metro.cz

Počasí v Praze

8 °C / 14 °C

Sobota 25. března 2023. Svátek má Marián

Další 1 fotografie v galerii
Světlo nových lamp se na nástupišti tluče se starými zářivkami. | foto: Martin N.

Lampy pod lampami? Nová svítidla na nádraží už zlobí

  12:35
Správce stožárů chtěl jejich instalací vylepšit viditelnost uprostřed nástupiště. Nové zářivky ale dlouho nevydržely.

Levá ruka neví, co dělá pravá. Tak může na cestující na terminálu MHD na Smíchovském nádraží působit nové osvětlení. Jak si všiml čtenář Martin N., uprostřed ostrůvků zde před časem vyrostly zbrusu nové lampy. Od té doby se však podivně dublují se stařičkými zářivkami, které tu poblikávají ze stropu od nepaměti.

„Lampy jsou umístěny pod starým osvětlením, které tu je už hrozně dlouho. Dá se říct, že jsou tam nyní lampy pod lampami. Vysvětlí mi někdo proč?“ napsal minulý týden deníku Metro čtenář Martin N. a do redakce poslal také fotku nového stožáru. O pár dní později se čtenář z Prahy 5 redakci ozval znovu. Tentokrát byl stručnější. „Tak fungl nové lampy už z půlky nesvítí,“ zněl krátký vzkaz, který opět opatřil fotodůkazem.

Čí je ta díra?

  • Rachotící poklop, který zlobil cestující u nástupiště MHD na Smíchovském nádraží, se dočkal v roce 2017 opravy až po devíti měsících. Deník Metro hledal správce nejdřív marně. 
  • Improvizovaný poklop – nedbale položený kus plechu – vydával při každém přejetí kol nepříjemný zvuk. Zprvu nebylo jasné, zda jde o šachtu teplovodu, kabelovodu, či vstup do kolektorů. Později se k němu přihlásil dopravní podnik, který s pomocí soukromé firmy Doubravská stavební, nechal díru řádně přikrýt. 

Deník Metro se s žádostí o vysvětlení, proč byl další zdroj světla na nádraží potřeba, nejprve obrátil na dopravní podnik. Ten má totiž ve své správě původní zářivky. Dopravce se však k problému nechtěl vyjádřit a odkázal deník Metro na správce nových lamp – společnost Technologie hlavního města Prahy.

Podle mluvčí společnosti Heleny Ševčíkové byl důvod k umístění lamp právě fakt, že osvětlení dopravce již přesluhuje. „Světelná účinnost zářivek dopravního podniku odpovídá jejich věku. Zářivky osvětlují spíše hranu nástupiště. Naše osvětlení je vedeno středem nástupiště a doplňuje tak zářivkové osvětlení,“ vysvětlila pro deník Metro Ševčíková s tím, že závady, které na osvětlení vznikly, pracovníci správy co nevidět odstraní. „Vše je připraveno k servisu,“ dodala. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek