metro.cz

Počasí v Praze

4 °C / 5 °C

Úterý, 12. listopadu 2019. Svátek má Benedikt.
Americký kosmonaut Scott Parazynski na Jižním pólu.
Další 2 fotografie v galerii
Americký kosmonaut Scott Parazynski na Jižním pólu. | foto: universetoday.comMetro.cz

Legendární kosmonaut si přijede povídat se zájemci o astronautiku

1. srpna 2015  5:58 ČTK, Metro.cz
Sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru, zdolal nejvyšší vrchol Jižní Ameriky, také nejvyšší vrchol světa Mount Everest, zúčastnil se i expedice na Jižní pól - to všechno zvládl nyní čtyřiapadesátiletý americký kosmonaut Scott Parazynski, který přijede v srpnu do Prahy.

Koncem prázdnin přijede někdejší americký astronaut Scott Parazynski, který se zúčastnil pěti vesmírných misí na palubě amerického raketoplánu a sedmkrát vystoupil do volného kosmického prostoru. Veřejnost se s ním bude moci setkat 24. srpna na dvou přednáškách v Akademii věd na Národní třídě v Praze. 

„Přednášky budou určeny zájemcům o kosmonautiku, kteří si budou moci vyslechnout povídání o zkušenostech i životě astronauta. Součástí programu bude také prostor na dotazy publika,“ uvedl Michal Václavík z České kosmické kanceláře.

Poprvé letěl po oběžné dráze před jedenadvaceti lety

Parazynski se zapojil do výzkumné činnosti amerického Národního úřadu pro letectví a vesmír NASA při svém studiu na Stanfordově univerzitě na konci 80. let. Původním povoláním lékař se poprvé dostal na oběžnou dráhu v listopadu 1994 na palubě raketoplánu Atlantis a stal se tak 318. člověkem ve vesmíru.

Následně byl vybrán mezi astronauty pro dlouhodobý pobyt na ruské orbitální stanici Mir. Z výcviku byl nakonec ale vyřazen, protože byl příliš vysoký, měřil 188 centimetrů. Parazynski by sice na Mir a zpět na Zemi cestoval v raketoplánu Atlantis, ale ruští činitelé měli obavy, jak by se vešel do kosmické lodi Sojuz, která by evakuovala posádku Miru v případě nebezpečí.

Byl příliš vysoký, takže měl v kosmu problémy

„Bohužel jeho tělesná výška překračovala přípustnou mez pro ruské lodě Sojuz-TM. Z výcviku byl proto vyřazen a musel se spokojit pouze s návštěvním letem k Miru na palubě raketoplánu v roce 1997,“ řekl Václavík.

Ve vesmíru byl Parazynski ještě v letech 1998, 2001 a 2007, z toho dvakrát navštívil Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS). Před šesti lety kariéru astronauta ukončil.

Komentáře

Hlavní zprávy

Natalia Germani: Vidíme, že svoboda, za niž se bojovalo, není stoprocentní

Natalia Germani
vydáno 11. listopadu 2019  14:36

Slovenská herečka Natalia Germani je českému publiku známá ze seriálu Single Man nebo z filmu Věčně tvá nevěrná. Nyní se představí v jedné z hlavních rolí...  celý článek

Mladý staromilec: Před sto lety se měli hůř, chovali se ale líp

Šestnáctiletý Lukáš Malý napsal knihu s názvem Vázací motýlek.
vydáno 11. listopadu 2019  10:47

Fascinaci prvorepublikovou érou přetavil Lukáš Malý do novely. Popletl v ní pouze scénu s dýmkou.  celý článek

Adam Ondra: Nelezu proto, abych byl slavný nebo bohatý

Iva Vejmolová a Adam Ondra při křtu knihy
vydáno 11. listopadu 2019  6:35

Letošní mistr světa v lezení na obtížnost vydal ve spolupráci s Martinem Jarošem knihu s titulem Adam Ondra Lezec tělem i duší. Popisuje v ní své první...  celý článek

Co to šustí? Z kukuřice šupolienky

Šupolienky
vydáno 9. listopadu 2019  5:26

Pokud jste někdy byli na Slovensku, určitě jste viděli, a možná i zakoupili jako dárek, nesčetně figurek z kukuřičných listů zvaných šupolienky. Já jsem...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám