metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / 3 °C

Pondělí 30. ledna 2023. Svátek má Robin

Další 1 fotografie v galerii
Tramvaj ev.č. 7269 se po opravě z Ostravy vrátila v prosinci 2020. Na snímku je zachycena již v areálu dílen v Hostivaři společně s posunovacím vozem. | foto:  Tramvaje v České RepubliceMetro.cz

Kvůli opravě jely pražské retro tramvaje až do Ostravy

  17:30
Vozy, které prošly omlazovací kúrou, se do ulic vydají už v únoru. Na východě republiky absolvovat testovací jízdy nemohly.

V areálu pražských ústředních dílen v Hostivaři byla složena druhá retro tramvaj, kterou si nechal dopravní podnik (DPP) opravit u externího dodavatele v Ostravě. Konkrétně byly loni na jaře na východ republiky odvezeny vozy T3SUCS číslo 7269 a T3M číslo 8042.

DPP využívá tyto tramvaje výhradně pro provoz na retro lince 23, která je ovšem z důvodu pandemie dočasně mimo provoz. Aktuálně tak dochází k vypravování flotily retro vozů na určená retro pořadí běžných linek, konkrétně jde o linky 2, 15 a 22.

Celkově má dopravní podnik k dispozici dvacet tři retro tramvají, které je kvůli pravidelnému provozu nutné taktéž plnohodnotně servisovat. Z důvodu přetížené kapacity hostivařských tramvajových dílen, kde probíhá jak lehká, tak i těžká údržba všech typů tramvají, bylo rozhodnuto dva retro vozy odeslat na opravu vyššího stupně právě do Ostravy. Zdejší dílny neopravovaly pražské tramvaje poprvé. Už loni zde byla dokončena velmi náročná oprava dvou z Liberce odkoupených vozů typu Tatra T2, které rozšířily sbírku pražských retro tramvají.

Vůz T3M ev.č. 8042 byl před odvozem do Prahy zachycen v areálu ostravské společnosti Ekova. Kvůli obrácené polaritě napětí v troleji byl na místo focení dovlečen pomocí jiné tramvaje.

Při dalším rozhodování o opravách tak bylo jasné, že vhodným kandidátem na opravu bude právě ostravská společnost Ekova Electric, která patří Dopravnímu podniku Ostrava.

Oba vozy, naložené na silničních návěsech, se vydaly z Prahy do Ostravy loni v květnu. Okamžitě po složení byly obě vozové skříně kompletně odstrojeny až na holý rám. Po všech karosářských a klempířských opravách přišlo na řadu opětovné kompletování vozů, po kterém následovalo takzvané oživování spojené s krátkou testovací jízdou na zkušební koleji. Ostravský provoz má ale obrácenou polaritu napájení. Laicky řečeno, tramvaje zde odebírají provozní napětí z kolejí a uzemněny jsou přes trolej, zatím co v Praze je to řešeno přesně naopak. Pro Prahu opravované tramvaje tak nemohly vyrazit do ulic Ostravy na klasické zkušební jízdy. Ty proběhnou až v hlavním městě.

Cílem této opravy, ale i dalších oprav bude uchovat alespoň některé prvky vizuální podoby tramvají, aby odpovídaly době jejich vzniku. „Během opravy jsme oběma vozům navrátili jejich původní kabát z osmdesátých let a doufáme, že staronové retro tramvaje budou těšit nejen Pražany, ale i všechny návštěvníky našeho hlavního města,“ okomentoval vzhled vozů Marek Král z oddělení marketingu a obchodu společnosti Ekova Electric.
Zatímco první z opravených tramvají, konkrétně vůz číslo 7269, byla do Prahy dovezena koncem roku 2020, druhá tramvaj byla v Hostivaři složena tuto středu.

Po sérii zkušebních jízd, které proběhnou v průběhu února až března, mají být oba vozy zařazeny do pravidelného provozu, a bude je tak možné potkávat na určených retro pořadích pravidelných linek.

Komentáře

Hlavní zprávy

Posilování české koruny vzbudilo zájem u cestovatelů, zájezdy se prodávají lépe

vydáno 30. ledna 2023  6:55

Koruna je vůči euru rekordně silná. Tuhle zprávu jste v posledních dnech nejspíš četli. Co to ale znamená? A jak dlouho to vydrží? Odpovědi najdete níže.  celý článek

Pod vodou zkoumáme vesmír, říká pro deník Metro lékař Svoboda. Přitahují ho extrémní podmínky

vydáno 29. ledna 2023  16:39

Rodiče z něj chtěli mít sportovce nebo chemika, Aleše Svobodu ale lákalo umění a divadlo. „S jedním představením jsme dokonce hráli i ve Slovenském...  celý článek

Okna, kterými není vidět ven. Na jedné pražské křižovatce taky žijí lidé

Praha? Aha!
vydáno 29. ledna 2023  10:24

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Stínadelská tajemství opět ve stopách Rychlých šípů. S dětmi a baterkami na Malou Stranu

vydáno 28. ledna 2023  14:24

„Za Mříží je park, v tom parku černý rám, v tom rámu plno vran, celé hejno vran, černočerných vran. Pozor si dej, ať nezůstaneš stát, ať nezůstaneš sám,...  celý článek