metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 25 °C

Pondělí 8. srpna 2022. Svátek má Soběslav

Dalších 7 fotografií v galerii
Proměna prostranství nedaleko metra Vltavská. Bývalo to zapomenutým místem, teď se tu bude sportovat. | foto: Praha 7

Labyrint hrůzy na Vltavské končí! Vzniká tu velké sportoviště

  15:46
Zanedbaným temným zákoutím mezi Hlávkovým mostem a Vltavskou definitivně odzvonilo. Praha 7 ve spolupráci s hlavním městem Prahou a dalšími partnery proměňuje nevyužívané zpustlé podchody v jeden z největších veřejně přístupných krytých skateparků v Česku. A na své si zde přijdou také příznivci dalších sportovních aktivit. Proměna „labyrintu hrůzy“ v multifunkční sportovně-společenské centrum je v tuto chvíli před dokončením. Sportoviště budou veřejnosti plně k dispozici zhruba do měsíce.

„Podchody na Vltavské byly poslední roky spíše jen špatně osvětleným bludištěm, kterému se každý raději vyhne. Kladli jsme si otázku, co udělat s tak specifickým prostorem v centru Prahy, aby nezůstal nevyužívaným nebo úplně zavřeným mrtvým místem, které je ve městě jen pro ostudu,“ uvádí místostarostka Prahy 7 a radní hl. m. Prahy pro oblast kultury a cestovního ruchu Hana Třeštíková a dodává: „Díky velkému nasazení řady šikovných a kreativních lidí se nám podařilo probudit tuto nehostinnou zónu k životu a vytvořit zde originální komunitní prostor. Věřím, že si ho vezmou za svůj skejťáci, jezdci na BMX, vyznavači boulderingu, ale i rodiče s dětmi a další Pražané či kolemjdoucí, díky kterým bude toto místo stále živé, přívětivé a bezpečné.“

Poté co koncem roku 2018 vznikly u Hlávkova mostu směrem na Vltavskou tři přechody, které nyní umožňují dostat se do Bubenské ulice po povrchu, ztratily podchody svůj původní účel. Sedmá městská část dala za cíl proměnit nevzhledné podchody v místo, kde budou mít lidé důvod a chuť se zastavit a budou sem rádi chodit trávit svůj volný čas.

Prostory jsou nyní důkladně vyčištěny, mají nové povrchy a vyměněno bylo i osvětlení a elektrické rozvody. Tato část úprav proběhla v režii Technické správy komunikací hl. m. a Prahy a společnosti Technologie hlavního města Prahy.

„Podchody oživí sportovní prvky pro jízdu na skateboardu a BMX, basketbalový koš nebo úchyty pro bouldering. Na jaře zde přibude také mobilní pult, kde bude možné zakoupit drobné občerstvení nebo si třeba vypůjčit skejt,“ přibližuje Richard Preisler, jeden z inicátorů proměny zapomenutého prostranství. 

„V první fázi pracujeme jen s částí komplexu, ale v budoucnu se neuzavíráme využití celého prostoru. V dalších částech podchodů by mohla vzniknout například i street galerie nebo malý amfiteátr pro kulturní a komunitní akce,“ doplňuje jeho kolega Martin Kontra. Podchody nejsou první aktivitou, kdy Preisler a Kontra spojili síly. Jejich projekt s názvem Stanice 6 zvítězil ve veřejné soutěži na provozovatele bývalého bubenečského nádraží v Praze 6, ze kterého vytváří komunitní kulturní zastávku s jedinečnou atmosférou.

Skatepark a další sportovní prvky v podchodech na Vltavské budou celoročně zdarma přístupné veřejnosti. Podchody jsou osvětlené, zůstávají plně průchozí a neuzavírají se.

„Setkáváme se s tím, že podobné problémy řeší města a obce po celé republice. Nedávno musel být kupříkladu uzavřen chátrající podchod u nádraží v Českých Budějovicích, pro který tam dlouho marně hledají využití. Jsme připraveni nabídnout své zkušenosti a pomoci či poradit všem, které by náš projekt inspiroval,“ uzavírá zastupitelka a radní na sedmé městské části Hana Třeštíková.

Komentáře

Hlavní zprávy

Pořádně zavřete okna. Je tu čas zbloudilých netopýrů

vydáno 8. srpna 2022  5:35

Invaze nočních návštěvníků potkávají hlavně Plzeňáky. Létající savci se chtějí pářit v jejich bytech.  celý článek

Zpěvačka Pam Rabbit říká nahlas, co si myslí, bez jakéhokoli filtru

vydáno 7. srpna 2022  21:00

Přestože se na hudební scéně pohybuje už několik let, výrazněji se prosadila až letos po vydání EP Mom, I’m lost. Zpěvačka, skladatelka a textařka Pamela...  celý článek

Auta popelářů a poslíčků vybojují sanitkám potřebné místo

vydáno 7. srpna 2022  17:20

Šířku záchranářské uličky či vozidla bránícího svozu odpadu bude v ulicích metropole monitorovat chytrá technologie.  celý článek

Sochy mezi námi. Narazíte na ně občas i tam, kde je vůbec nečekáte

PRAHA? AHA!
vydáno 7. srpna 2022  11:46

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek