metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 23 °C

Středa 18. května 2022. Svátek má Nataša
Nemocnice Na Homolce o zavedení nadstandardní péče neuvažuje. | foto: ČTK

Lékaře si v Praze zatím vybrat nemůžete. Nemocnice vyčkávají

  11:53
V hlavním městě si zatím pacienti v nemocnici legálně za vybraného lékaře nepřiplatí. Zařízení sice mohou ode dneška nabízet lékaře za pět až patnáct tisíc korun, zatím ale dělají ekonomické analýzy a zjišťují zájem. Čekají také na zkušenosti jiných nemocnic.

Zaplatit si za vybraného lékaře je pro nemocnice nabídka, kterou mohou využít jako konkurenční výhodu. Z platby zůstane půlka nemocnici, půlka lékaři. Příjem ale musí zdanit a zaplatit z něj zdravotní pojištění.

"Předpokládáme, že nemocnice zavedou možnost postupně, podobně jako když počátkem roku dostaly možnost vybírat za lepší oční čočky či lehčí sádru," řekl Sršeň.

Jak se k tomu staví nemocnice

  • Z nemocnic potvrdila plán na zavedení plateb zatím jen Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Chce je zavést od září na kožní klinice, možná budou i na některé z dalších 34 klinik.
  • Všeobecná fakultní nemocnice udělá v červnu analýzy, zda a kdy by mohla tuto možnost nabízet. Rozhodne, zda ji dá v celé nemocnici, nebo na vybraných klinikách.
  • Nemocnice Thomayerova a Bulovka čekají, jak se novinka osvědčí v jiných zařízeních. V rozhodování je prý trochu brzdí obavy, zda nabídka není na hraně zákona. Zpracovávají si právní analýzy.
  • Fakultní nemocnice Motol se přinejmenším v první etapě nepřipojí. Poskytuje péči v řadě specializovaných a superspecializovaných oborů.
  • Institut klinické a experimentální medicíny a Nemocnice Na Homolce vůbec nepočítají s tím, že by placení za lékaře zavedly.

Komentáře

Hlavní zprávy

Z buspruhu do buspruhu. Na Strakonické se řidiči chápou

vydáno 18. května 2022  4:25

U Branického mostu není nouze o kuriózní dopravní situace. Podobné lze zažít u krematoria.  celý článek

Takhle bude vypadat Vltavská filharmonie. Vznikne díky Dánům

vydáno 17. května 2022  19:33

Praha zná vítěze mezinárodní architektonické soutěže na podobu Vltavské filharmonie, je jím tým dánského studia Bjarke Ingels Group (BIG) v čele s Bjarkem...  celý článek

Plácáme se po ramenou, ale jsme špičkoví škůdci přírody

vydáno 17. května 2022  5:42

Česko patří k pěti nejhorším státům v ochraně přírody v EU. I když v přepočtu na ni dáváme víc peněz, než je unijní průměr.  celý článek

První den oprav na Barranďáku? Auta stála jen na Strakonické

vydáno 16. května 2022  15:30

Ostře sledovaná oprava Barrandovského mostu započala. Na očekávaný dopravní kolaps nedošlo.  celý článek