metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 27 °C

Pondělí 16. května 2022. Svátek má Přemysl
Lachtan Meloun při odběru krve. | foto: ZOO Praha

Lachtanovi jménem Meloun jehly nevadí. Nechá si odebrat krev i bez uspání

  15:16
Zoologické zahrady se potýká s problémy, jak vyšetřit své svěřence, aniž by se museli uspávat. Lachtan Meloun z trojské zoo si ale nechá bez podání anestetik odebrat krev. Podobné vyšetření neprovádí nikde jinde ve střední Evropě.

Chovatelé v Zoo Praha pracují se zvířaty tak, aby je vytrénovali k ochotě spolupracovat s veterináři. Nejnovějším úspěchem je trénink lachtana Melouna, který téměř po roce výcviku ochotně nastaví ploutev k odběru krve.

"Anestézie u lachtanů i dalších ploutvonožců je vždy velmi problematická, pravidelné odběry krve jsou přitom důležité pro srovnání hodnot v případě, že lachtan onemocní. Díky odebraným vzorkům můžeme také zjistit zajímavé informace o říjovém cyklu lachtaních samců, které bychom od volně žijících zvířat nikdy nebyli schopni získat," říká veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Meloun je ze všech lachtanů nejchytřejší

Odběr je důležité provádět v klidu. Procedura proto probíhá pod taktovkou Melouna, který může spolupráci kdykoli sám přerušit. Samec při vyšetření prostrčí zadní ploutev pod speciální mříží a čeká, až je odběr u konce. Při tréninku na odběr krve bylo potřeba postupovat krok po kroku. Celý proces zabral takřka rok. Odebírat krev nyní možné bez problémů jednou týdně.

"I ostatní pražští lachtani jsou vytrénovaní k základní veterinární prohlídce, která zahrnuje kontrolu očí, čenichu, uší i celého těla. Dokáží ale uposlechnout i řadu dalších pokynů, což dokazují při pravidelných cvičeních," říká vrchní chovatelka lachtanů Ewa Kasprzak největší úskalí. Meloun nad ostatními vyniká díky ochotné a hravé povaze. Chovatelé proto předpokládají, že v nové sezoně budou moci s Melounem předvést zcela novou podobu cvičení s lachtany, založenou na plavání chovatele se zvířetem v bazénu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Na svou exkluzivní trať z Královky na Zvonařku se vrací nostalgická linka číslo 23

vydáno 16. května 2022  12:20

Nostalgická linka jezdí po stejné trase jako před přerušením provozu v březnu 2020.  celý článek

Vadí nám zmatené přípravy, říká k opravě Barrandovského mostu starosta Prahy 13 Vodrážka

vydáno 16. května 2022  4:06

Jedna z nejsledovanějších a zároveň nejdůležitějších oprav v historii hlavního města – Barrandovského mostu dnes započala. Vedení magistrátu je v...  celý článek

Komerční sdělení

Snapbacks liga amerického fotbalu se vrací na Bazaly

vydáno 16. května 2022

ISMM Ostrava Steelers v rámci 3. kola Snapbacks ligy amerického fotbalu přivítají na Bazalech Brno Alligators. Dohrávku kola nejvyšší ligy odvysílá 22....  celý článek

Komerční sdělení

Atletický Memoriál Augustina Rebce v Mělníku připomene hrdinného odbojáře

vydáno 16. května 2022

Město na soutoku Labe s Vltavou ožije ve středu 18. května sportem. Po osmé se totiž na mělnickou atletickou umělou dráhu pod Tyršovým domem vydají...  celý článek