metro.cz

Počasí v Praze

14 °C / 16 °C

Pondělí 5. června 2023. Svátek má Dobroslav

Další 2 fotografie v galerii
Americký kosmonaut Scott Parazynski na Jižním pólu. | foto: universetoday.comMetro.cz

Legendární kosmonaut si přijede povídat se zájemci o astronautiku

  5:58
Sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru, zdolal nejvyšší vrchol Jižní Ameriky, také nejvyšší vrchol světa Mount Everest, zúčastnil se i expedice na Jižní pól - to všechno zvládl nyní čtyřiapadesátiletý americký kosmonaut Scott Parazynski, který přijede v srpnu do Prahy.

Koncem prázdnin přijede někdejší americký astronaut Scott Parazynski, který se zúčastnil pěti vesmírných misí na palubě amerického raketoplánu a sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. Veřejnost se s ním bude moci setkat 24. srpna na dvou přednáškách v Akademii věd na Národní třídě v Praze. 

„Přednášky budou určeny zájemcům o kosmonautiku, kteří si budou moci vyslechnout povídání o zkušenostech i životě astronauta. Součástí programu bude také prostor na dotazy publika,“ uvedl Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Poprvé letěl po oběžné dráze před jedenadvaceti lety

Parazynski se zapojil do výzkumné činnosti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA při svém studiu na Stanfordově univerzitě na konci 80. let. Původním povoláním lékař se poprvé dostal na oběžnou dráhu v listopadu 1994 na palubě raketoplánu Atlantis a stal se tak 318. člověkem ve vesmíru.

Následně byl vybrán mezi astronauty pro dlouhodobý pobyt na ruské orbitální stanici Mir. Z výcviku byl nakonec ale vyřazen, protože byl příliš vysoký, měřil 188 centimetrů. Parazynski by sice na Mir a zpět na Zemi cestoval v raketoplánu Atlantis, ale ruští činitelé měli obavy, jak by se vešel do kosmické lodi Sojuz, která by evakuovala posádku Miru v případě nebezpečí.

Byl příliš vysoký, takže měl v kosmu problémy

„Bohužel jeho tělesná výška překračovala přípustnou mez pro ruské lodě Sojuz-TM. Z výcviku byl proto vyřazen a musel se spokojit pouze s návštěvním letem k Miru na palubě raketoplánu v roce 1997,“ řekl Václavík.

Ve vesmíru byl Parazynski ještě v letech 1998, 2001 a 2007, z toho dvakrát navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Před šesti lety kariéru astronauta ukončil.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Lidé fotící mobilem řeší, jestli je vše ostré, ale zapomínají, že oknem do duše je oko“

vydáno 5. června 2023  18:00

Pochází ze slovenských Nových Zámků. Jako kluk emigroval do Spojených států. Na začátku devadesátých let se vrátil zpět a od té doby žije, už jako...  celý článek

Mít dítě, nebo žít déle a lépe? Pro ženy s roztroušenou sklerózou těžká volba

vydáno 5. června 2023  8:00

Lékaři nevědí, proč se objeví, nemají šanci ji vyléčit. Nejsou ale proti ní už zcela bezmocní jako před desítkami let.  celý článek

Malíř Hehejík si vás nejdřív proklepne, potom vytvoří surrealistické dílo na míru

vydáno 5. června 2023  6:00

Potřebu tvořit pociťoval už v dětství, inspirovaly ho encyklopedie zvířat a dinosaurů. Lukáš Hehejík maluje surrealistické obrazy na míru tak, aby...  celý článek

Kostičky ze Sovětského svazu dobyly celý svět. Tetris se hrál i na mrakodrapu

vydáno 4. června 2023  17:33

Žádný složitý. V podstatě primitivní grafika. Přesto je hra návyková. Při svém vzniku způsobila dokonce v ruské akademii věd průšvih. Pojďme ale postupně....  celý článek