metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Větší foto
Láďa Hruška | foto: PrimaMetro.cz

Láďa Hruška je takový brouk Pytlík

  9:47
Kuchtík, kutil, učitel a skaut. Láďa Hruška si k vaření přibere i kutilství. Jedni ho milují, druzí ho přinejmenším neberou vážně. Než začal odpovídat na otázky deníku Metro, tak opravil vratký stoleček. Podložil ho táckem. Láďa Hruška se právě chystá na další výzvu. Bude mít na televizi Prima pořad pro kutily.

Jste dobrý kutil?
Asi jako kuchař... A teď vážně. Nemám ke kutilství daleko. Baví mě kutit jednoduché věci, které nezaberou moc času. Naposled jsem si třeba vypěstoval v kelímku od jogurtu a za pomoci čtyř párátek avokádo. Byla to spíš taková vychytávka pro výživu semene. Dnes má to avokádo půl metru.

Máte vlastně zahrádku?
Máme. Mě ale baví experimentovat i mimo zahradu. Na zahradě je to taková klasika. Možná až nuda. Já na zahrádce vyrůstal odmalička. Ale jsem spíš na netradiční zahrádkaření. Už jako malý jsem řízkoval diefenbachie, které jsme doma vyhodili. Vytáhl jsem je z popelnice, nařízkoval a vypěstoval z nich rostliny, které by mohly konkurovat těm pana Větvičky z Bbotanické zahrady.

Jste vystudovaný pedagog. Učil jste i dílny. Jaká byla náplň vašich hodin?
Já jsem dílny jako žák nenáviděl. Můj učitel je taky nenáviděl a bylo to znát. Učil nás podle starých osnov věci, které žáci ani nemohli fyzicky zvládnout. Proto jsem se snažil učit trochu jinak. Sice jsem u těch šesťáků zachoval osnovy a pracovali jsme s kovem, dřevem i plastem, ale snažil jsem se je naučit úplně jednoduché vychytané věci. Udělali jsme například přesýpací hodiny z PET lahví. Prostě jednoduché věci, které zvládne každý.

Prý jste i ve skautu...
Říká se: Jednou skautem, navždy skautem. Dnes už na to ale nemám moc času, takže se nevěnuji vedení oddílu nebo střediska. Jsem spíš takový old skaut. Takže když je tábor, rád dorazím jako old skaut, který pomůže, poradí a zachrání, co se zachránit dá, na co ti mladší nemají zkušenosti nebo síly.

Dokázal jste ve svých nejlepších skautských letech rozdělat oheň bez sirek?
Samozřejmě, že bych to měl dokázat, ale mám dojem, že se mi to nikdy nepodařilo. Zkoušel jsem to křesáním i třením luku a klacku. Vždycky to sice smrdělo, ale nikdy to nechytlo.

Na pedagogické škole jste studoval obory chemii a biologii. Pomůže vám to nějak při práci na vašem novém pořadu?
Jasně, už to uplatňuji. Občas dokonce i opravím odborníka, třeba v nějakém názvu nebo tak. Naposled mi ukazovali, jak se přesazují sazeničky salátu, ale já je upozornil na to, že to není salát, ale zelí.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy