metro.cz

Počasí v Praze

-5 °C / 4 °C

Sobota, 6. března 2021. Svátek má Miroslav.
Americký kosmonaut Scott Parazynski na Jižním pólu.
Další 2 fotografie v galerii
Americký kosmonaut Scott Parazynski na Jižním pólu. | foto: universetoday.comMetro.cz

Legendární kosmonaut si přijede povídat se zájemci o astronautiku

1. srpna 2015  5:58 ČTK, Metro.cz
Sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru, zdolal nejvyšší vrchol Jižní Ameriky, také nejvyšší vrchol světa Mount Everest, zúčastnil se i expedice na Jižní pól - to všechno zvládl nyní čtyřiapadesátiletý americký kosmonaut Scott Parazynski, který přijede v srpnu do Prahy.

Koncem prázdnin přijede někdejší americký astronaut Scott Parazynski, který se zúčastnil pěti vesmírných misí na palubě amerického raketoplánu a sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. Veřejnost se s ním bude moci setkat 24. srpna na dvou přednáškách v Akademii věd na Národní třídě v Praze. 

„Přednášky budou určeny zájemcům o kosmonautiku, kteří si budou moci vyslechnout povídání o zkušenostech i životě astronauta. Součástí programu bude také prostor na dotazy publika,“ uvedl Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Poprvé letěl po oběžné dráze před jedenadvaceti lety

Parazynski se zapojil do výzkumné činnosti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA při svém studiu na Stanfordově univerzitě na konci 80. let. Původním povoláním lékař se poprvé dostal na oběžnou dráhu v listopadu 1994 na palubě raketoplánu Atlantis a stal se tak 318. člověkem ve vesmíru.

Následně byl vybrán mezi astronauty pro dlouhodobý pobyt na ruské orbitální stanici Mir. Z výcviku byl nakonec ale vyřazen, protože byl příliš vysoký, měřil 188 centimetrů. Parazynski by sice na Mir a zpět na Zemi cestoval v raketoplánu Atlantis, ale ruští činitelé měli obavy, jak by se vešel do kosmické lodi Sojuz, která by evakuovala posádku Miru v případě nebezpečí.

Byl příliš vysoký, takže měl v kosmu problémy

„Bohužel jeho tělesná výška překračovala přípustnou mez pro ruské lodě Sojuz-TM. Z výcviku byl proto vyřazen a musel se spokojit pouze s návštěvním letem k Miru na palubě raketoplánu v roce 1997,“ řekl Václavík.

Ve vesmíru byl Parazynski ještě v letech 1998, 2001 a 2007, z toho dvakrát navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Před šesti lety kariéru astronauta ukončil.

Komentáře

Hlavní zprávy

STRÁŽCE STREAMU: Jako v bavlnce. Na Netflixu okrádají penzisty

Jako v bavlnce Strážce streamu
vydáno 5. března 2021  14:00

Soudem jmenovaná zákonná zástupkyně Marla (Rosamund Pike) podvádí svoje klienty, a místo aby o ně pečovala, získává nad nimi absolutní moc. Její...  celý článek

Sdílené skútry už vandalové neničí. Odrazuje je velmi hlasitý alarm

Na skútrech Blinkee brázdí lidé Prahu od června 2020.
vydáno 5. března 2021  11:34

Provozovatelé elektrovozítek mění strategii. Ke klasickým zákazníkům přibírají kurýry.  celý článek

Kina jsou doma. Hru o streamy hrají Eddie Murphy, superhrdinové i legendární monstra

Eddie Murphy se vrací jako princ Akeem po téměř 33 letech.
vydáno 5. března 2021  5:10

Deník Metro připravil výběr očekávaných filmů, jichž se díky premiérám na malých obrazovkách letos opravdu dočkáme.  celý článek

Jak se stát hodinářem. Nesmí chybět nadšení a pevná ruka

Hodináři z Podskalí: Faruk Mahrezi a Zdeněk Rott
vydáno 4. března 2021  21:59

Jak se z elektrikáře a hodinového manžela či státního úředníka stane šikovný hodinář? Někdo změní profesi, protože musí. A pak jsou tu tací, kteří kvůli...  celý článek

Vaše fotky z Prahy