metro.cz

Počasí v Praze

-1 °C / -1 °C

Sobota, 15. prosince 2018. Svátek má Radana, Radan.
Publikum na udílení cen hudební kritiky Apollo - klub SaSaZu, Praha (6. února
Hudební klub (ilustrační foto) | foto:  František Vlček, MAFRA

Legenda neumírá, klub Radost FX si plácl s radnicí

10. ledna 2018  15:15 David Halatka
Pražská klubová scéna nepřišla o podnik, kam se sjíždí tancechtiví lidé z celé Evropy.

„Opakované rušení nočního klidu v okolí klubu Radost FX,“ tak zněl důvod výpovědi od městské části Praha 2, která je vlastníkem domu v Bělehradské ulici, kde podnik sídlí. Od loňského roku proto běžela výpovědní lhůta, s níž se nesmířila jednatelka podniku Nicole Hartlová. Raději přistoupila k masivním stavebním i organizačním úpravám, které – jak v pondělí potvrdila radnice Prahy 2 – uzavření klubu odvrátily.

„Se souhlasem městské části jsme instalovali protihlukovou stěnu, která snížila vibrace a hluk, jež mohly dříve omezovat obyvatele domu,“ uvedla Hartlová, která pro Metro upřesnila, že došlo k „zásadním změnám soundsystému“, především k omezení basových frekvencí. To má mimo jiné ten efekt, že se image klubu „posunula od undergroundu spíše k mainstreamu“.

Úpravy, zcela financované provozovatelem klubu, kvituje zástupce městské části Praha 2 místostarosta Michael Grundler. „Povedlo se nám zachovat tradiční součást společenského života Prahy 2, jakož i stabilně vysoké výnosy pro obecní kasu,“ pochvaluje si Grundler.

Nad klubem ale visí dál Damoklův meč – do nájemní smlouvy je totiž nově vtělena tříměsíční výpovědní lhůta v případě „opakovaných překročení povolené kapacity návštěvníků pronajatých prostor“.

Osudy pražských klubů

Hluk spojený s provozem vedl ještě v 90. letech k uzavření legendárního klubu Bunkr. Jiní dva pamětníci té éry přežili, i když i oni měli na kahánku.

  • Roxy: Klub otevřený v roce 1992 nejprve spláchly povodně v roce 2002, později byl dokonce uzavřen. Po odhlučnění provedeném v roce 2010 je opět v provozu. „Kolaudační rozhodnutí umožňuje provozovat klub 24 hodin denně až do hodnoty 105 decibelů,“ uvádí Roxy.
  • Rock Café: Kvůli stížnostem na hluk byl podnik zavřen v roce 2009. Radnice Prahy 1 společně s magistrátem zaplatily za nové odhlučnění 20 milionů korun a od roku 2011 se podnik na Národní třídě opět plní návštěvníky.

Komentáře

Hlavní zprávy

GALERIE: TSK letos dokončila rekonstrukci či výstavbu dvanácti mostů a lávek

Zenklova
vydáno 15. prosince 2018  13:15

Technická správa komunikací (TSK) má na území hlavního města na starosti více než sedm set mostů a lávek. Kromě aktuálních diagnostik těch velkých přes...  celý článek

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

Maskot
vydáno 15. prosince 2018  6:26

V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak...  celý článek

V kancelářích bez košů? Velké firmy mění zvyky

Recyklační boxy
vydáno 14. prosince 2018  15:04

Asi padesáti pracovníkům pražské centrály ČSOB odebrali minulý měsíc odpadkové koše. Chtějí-li něco vyhodit, musí ujít pár desítek metrů do kuchyňského...  celý článek

Spisovatel z hlavy odvypráví, co, kdy a kam letí. Právě vydal knihu o cestování

Filip Schiller
vydáno 14. prosince 2018  12:49

Na cedulce připevněné na košili, kterou nosí při práci v kavárně na Andělu, má nápis „FILIP – cestovatel :-)“. Za blonďatými kudrnami a úsměvem od ucha k...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám