metro.cz

Počasí v Praze

-7 °C / 1 °C

Středa 8. února 2023. Svátek má Milada

Větší foto
Lávka vedle Smíchovského nádraží. | foto: Filip Jaroševský, Metro.cz

Lávka přes smíchovské koleje rezne. Podle TSK nespadne

  7:52
Procházku po zrezlém můstku vedoucím ze smíchovského parku do Radlické ulice každý den absolvuje mnoho lidí. Zatímco nedaleko na železničním mostě se lávky opravují, zde jsou nánosy rzi či zalátané díry. I přesto, že se lávka při projetí vlaků také houpe, podle jejího správce, Technické správy komunikací (TSK), je bezpečná.

„Prohlídky provádíme běžně jedenkrát až dvakrát ročně s ohledem na stav mostu,“ řekl deníku Metro Petr Jansa z tiskového odboru TSK. Vzhledem k nánosům rzi, kterou si zde mohl prohlédnout i deník Metro, ale působí paradoxně další informace TSK, podle kterých se provádí tyto kontroly především vizuálně. „Její stav je hodnocen jako uspokojivý a je na ní prováděna pravidelná údržba,“ komentuje Jansa.

Deník Metro na místě oslovil Pavla Noviského, který si tudy denně zkracuje cestu přes koleje. Podle něj se tu však, co se oprav týče, prakticky zastavil čas. „Tahle zkratka je roky bez jediné změny či opravy. Proti tomu bych nic neměl, kdybych tu nemusel každý den koukat na čím dál víc zrezlou konstrukci. Po pádu trojské lávky to navíc nejen ve mně pěkně zatrne, když pod mostem projede vlak a rozhoupe ho,“ popisuje své zážitky Noviský.

Podle personalistky Renaty, která lávku rovněž využívá, by mnohým stačilo rozvěsit osvětové tabulky potvrzující kontroly stability mostu. Její názor v mnohém sdílí také další Pražané, kteří tudy denně procházejí. „Když už nic jiného, tak trocha barvy, jež by zakryla tu zrezlou konstrukci, by se v rozpočtu určitě našla,“ dodal pro deník Metro pán ve středním věku.

Pád trojské lávky, která byla rovněž ve správě TSK, podle Jansy počet ani průběh kontrol na Smíchově také nijak nezpřísnil. „Kontroly jsme dělali, děláme a dělat budeme průběžně a neustále v souladu s­normou prohlídek mostů pozemních komunikací, tedy tak jako před touto událostí,“ vysvětluje Jansa.

TSK nicméně čtenáře deníku Metro ujišťuje o tom, že nosníky, které lávku podepírají podobně jako v Troji, nepoleví. Například nepříjemné houpání lávky, jež místní znervózňuje, je podle nich navíc jev daný samotným charakterem konstrukce lávky.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zlej blesk. Podívali jsme se do výčepu pivovaru, který konečně přistál v Kobylisích

vydáno 8. února 2023  5:52

„Otevřeno denně 16–20.“ Na ceduli je přimalovaná šipka. Otevíráme mřížovanou branku a za chvilku už bereme za kliku prosklených dveří. Dýchne na nás...  celý článek

Komerční sdělení

Žáci bohumínských škol změří síly v rámci akce Veslujeme do středu země

vydáno 8. února 2023

V pondělí 13. února zpestří program bohumínských základních i středních škol další ročník akce s názvem Veslujeme do středu země. Tentokrát mezi sebou...  celý článek

Trápení ve studiu. Tuzarova, či Tusarova? Radhošťskou nahrávali nejmíň patnáctkrát

vydáno 7. února 2023  15:52

Herec Jan Vondráček promlouvá v tramvajích již měsíc. Někteří cestující projev tohoto hlasového chameleona považují za vynikající, jiní na adresu oznámení...  celý článek

Nesdílej, nepřeposílej. Je tu Den bezpečnějšího internetu. Upozorňuje na pasti v kyberprostoru

vydáno 7. února 2023  14:03

Píše vám kamarád, abyste potvrdili, že není robot? Může jít o hackera, který chce vaše peníze.  celý článek