metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 19 °C

Pátek 7. října 2022. Svátek má Justýna
Opencard (ilustrační foto) | foto: Metro.cz

Kvůli postupu vyšetřování Opencard už padla trestní oznámení

  14:37
Předseda sněmovní vyšetřovací komise Bronislav Schwarz (ANO) podal trestní oznámení na státní zástupkyni Dagmar Máchovou a policii kvůli vyšetřování případu pražské karty Opencard. Řekl to poslancům při dnešním projednávání závěrečné zprávy komise. Oznámení se týká podezření ze zneužití pravomoci úřední osoby.

Policejní vyšetřování se podle zprávy odklonilo od trestního oznámení někdejší pražské opoziční zastupitelky Jany Ryšlinkové. Bylo rozdrobeno na dílčí skutky. „Chybí samotné zkoumání, vyšetřování, zda nebyl celý záměr navržen, konstruován a schválen skupinou osob ve vedení magistrátu, respektive v radě, s intencí podvodu a neoprávněného zisku,“ píše se ve zprávě. V hledáčku prověřování tím prý zůstali pouze aktéři základní úrovně.

Vyšetřování provázela podle člena komise Daniela Korteho (TOP 09 a Starostové) řada podivných a nestandardních kroků. Bylo podle něho obstruováno, blokováno a brzděno. „Nadřízení házeli vyšetřovatelům pod nohy klacky a státní zastupitelství sypalo do soukolí písek,“ uvedl Korte.

Obnovte vyšetřování, žádá komise

Komise navrhuje obnovení vyšetřování podezření podle trestního oznámení Ryšlinkové v celém rozsahu. Navrhuje taky zlepšit kontrolu státních zastupitelství a zavést rotaci žalobců, aby se ztížila možnost vytváření osobních vazeb. Komise přišla taky s myšlenkou, podle níž by žalobci zejména na středních a vyšších pozicích museli pravidelně znovu procházet výběrovým řízením.

V případu Opencard byli dosud odsouzeni bývalý ředitel magistrátního odboru informatiky Ivan Seyček a předseda komise hodnotící zadání zakázky Jiří Chytil. Další tři obžalované úředníky soud v konečném rozsudku zprostil obžaloby. Někdejší městští politici včetně primátora Pavla Béma (ODS) vystupovali pouze jako svědci.

Za kartu je stíháno bývalé vedení města

Za absurdní označil Korte obžalobu následné politické garnitury v čele s bývalými primátory Bohuslavem Svobodou (ODS) a Tomášem Hudečkem (dříve TOP 09). Soud v prosinci vrátil obžalobu státnímu zastupitelství k došetření. Závěrečnou zprávu komise Sněmovna vzala na vědomí. Činnost komise tím skončila.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek