metro.cz

Počasí v Praze

10 °C / 11 °C

Pondělí, 17. února 2020. Svátek má Miloslava.
Praha 3 už logo využila pro propagaci zajímavých akcí.
Další 2 fotografie v galerii
Praha 3 už logo využila pro propagaci zajímavých akcí. | foto:  MČ PRAHA 3

Lajny koksu, ale i pivní zahrádka

20. ledna 2020  5:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Nová vizuální identita Prahy 3 sklízí posměšky i chválu. V metropoli je totiž vzácností.

Lístek z hospody neboli pivní zahrádka, tři čáry drog či párátka rozsypaná po stole. Každému Pražanovi připomíná nové logo Prahy 3 něco jiného. Návrh vizuální identity této městské části za zhruba půl milionu korun, který minulý týden radnice slavnostně představila, rezonuje mezi Pražany i nadále. Pro některé je zdrojem vtípků, jiní jej vzali doslova za svůj. „Naše nová vizuální identita opravdu frčí. Tušili jsme, že nový vizuál vzbudí zájem a emoce, ale že ho během pár hodin použije McDonald’s, Footshop nebo Alza.cz, to jsme nečekali. Někteří už ho používají, aby ukázali, že jsou místní, líbí se ale i jinde, jak naznačuje instagramový příspěvek kavárna Národní /||8,“ říká pro deník Metro mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Faktu, že z jedenaosmdesáti návrhů vzešly z veřejné soutěže jako vítězné tři červené čárky, nemůže mnoho lidí přijít na chuť nejen kvůli půlmilionové ceně, ale především strohému designu. A to ani přesto, že četní uživatelé na sociálních sítích přiznávají, že patnáct let staré červenomodré logo ani neznali. Najde se ale také mnoho příznivců, jež logo inspirovalo k vytváření nejrůznějších vlastních variací.

Oddělit posměváčky od těch, kteří novou grafickou tvář Prahy 3 opravdu kvitují, není ani po pár dnech vždy jednoduché.

Fotogalerie

Deník Metro proto oslovil předního tuzemského designéra Lukáše Veverku, aby nový vizuální styl od kolegů z Jakub Vaněk Studio ohodnotil po odborné stránce. Veverka se pro tento úkol hodí nejen proto, že se již v minulosti několikrát sám setkal s nepochopením, ale také proto, že na trojce několik let žije.

„Nový vizuální styl zdejší kolorit poměrně přesně vystihuje. Pro lidi, kteří Prahu 3 znají, je logo snadno pochopitelné a čitelné, nicméně naprosto chápu, že vzbuzuje kontroverze. Instituce typu městské části hlavního města by možná neměly mít tak hravé identity a jde v tomhle případě o nevhodný přístup,“ vysvětluje pro Meto Veverka.

Jestli má nová identita vystihovat městskou část tak, jak ji znají místní nyní, či naznačovat vizi, jakou Prahou se trojka má stát v budoucnu, je podle Veverky otázkou. Volba odborné poroty i městské části však byla správná. „Osobně bych v celé identitě nepotřeboval slovní variace, kdy logo v podobě tří čárek nahrazuje fragmenty slov. Byť chápu, že to má v tuhle chvíli především ukazovat různé možnosti, jak se značkou pracovat. Ukazuje to, že je tam větší potenciál než jen logo tapetovat bezmyšlenkovitě na různé aplikace,“ dodává Veverka.

Že v Praze najdeme nejen mnoho desítek druhů košů, laviček, ale i druhů písma a log v propagačních materiálech městských částí, není pro Pražany novinkou. Každá městská část, každé ministerstvo, každý úřad má svoje logo a svoji identitu a nevypadá to, že by mělo dojít ke změně. V rámci širší grafické obce se přitom toto téma řeší již léta.

Veverka připomíná, že obecně panuje názor, že se tento nešvar musí odstranit a podle vzoru některých zemí či měst identity sjednotit. „Argumentuje se zlevněním pro stát a dalšími výhodami, jež promyšlená jednotná identita přináší. Tyto argumenty jsou validní a technicky správné. Nicméně já se domnívám, že současná roztříštěná identita nás jako Čechy vlastně velice správně identifikuje. K nám to prostě sedí,“ doplňuje Veverka. „Tak, a teď si skočím na Jiřák do večerky a na rohu vydrápu do omítky klíčema tři čárky,“ žertuje Veverka.

Komentáře

Hlavní zprávy

Fine dining bez rukaviček

Lukáš Hejlík
vydáno 17. února 2020  15:30

Za poslední roky vyzkoušel stovky hospod. Podle svých slov v nich projedl přes milion a půl korun. A vytvořil unikátní gastromapu, kterou má v mobilu více...  celý článek

Zdevastovaná panna po letech přitahuje lidi

Beuronská mozaika – prodej každé kostičky pomůže.
vydáno 17. února 2020  5:55

Přes prodej sklíček v mozaice nadšenci zachraňují nenápadnou stavbu.  celý článek

Devítky nesou štěstí, lidé na ně při svatbách dají. Ale dvojka je pro snoubence běžné číslo

Ilustrační snímek
vydáno 16. února 2020  6:09

Valentýnský svátek jako jedinečná příležitost ke sňatku? V den zamilovaných se Češi do chomoutu nehrnou. „Na Valentýna nemáme nahlášenou žádnou svatbu,“...  celý článek

Spím už jen pět hodin denně, říká členka projektu Tatra kolem světa 2

Kateřina Božková je důležitou součástí týmu.
vydáno 14. února 2020  14:52

Společně s Markem Havlíčkem a Petrem Holečkem založila spolek CzechOverland, pod který spadá projekt Tatra kolem světa 2. Právě tím poslední týdny a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám