metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 18 °C

Pondělí 26. září 2022. Svátek má Andrea

Větší foto
Kino Světozor | foto: Wikimedia Commons

Legendární Kinoautomat se příští měsíc na čtyři večery vrátí do Světozoru

  13:21
První interaktivní film na světě, Kinoautomat Radúze Činčery, bude v červnu opět fungovat v kině Světozor. Téměř půl století od doby, kdy se na montrealské světové výstavě EXPO 67 stály na představení fronty kolem celého československého pavilonu, budou diváci opět rozhodovat o osudu hlavních hrdinů.

„Celkem  čtyřikrát se uskuteční filmově-scénická představení,“ uvedl Jan Noháč z distribuční společnosti Aerofilms. „V roli průvodce se na scéně 4., 9., 16. a 17. června před plátnem objeví Tomáš Matonoha,“ upřesnil Noháč.

Historie Kinoautomatu je s kinem Světozor úzce spjata. Právě zde slavilo představení počátkem 70. let fenomenální úspěch, než jej normalizační úředníci zavřeli do trezoru. V tomto kině se také ke 40. výročí Kinoautomatu odehrála v roce 2007 jeho obnovená premiéra v režii Aleny Činčerové.

Když diváci v roce 1967 poprvé rozhodovali pomocí svých hlasovacích zařízení o vývoji děje, byl to pro ně technologický šok. Většina z nich neslyšela ani o dálkovém ovladači na televizi. „Teď jsou sice telefony málem chytřejší než my, ale Kinoautomat nepřestává lidi bavit, a to ani mladší generace,“ komentoval tento návrat ředitel kina Petr Jirásek. Podle něj se Činčerovo pojetí interaktivity ukázalo jako nadčasové.

Na plátně se opět objeví Horníček i Macháček

„I díky chytrosti a vtipu scénáře a skvělým hereckým výkonům Miroslavů Horníčka a Macháčka, Josefa Somra či Libuše Švormové, se publikum baví pořád stejně dobře,“ dodal. Důkazem univerzality konceptu je i nedávné úspěšné turné tohoto projektu po 14 zemích v Evropě i zámoří.

Kinoautomat: Člověk a jeho dům je první interaktivní film na světě, ve kterém diváci mohli zasahovat do průběhu děje. Film se vždy v určitém napínavém momentě zastaví, před plátno vyjde moderátor a vyzve diváky, aby pomocí dvou tlačítek ve většinovém hlasování rozhodli, jak bude příběh dále pokračovat.

Pražská premiéra Kinoautomatu se pak konala v upraveném kině Světozor. V roce 1972 byl Kinoautomat jako „ideologicky nepřípustný“ zakázán a zařadil se do pomyslného trezoru mezi řadu jiných vynikajících filmů takzvané nové vlny.

Filmový režisér, producent a scénárista Radúz Činčera (1923-1999) začal uměleckou kariéru jako scénograf, působil jako lektor anglických her v Divadle na Vinohradech a v roce 1952 vstoupil na pole filmové tvorby. Vytvořil stovky filmů různých žánrů, které získaly mnoho cen na našich i zahraničních festivalech. Po roce 1967 připravoval specifické multimediální prezentace pro světové výstavy, tematické parky a podobné příležitosti a zároveň pracoval na standardních filmech.

Komentáře

Hlavní zprávy

Až do prosince bez tramvají. Na nábřeží opraví také koleje či vodovod

vydáno 25. září 2022  18:30

Na Bubenském nábřeží nejezdí od pondělí tramvaje. Důvodem výluky mezi Vltavskou a Dělnickou je oprava kolejí, kanalizace, vodovodu, chodníků a vozovky....  celý článek

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek