metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 26 °C

Neděle, 9. května 2021. Svátek má Ctibor.

Větší foto
Kino Světozor | foto: Wikimedia Commons

Legendární Kinoautomat se příští měsíc na čtyři večery vrátí do Světozoru

  13:21
První interaktivní film na světě, Kinoautomat Radúze Činčery, bude v červnu opět fungovat v kině Světozor. Téměř půl století od doby, kdy se na montrealské světové výstavě EXPO 67 stály na představení fronty kolem celého československého pavilonu, budou diváci opět rozhodovat o osudu hlavních hrdinů.

„Celkem  čtyřikrát se uskuteční filmově-scénická představení,“ uvedl Jan Noháč z distribuční společnosti Aerofilms. „V roli průvodce se na scéně 4., 9., 16. a 17. června před plátnem objeví Tomáš Matonoha,“ upřesnil Noháč.

Historie Kinoautomatu je s kinem Světozor úzce spjata. Právě zde slavilo představení počátkem 70. let fenomenální úspěch, než jej normalizační úředníci zavřeli do trezoru. V tomto kině se také ke 40. výročí Kinoautomatu odehrála v roce 2007 jeho obnovená premiéra v režii Aleny Činčerové.

Když diváci v roce 1967 poprvé rozhodovali pomocí svých hlasovacích zařízení o vývoji děje, byl to pro ně technologický šok. Většina z nich neslyšela ani o dálkovém ovladači na televizi. „Teď jsou sice telefony málem chytřejší než my, ale Kinoautomat nepřestává lidi bavit, a to ani mladší generace,“ komentoval tento návrat ředitel kina Petr Jirásek. Podle něj se Činčerovo pojetí interaktivity ukázalo jako nadčasové.

Na plátně se opět objeví Horníček i Macháček

„I díky chytrosti a vtipu scénáře a skvělým hereckým výkonům Miroslavů Horníčka a Macháčka, Josefa Somra či Libuše Švormové, se publikum baví pořád stejně dobře,“ dodal. Důkazem univerzality konceptu je i nedávné úspěšné turné tohoto projektu po 14 zemích v Evropě i zámoří.

Kinoautomat: Člověk a jeho dům je první interaktivní film na světě, ve kterém diváci mohli zasahovat do průběhu děje. Film se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat.

Pražská premiéra Kinoautomatu se pak konala v upraveném kině Světozor. V roce 1972 byl Kinoautomat jako „ideologicky nepřípustný“ zakázán a zařadil se do pomyslného trezoru mezi řadu jiných vynikajících filmů takzvané nové vlny.

Filmový režisér, producent a scénárista Radúz Činčera (1923-1999) začal uměleckou kariéru jako scénograf, působil jako lektor anglických her v Divadle na Vinohradech a v roce 1952 vstoupil na pole filmové tvorby. Vytvořil stovky filmů různých žánrů, které získaly mnoho cen na našich i zahraničních festivalech. Po roce 1967 připravoval specifické multimediální prezentace pro světové výstavy, tematické parky a podobné příležitosti a zároveň pracoval na standardních filmech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dobrý večer, zrychlete krok, zavíráme!

PRAHA? AHA!
vydáno 9. května 2021  11:03

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek

Oceňovat matky je důležité nejen druhou neděli v květnu

vydáno 9. května 2021  7:57

Druhou květnovou neděli se ve většině zemí Evropy včetně České republiky každoročně oslavují matky. Výjimkou jsou například Španělsko či Maďarsko, ve...  celý článek

Osvobození v květnu 1945 přineslo i výbuchy násilí

vydáno 8. května 2021  5:30

Šeříky kvetly zkraje května 1945 obzvlášť opojně. Německá šestiletá okupace českých zemí se uzavírala. Ale co všechno pro osvobozený národ začínalo? Na...  celý článek

Chytrá řešení i přírodní materiál. To jsou netradiční domy v Česku

vydáno 7. května 2021  14:46

Paneláky a řadovky bývají ohrané. Nadšenci vymýšlejí jiný styl bydlení.  celý článek

Vaše fotky z Prahy