metro.cz

Počasí v Praze

-2 °C / -2 °C

Neděle, 16. prosince 2018. Svátek má Albína.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | foto: Petr NovotnýMF DNES

Léčba nádoru v tlustém střevu? Přijít na něj včas

19. září 2017  16:41 Kamila Hudečková
Rakovina tlustého střeva je strašákem zejména pro starší lidi. U nás se vyskytuje často, každoročně je v České republice diagnostikována u osmi tisíc lidí.

Je to stále jeden z nejrozšířenějších druhů zhoubných nádorů – kolorektální karcinom neboli nádor tlustého střeva a konečníku je po karcinomu plic světově druhé nejčastější nádorové onemocnění, které způsobuje úmrtí.

Kolorektální karcinom

Výskyt nádorových onemocnění střev a konečníku v České republice roste.

Podle nejnovějších dat Globocan z roku 2012 stojí česká populace mužů v evropském přehledu na třetím místě za Slovenskem a Maďarskem, u žen potom obsazujeme desátou nejvyšší pozici v Evropě.

U mužů je výskyt kolorektálního karcinomu i úmrtnost vyšší než u žen.

Největší výskyt tohoto onemocnění je uváděn ve věkové skupině 60 až 79 let.

Téměř 20 procent všech nemocných je mladších 60 let.

Každý rok je v České republice rakovina tlustého střeva a konečníku diagnostikována asi osmi tisíc osobám.

Zhruba čtyři tisíce pacientů na onemocnění zemřou.

Zásadní pro úspěšnou léčbu je přijít na toto onemocnění včas. Jeho záludnost ovšem tkví v tom, že o sobě nedává dlouho vědět. Příznaky se většinou objeví až v pokročilém stadiu, kdy nemocný pociťuje časté nutkání na stolici, objevuje se v ní krev a hlen a začínají bolesti. Dále je typický úbytek hmotnosti, nechutenství a nucení na zvracení. Nádory také často metastázují, zpočátku do regionálních uzlin, pak do jater a ostatních orgánů.

Proto je velice důležité dbát na prevenci. „Pomoci nám může pravidelný screening, který by měl být nedílnou součástí běžné zdravotní péče u lidí ve věku nad 50 let,“ uvádí lékař Petr Podroužek, odborný ředitel EUC Laboratoří. Běžně se doporučuje u jedinců ve věku od 50 do 54 let jednou do roka podstoupit test detekce okultního krvácení ve stolici, u osob starších 55 let ve dvouletých intervalech nebo jednou za deset let ambulantní kolonoskopii.

„Ačkoliv jsou obě cesty v boji proti kolorektálnímu karcinomu účinné, jen zlomek cílové skupiny je opravdu využije. Společnost tyto testy vnímá jako pracné a nepříjemné. Přijatelnou alternativou je test Septin9,“ říká Magdalena Uvírová, ředitelka CGB laboratoře.

Septin9 je jednoduchý krevní test, který umožňuje odhalit specifický marker kolorektálního karcinomu. „Pokud je ve vzorku detekován tento marker, existuje u pacienta zvýšená pravděpodobnost výskytu kolorektálního karcinomu. V takovém případě by měl podstoupit kolonoskopii pro potvrzení diagnózy,“ vysvětluje Magdalena Uvírová. Toto vyšetření ale v#současnosti není hrazeno z prostředků veřejného pojištění, tím pádem je nutné si ho zaplatit z vlastní kapsy.

Rakovina konečníku nebo tlustého střeva většinou postihuje lidi starší padesáti let. Původem většiny tračníkových nádorů jsou takzvané polypy – výrůstky na střevní sliznici, jejichž velikost se pohybuje od dvou milimetrů až do několika centimetrů. Ve své podstatě jsou nezhoubné, ovšem bývají považovány za předrakovinné stadium, protože v průběhu několika let se mohou některé z nich rozvinout do zhoubné podoby. Rakovinné buňky se následně dostávají přes lymfatické žlázy do krve a napadají další orgány.

Komentáře

Hlavní zprávy

Metropoli v letošním roce navštívilo více než devět milionů lidí.

Ilustrační snímek
vydáno 16. prosince 2018  13:47

Turistický ruch celosvětově sílí a Praha patří k nejnavštěvovanějším metropolím. S tímhle výsledkem přišla britská analytická společnost Euromonitor...  celý článek

Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku

Rychlé šípy štětcem Jana Fischera
vydáno 16. prosince 2018  6:40

Mirek Dušín, Širokko i Jan Tleskač by zatleskali. V neděli proběhne křest tištěné podoby plakátů Rychlých šípů, navíc se bude číst z knihy Tajemství...  celý článek

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám