metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 13 °C

Pátek, 23. dubna 2021. Svátek má Vojtěch.

Další 2 fotografie v galerii
Americký kosmonaut Scott Parazynski na Jižním pólu. | foto: universetoday.comMetro.cz

Legendární kosmonaut si přijede povídat se zájemci o astronautiku

  5:58
Sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru, zdolal nejvyšší vrchol Jižní Ameriky, také nejvyšší vrchol světa Mount Everest, zúčastnil se i expedice na Jižní pól - to všechno zvládl nyní čtyřiapadesátiletý americký kosmonaut Scott Parazynski, který přijede v srpnu do Prahy.

Koncem prázdnin přijede někdejší americký astronaut Scott Parazynski, který se zúčastnil pěti vesmírných misí na palubě amerického raketoplánu a sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. Veřejnost se s ním bude moci setkat 24. srpna na dvou přednáškách v Akademii věd na Národní třídě v Praze. 

„Přednášky budou určeny zájemcům o kosmonautiku, kteří si budou moci vyslechnout povídání o zkušenostech i životě astronauta. Součástí programu bude také prostor na dotazy publika,“ uvedl Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Poprvé letěl po oběžné dráze před jedenadvaceti lety

Parazynski se zapojil do výzkumné činnosti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA při svém studiu na Stanfordově univerzitě na konci 80. let. Původním povoláním lékař se poprvé dostal na oběžnou dráhu v listopadu 1994 na palubě raketoplánu Atlantis a stal se tak 318. člověkem ve vesmíru.

Následně byl vybrán mezi astronauty pro dlouhodobý pobyt na ruské orbitální stanici Mir. Z výcviku byl nakonec ale vyřazen, protože byl příliš vysoký, měřil 188 centimetrů. Parazynski by sice na Mir a zpět na Zemi cestoval v raketoplánu Atlantis, ale ruští činitelé měli obavy, jak by se vešel do kosmické lodi Sojuz, která by evakuovala posádku Miru v případě nebezpečí.

Byl příliš vysoký, takže měl v kosmu problémy

„Bohužel jeho tělesná výška překračovala přípustnou mez pro ruské lodě Sojuz-TM. Z výcviku byl proto vyřazen a musel se spokojit pouze s návštěvním letem k Miru na palubě raketoplánu v roce 1997,“ řekl Václavík.

Ve vesmíru byl Parazynski ještě v letech 1998, 2001 a 2007, z toho dvakrát navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Před šesti lety kariéru astronauta ukončil.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Máchale, spadlo ti to!“ Češi se baví hledáním míst, kde vznikaly slavné scény

vydáno 23. dubna 2021  6:00

Za pár dní oslaví portál Filmová místa.cz patnáct let. Právě tehdy se začal rodit fenomén, který nyní baví desítky filmových fanoušků. Ti s odhodláním...  celý článek

Včelařem za deset tisíc korun. Ve Kbelích vám pronajmou úl i s poradcem

vydáno 22. dubna 2021  17:00

Když mohou v metropoli existovat komunitní centra, zahrady a skalky, proč bychom neotevřeli i komunitní včelín? S tímto nápadem nedávno přispěchali...  celý článek

Vysočanské nádraží padlo. Nejasnosti kolem podchodu?

vydáno 22. dubna 2021  8:38

Z výpravní budovy vysočanského nádraží je nyní pouze obrovská hromada suti. Nová odbavovací hala by měla čerstvě zdemolovanou staniční budovu nahradit...  celý článek

Malý krok pro jednotlivce, velký krok pro planetu

vydáno 22. dubna 2021  5:55

Přemýšlíte nad tím, do čeho si dát v obchodě pomeranče? Nebo z čeho bylo vyrobeno tričko, které si chcete koupit? Klimatické změny, ekologie,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy