metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 18 °C

Čtvrtek 23. března 2023. Svátek má Ivona
Do Pražské integrované dopravy se od neděle zapojí Mladoboleslavsko. V pátek proběhlo slavnostní uvítání. (10. prosince 2021) | foto: Twitter středočeské hejtmanky Petry Peckové

Kvůli viru odvolávají spoje MHD. Dopravci si řidiče půjčují mezi sebou

  17:00
Omikron dává zabrat i organizátorovi hromadné dopravy Ropid. Výpadky řeší i v řádu minut.

„Kvůli vysoké nemocnosti řidičů autobusů jsme nuceni odřeknout některé spoje na jihozápadním okraji Prahy.“ S touto informací přišel před pár dny na svém webu a také na sociálních sítích organizátor hromadné dopravy Ropid. Během dvou dnů tehdy odřekl několik příměstských autobusových spojů. Cestující si museli „pouze“ počkat na další autobus. Vznikl tak ale jakýsi precedens, který by se kvůli vlně omikronu mohl brzy opakovat.

„Prvním impulsem je pro nás vždy výsledek testování řidičů jednotlivými dopravci. Ti se kromě držení určitého počtu záloh v takovém případě snaží vykrýt tento nenadálý výpadek jinými řidiči, brigádníky nebo pomocí zaměstnanců jiných dopravců. Pokud jsou všechny tyto možnosti vyčerpány, snaží se dopravce o to, aby se výpadky nedotkly důležitých spojů,“ říká pro deník Metro mluvčí Ropidu Filip Drápal.

Pokud dopravce zjistí, že nebude schopen v určitý den konkrétní spoje zajistit, posílá podle Drápala obratem hlášení na dispečink Ropidu. Ten pak následně informuje veřejnost pomocí svého webu pid.cz a v aplikacích.

„To, co popisuji, se většinou odehrává v řádu minut, maximálně jednotek hodin. Pokud víme, že se konkrétní řidič ocitl v karanténě, je jasné, že nebude moci pracovat například týden. Řešíme proto obsazení výpadků rovnou na několik dní, a víme to tedy dopředu. Většinou se to daří zatím úspěšně. Maximum ohrožených spojů je nakonec vždy zachováno,“ dodává pro Metro Drápal.

Omikron v dopravním podniku

  • Proočkovanost řidičů městské hromadné dopravy v Praze je v současnosti na úrovni 85 procent. To je podle dopravního podniku (DPP) mnohem více, než je celorepublikový průměr.
  • Pokud by se epidemická situace zhoršila, má DPP v záloze zavedení prázdninového provozu v autobusech, metru i v tramvajích. 
  • Extrémním řešením by pak byl celotýdenní víkendový provoz s nezbytným posílením provozu ve špičkách pracovních dnů. 
  • „Věříme, že k takové situaci nedojde a i nadále bude zachován současný poloprázdninový provoz. Děkujeme všem cestujícím za respekt a pochopení,“ říká mluvčí DPP Aneta Řehková.

Čím více má dopravce řidičů, tím snadněji se výpadky řeší. Příkladem budiž pražský dopravní podnik, který za celou pandemii vypravoval méně spojů jen tehdy, pokud byl omezen celkový provoz MHD. Dopravci obsluhující příměstské autobusové linky to však mají v tomto směru složitější. Například Martin Uher, jehož autobusy pendlují po Strakonické mezi Smíchovským nádražím a Příbramí, má při plném stavu k dispozici jen šest desítek šoférů.

„Musím to zaklepat, ale žádný větší problém jsme neřešili. Pravda, kvůli omikronu nám teď někteří řidiči chybějí, vždy se nám ale podařilo dozvědět se to včas a nahradit je jinými zaměstnanci,“ vysvětluje pro Metro Martin Uher mladší, jenž firmu vede společně s otcem. Řidiči příměstských linek jsou podle něj jedna z nejohroženějších skupin. Už také proto, že si nemohou uzamknout přední dveře, jako to dělají řidiči na městských autobusových linkách. „Denně přicházejí s cestujícími do kontaktu, a to opravdu ve velkém. Vydávají lístky, kontrolují Lítačky a podobně,“ dodává Uher.

O tom, že je atmosféra kvůli omikronu mezi dopravci a Ropidem občas napjatá, vypovídá podle Uhera i nedávná výměna názorů. Ta se týkala včasného informování o případném izolování řidiče. 

„Zaměstnance testujeme dvakrát týdně, v pondělí a ve čtvrtek. Když je někdo pozitivní, víme to až v to ráno. Ropid si ale přeje, aby se to hlásilo den předem. A to dost dobře nejde,“ uzavírá Uher.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je tu jaro. Pojďte si hrát. Zveme vás na zajímavá pražská dětská hřiště

vydáno 22. března 2023  14:49

Ověřené tipy o Praze pro děti i rodiče. To je web Pražské zkratky. Jeho autorka Růžena Jeleneková tentokrát čtenářům poradí, kde v metropoli najdete...  celý článek

Akce představí také nezničitelné želvušky, popularizuje vědu a její přístroje

vydáno 22. března 2023  13:25

Právě probíhá týden plný akcí zaměřených na elektronovou mikroskopii. Zajímavá je pro malé i velké.  celý článek

„My skláři máme k vesmíru blízko, je to naše inspirace,“ říká výtvarnice

vydáno 22. března 2023  10:16

Křestní jméno dostala po Alici Masarykové, dceři Tomáše Garrigua Masaryka. Se sklářkou Alicí Dostálovou se setkáváme v kavárně Louvre v Praze. „Dětství...  celý článek

Datové schránky jsou pro mnohé lidi „strašákem roku“, o život určitě nejde

vydáno 22. března 2023  5:59

Hurá do toho a pak honem hurá od toho. Vztah občana a státu je někdy jako tobogán. Některé novoty se ani neohřejí a mizí.  celý článek