metro.cz

Počasí v Praze

17 °C / 26 °C

Pondělí 4. července 2022. Svátek má Prokop

Další 2 fotografie v galerii
Praha 3 už logo využila pro propagaci zajímavých akcí. | foto:  MČ PRAHA 3

Lajny koksu, ale i pivní zahrádka

  5:55
Nová vizuální identita Prahy 3 sklízí posměšky i chválu. V metropoli je totiž vzácností.

Lístek z hospody neboli pivní zahrádka, tři čáry drog či párátka rozsypaná po stole. Každému Pražanovi připomíná nové logo Prahy 3 něco jiného. Návrh vizuální identity této městské části za zhruba půl milionu korun, který minulý týden radnice slavnostně představila, rezonuje mezi Pražany i nadále. Pro některé je zdrojem vtípků, jiní jej vzali doslova za svůj. „Naše nová vizuální identita opravdu frčí. Tušili jsme, že nový vizuál vzbudí zájem a emoce, ale že ho během pár hodin použije McDonald’s, Footshop nebo Alza.cz, to jsme nečekali. Někteří už ho používají, aby ukázali, že jsou místní, líbí se ale i jinde, jak naznačuje instagramový příspěvek kavárna Národní /||8,“ říká pro deník Metro mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Faktu, že z jedenaosmdesáti návrhů vzešly z veřejné soutěže jako vítězné tři červené čárky, nemůže mnoho lidí přijít na chuť nejen kvůli půlmilionové ceně, ale především strohému designu. A to ani přesto, že četní uživatelé na sociálních sítích přiznávají, že patnáct let staré červenomodré logo ani neznali. Najde se ale také mnoho příznivců, jež logo inspirovalo k vytváření nejrůznějších vlastních variací.

Oddělit posměváčky od těch, kteří novou grafickou tvář Prahy 3 opravdu kvitují, není ani po pár dnech vždy jednoduché.

Fotogalerie

Deník Metro proto oslovil předního tuzemského designéra Lukáše Veverku, aby nový vizuální styl od kolegů z Jakub Vaněk Studio ohodnotil po odborné stránce. Veverka se pro tento úkol hodí nejen proto, že se již v minulosti několikrát sám setkal s nepochopením, ale také proto, že na trojce několik let žije.

„Nový vizuální styl zdejší kolorit poměrně přesně vystihuje. Pro lidi, kteří Prahu 3 znají, je logo snadno pochopitelné a čitelné, nicméně naprosto chápu, že vzbuzuje kontroverze. Instituce typu městské části hlavního města by možná neměly mít tak hravé identity a jde v tomhle případě o nevhodný přístup,“ vysvětluje pro Meto Veverka.

Jestli má nová identita vystihovat městskou část tak, jak ji znají místní nyní, či naznačovat vizi, jakou Prahou se trojka má stát v budoucnu, je podle Veverky otázkou. Volba odborné poroty i městské části však byla správná. „Osobně bych v celé identitě nepotřeboval slovní variace, kdy logo v podobě tří čárek nahrazuje fragmenty slov. Byť chápu, že to má v tuhle chvíli především ukazovat různé možnosti, jak se značkou pracovat. Ukazuje to, že je tam větší potenciál než jen logo tapetovat bezmyšlenkovitě na různé aplikace,“ dodává Veverka.

Že v Praze najdeme nejen mnoho desítek druhů košů, laviček, ale i druhů písma a log v propagačních materiálech městských částí, není pro Pražany novinkou. Každá městská část, každé ministerstvo, každý úřad má svoje logo a svoji identitu a nevypadá to, že by mělo dojít ke změně. V rámci širší grafické obce se přitom toto téma řeší již léta.

Veverka připomíná, že obecně panuje názor, že se tento nešvar musí odstranit a podle vzoru některých zemí či měst identity sjednotit. „Argumentuje se zlevněním pro stát a dalšími výhodami, jež promyšlená jednotná identita přináší. Tyto argumenty jsou validní a technicky správné. Nicméně já se domnívám, že současná roztříštěná identita nás jako Čechy vlastně velice správně identifikuje. K nám to prostě sedí,“ doplňuje Veverka. „Tak, a teď si skočím na Jiřák do večerky a na rohu vydrápu do omítky klíčema tři čárky,“ žertuje Veverka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Další kritika radnice Prahy 1. Kvůli parkovišti pod Pražským hradem

vydáno 4. července 2022  4:49

Po „gotickém kruháči“ obyvatele centra města štve zrušení širokého chodníku v Nerudovce.  celý článek

Monacké knížectví nad pražským Botičem aneb Kde žijí milionáři nad chatrčí

PRAHA? AHA!
vydáno 3. července 2022  11:07

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Pražské pouliční osvětlení je zase chytřejší. Novinka navíc šetří energii

vydáno 3. července 2022  5:41

Správce veřejného osvětlení – Městská společnost Technologie hlavního města Prahy (THMP) – pokračuje v zavádění chytrých technologií v metropoli. Od...  celý článek

Jehovisté? Kdepak. Po domácnostech chodí úředníci magistrátu. Učí třídit

vydáno 2. července 2022  5:34

V hnědých popelnicích končí také plast nebo sklo, což kazí kompost. Změnit to má nová kontaktní kampaň Pražských služeb.  celý článek