramvaj byla v Hostivaři složena tuto středu.

Po sérii zkušebních jízd, které proběhnou v průběhu února až března, mají být oba vozy zařazeny do pravidelného provozu, a bude je tak možné potkávat na určených retro pořadích pravidelných linek.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy