metro.cz

Počasí v Praze

5 °C / 17 °C

Pátek, 20. září 2019. Svátek má Oleg.
Kino Světozor
Větší foto
Kino Světozor | foto: Wikimedia Commons

Legendární Kinoautomat se příští měsíc na čtyři večery vrátí do Světozoru

22. května 2015  13:21 ČTK
První interaktivní film na světě, Kinoautomat Radúze Činčery, bude v červnu opět fungovat v kině Světozor. Téměř půl století od doby, kdy se na montrealské světové výstavě EXPO 67 stály na představení fronty kolem celého československého pavilonu, budou diváci opět rozhodovat o osudu hlavních hrdinů.

„Celkem  čtyřikrát se uskuteční filmově-scénická představení,“ uvedl Jan Noháč z distribuční společnosti Aerofilms. „V roli průvodce se na scéně 4., 9., 16. a 17. června před plátnem objeví Tomáš Matonoha,“ upřesnil Noháč.

Historie Kinoautomatu je s kinem Světozor úzce spjata. Právě zde slavilo představení počátkem 70. let fenomenální úspěch, než jej normalizační úředníci zavřeli do trezoru. V tomto kině se také ke 40. výročí Kinoautomatu odehrála v roce 2007 jeho obnovená premiéra v režii Aleny Činčerové.

Když diváci v roce 1967 poprvé rozhodovali pomocí svých hlasovacích zařízení o vývoji děje, byl to pro ně technologický šok. Většina z nich neslyšela ani o dálkovém ovladači na televizi. „Teď jsou sice telefony málem chytřejší než my, ale Kinoautomat nepřestává lidi bavit, a to ani mladší generace,“ komentoval tento návrat ředitel kina Petr Jirásek. Podle něj se Činčerovo pojetí interaktivity ukázalo jako nadčasové.

Na plátně se opět objeví Horníček i Macháček

„I díky chytrosti a vtipu scénáře a skvělým hereckým výkonům Miroslavů Horníčka a Macháčka, Josefa Somra či Libuše Švormové, se publikum baví pořád stejně dobře,“ dodal. Důkazem univerzality konceptu je i nedávné úspěšné turné tohoto projektu po 14 zemích v Evropě i zámoří.

Kinoautomat: Člověk a jeho dům je první interaktivní film na světě, ve kterém diváci mohli zasahovat do průběhu děje. Film se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat.

Pražská premiéra Kinoautomatu se pak konala v upraveném kině Světozor. V roce 1972 byl Kinoautomat jako „ideologicky nepřípustný“ zakázán a zařadil se do pomyslného trezoru mezi řadu jiných vynikajících filmů takzvané nové vlny.

Filmový režisér, producent a scénárista Radúz Činčera (1923-1999) začal uměleckou kariéru jako scénograf, působil jako lektor anglických her v Divadle na Vinohradech a v roce 1952 vstoupil na pole filmové tvorby. Vytvořil stovky filmů různých žánrů, které získaly mnoho cen na našich i zahraničních festivalech. Po roce 1967 připravoval specifické multimediální prezentace pro světové výstavy, tematické parky a podobné příležitosti a zároveň pracoval na standardních filmech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Úřady mají málo „detektivů“, nejlepší je čmoudila natočit

Ilustrační snímek
vydáno 19. září 2019  13:44

Plasty. Nekvalitní uhlí. V některých domácích kotlech se spalují neuvěřitelná svinstva.  celý článek

V Kyjích posnídáte na peroně

Štrúdl z tvarohového těsta s jablky
vydáno 19. září 2019  5:55

Každý, kdo dnes nechá auto doma, dostane od Prahy 14 kávu a štrúdl.  celý článek

Komerční sdělení

3 věci, které může udělat ČR do konce roku pro ochranu klimatu

3 věci, které může udělat Česká republika do konce roku pro ochranu
vydáno 18. září 2019  7:00

Slýcháme, že ti kdo protestují proti změnám klimatu, nenavrhují žádné dosažitelné cíle, že pouze “obchodují se strachem”. Není to pravda. Nyní naši...  celý článek

Češi stále častěji platí mobilem

Platba mobilem s NFC
vydáno 18. září 2019  5:55

Digitální placení výsadou mladých? Internetové bankovnictví zvládají bez potíží i senioři.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám