metro.cz

Počasí v Praze

9 °C / 22 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša

Větší foto
Labutě na Vltavě. | foto: METRO

Labutí mláďata jsou opět hvězdami. Sbíječka a pily je z hnízda nevyhnaly

  12:00
Je to taková drobnost, ale Pražany a turisty těší. Na Vltavě jsou už vidět letošní mláďata. Velký zájem vzbouzí zejména malé labutě.

Třeba na poloostrově pod Smetanovým nábřežím to koncem března vypadalo, že prořezy stromů, hluk ze štěpovačky a také sbíječka na tomto místě tradičně hnízdící labutě vyplaší. Nakonec se ukázalo, že práce spíš plašily místní obyvatele, kteří na konání pracovníků upozorňovali.

„Chudinky! U hnízda jim hučí stroje. Nemají klid. Viděli jsme, jak hnízdo opouštějí a nechávají v nich svá vejce!“ komentovali situaci na místě, kde už několik let na jaře labutě pravidelně hnízdí.

Celý příběh jsme od konce března sledovali a zajímali se o to, zdali se nejedná o porušení zákona. Ještě na přelomu března a dubna jsme na místě viděli, že labutě nechávají několik vajec na kraji hnízda, pršelo na ně, bylo chladno. „Dle informací které máme k dispozici, již žádné další práce probíhat nebudou. Ne každé rušení ptáků je porušením zákona,“ sdělil v té době deníku Metro magistrátní vedoucí oddělení ochrany přírody a krajiny Ivan Bednář. Daniel Sahula z firmy Trade Centre Praha, jež má pražské náplavky na starosti, deníku Metro nabídl odborný posudek a popsal také záležitost kolem hluku sbíječky, který místní kritizovali. „Byla použita krátkodobě, a to ve vzdálenosti 40 metrů od hnízda, které je navíc cloněno sociálním zázemím,“ uvedl Sahula.

Obavy místních tedy byly zbytečné. Ve středu večer jsme na místě viděli, jak se kolem labutě v hnízdě hemží chlupaté koule. Včera zase přitahovaly zájem lidí nedaleko hnízda.

Nebezpečí pro mladé labutě

  • Ornitologové opět upozorňují, aby lidé ptáky nekrmili pečivem, ani tím tvrdým. Právě to mladé ptáky ohrožuje.
  • „Tento druh potravy postrádá důležité živiny potřebné k jejich zdravému růstu a vývoji. Pečivo obsahuje zejména sacharidy, jejichž nadměrná konzumace způsobuje výživový deficit a oslabení organismu. A ačkoli je labuť spokojeně najedená, její tělo strádá,“ vysvětluje Petra Fišerová, mluvčí Lesů hl. m. Prahy, pod něž spadá záchranná stanice.
  • Takovému mláděti pak nerostou dobře kosti. Vznikají růstové deformace peří a kostí, kvůli nimž nejsou labutě schopny létat. V minulosti došlo k několika amputacím jejich křídel.
  • Podle ornitologů by lidé měli k vodě nosit raději zbytky zeleniny, třeba salát.

Komentáře

Hlavní zprávy

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek