metro.cz

Počasí v Praze

7 °C / 23 °C

Neděle 4. června 2023. Svátek má Dalibor

Dalších 8 fotografií v galerii
Akce squatterů | foto: Pavel Danko

Ladronka slaví jubileum. Squatteři obsadili sedm chátrajících domů

  17:59,  aktualizováno  22:22
Squatteři obsadili v Praze sedm chátrajících objektů. Zůstat v nich chtějí jen dnes, z jednoho objektu by ale rádi udělali kulturní centrum se sociálním bydlením. V budovách pořádali výstavy, koncerty či hostiny. Akcí s názvem Vzpomínky na budoucnost chtějí připomenout legendární squat Ladronka, od jehož obsazení uplynulo 20 let. Kritizují také bytovou politiku. K pražskému programu se připojilo i Brno happeningem Kulturou proti chátrání.

"Program všude běží, jak má. V domech je zábava, jídlo, pití. Na Pohořelci jsou třeba masáže zdarma, káva, dortíky i zmrzlina," řekl mluvčí squatterské akce René Pytlíček. Přípravy podle něj trvaly asi čtyři měsíce a zapojila se do nich zhruba stovka lidí.

Ceny bytů rostou, některé budovy přitom zejí prázdnotou

Squatteři obsadili budovy v ulici Křižíkově, Křesomyslově, na Pohořelci, v Přístavní, Rytířské, Washingtonově, Dukelských hrdinů a také vyšehradské nádraží. Zůstat v nich chtějí jen dnes, poté domy opustí. Podle mluvčího se nikde zatím žádné problémy nevyskytly.

Squatteři svou akcí chtěli podle Pytlíčka nejen připomenout "kulturní squat" Ladronka a 20. výročí jeho vzniku, ale svůj program mínili i jako "pobídku do budoucna". Na osmi zdevastovaných objektech prý chtěli ukázat nesmyslnost a neudržitelnost nynější bytové politiky a trhu s nemovitostmi.

Akci dělají pro sousedy

"Žijeme ve městě, kde vlastnit prázdný dům je víc než bydlet v něm a využívat ho. Žijeme ve městě, kde se centrum metropole změnilo z žijícího organismu ve skanzen pro turisty. Městské čtvrti se zbavují svých chudých, aby se na ně obyvatelé luxusních bytů a zaměstnanci z nových administrativních budov nemuseli dívat," uvedli squatteři ve svém prohlášení. Podle nich vedení města v posledních dvou desetiletích z metropole také vytěsnilo alternativní a neziskovou kulturu.

Akce squatterů
Akce squatterů

Squatteři vnímají obsazování chátrajících domů jako politický postoj. Uvědomují si prý dobře, že porušují zákon, ale nadřazují právo na bydlení nad právo "kšeftovat s domy". "Squatting odebírá domy těm, kdož si je zjevně nezaslouží, a vrací je zpět místním komunitám, čtvrtím, městům a jejich obyvatelům. Squatting jako odpověď na současnou bytovou politiku, neúprosně ústící v sociální vyloučení, vznik ghett a nárůst rasismu," uvedli squatteři v prohlášení. Věří, že získají sympatie sousedů i ostatních obyvatel metropole.

Počin squatterů podpořil Klub za starou Prahu. "Chátrání památek, a to přímo v historickém centru, je v Praze velký problém. Je dobře, když na něj někdo upozorňuje, byť pro někoho možná radikální formou," řekl Jakub Bachtík z Klubu za starou Prahu.

Jeden squat zůstane. Zasáhnou policisté?

Chátrající dům na Pohořelci squatteři opustit nehodlají. Chtějí tu vytvořit kulturní centrum a sociální bydlení. "Naším záměrem je vytvořit kulturní centrum. Na rozdíl od Ladronky se chceme pokusit ale i o sociální bydlení. To, co není schopen zajistit stát, tak nabídneme místo něj," uvedl mluvčí.

Sociální bydlení v Česku neexistuje. Jeho model má do konce roku připravit ministerstvo pro místní rozvoj ve spolupráci s ministerstvem práce. Vláda před několika dny schválila koncepci boje s bezdomovectvím. Ta se vznikem sociálního bydlení počítá.

Kdo obsadil dům na Žižkově?

Policejní mluvčí Rösslerová řekla, že se na policejní služebnu na Žižkově dostavil muž, který oznámil, že dům ve Štítného ulici obsadili lidé, kteří v něm nemají co dělat. Dům byl prý zabezpečen řetězy a zámky, squatteři je však překonali. "Na místo jely hlídky, které situaci monitorují," sdělila mluvčí. Dodala, že muž, který je majitelem nebo zástupcem majitele domu, nyní podává policii vysvětlení.

Až se situace vyjasní, rozhodnou policisté o dalším postupu. Zda proti squatterům zasáhnou, však nechtěla Rösslerová předjímat. Podle mluvčího Pytlíčka objekt ve Štítného ulici do dnešního programu nebyl zařazen. "Zdá se, že dům někdo obsadil spontánně pod vlivem naší akce," uvedl.

Komentáře

Hlavní zprávy

Veřejná wi-fi? Nejen na dovolených ji používáme, často patří samotným podvodníkům

vydáno 3. června 2023  16:29

Nabíjení telefonu na cestách přes USB zásuvky může být rizikové, vysoký výkon dokáže zničit celé zařízení.   celý článek

Led se neptá, jestli se ještě někdy uvidíme, říká přírodovědec, fotograf a spisovatel

vydáno 3. června 2023  9:47

Přírodovědec, fotograf, autor knih i pořadů. To je dobrodruh Petr Jan Juračka. Nyní svůj příběh líčí pro Metro.  celý článek

Arnie is back! Netflixovská hitovka FUBAR je rutinní komedie s občasnou akcí

Strážce streamu
vydáno 2. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Jean-Claude Van Damme je na seriálovém poli sebeparodický Van Johnson, Sylvester Stallone je chlapácký Král Tulsy a Arnold Schwarzenegger má teď svůj...  celý článek

V holubníku jsou obydlené zatím jen čtyři „ložnice“. Vajíčka tu z hnízd odebírají pravidelně

vydáno 2. června 2023  5:52

„Tohle je umělé a tohle teplé je pravé,“ ukazuje mi dvě vajíčka Kateřina Brabencová ze spolku Holubi v nouzi. Ta pomáhá Záchranné stanici hl. m. Prahy se...  celý článek