metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 20 °C

Čtvrtek 6. října 2022. Svátek má Hanuš
Nemocnice Na Homolce o zavedení nadstandardní péče neuvažuje. | foto: ČTK

Lékaře si v Praze zatím vybrat nemůžete. Nemocnice vyčkávají

  11:53
V hlavním městě si zatím pacienti v nemocnici legálně za vybraného lékaře nepřiplatí. Zařízení sice mohou ode dneška nabízet lékaře za pět až patnáct tisíc korun, zatím ale dělají ekonomické analýzy a zjišťují zájem. Čekají také na zkušenosti jiných nemocnic.

Zaplatit si za vybraného lékaře je pro nemocnice nabídka, kterou mohou využít jako konkurenční výhodu. Z platby zůstane půlka nemocnici, půlka lékaři. Příjem ale musí zdanit a zaplatit z něj zdravotní pojištění.

"Předpokládáme, že nemocnice zavedou možnost postupně, podobně jako když počátkem roku dostaly možnost vybírat za lepší oční čočky či lehčí sádru," řekl Sršeň.

Jak se k tomu staví nemocnice

  • Z nemocnic potvrdila plán na zavedení plateb zatím jen Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Chce je zavést od září na kožní klinice, možná budou i na některé z dalších 34 klinik.
  • Všeobecná fakultní nemocnice udělá v červnu analýzy, zda a kdy by mohla tuto možnost nabízet. Rozhodne, zda ji dá v celé nemocnici, nebo na vybraných klinikách.
  • Nemocnice Thomayerova a Bulovka čekají, jak se novinka osvědčí v jiných zařízeních. V rozhodování je prý trochu brzdí obavy, zda nabídka není na hraně zákona. Zpracovávají si právní analýzy.
  • Fakultní nemocnice Motol se přinejmenším v první etapě nepřipojí. Poskytuje péči v řadě specializovaných a superspecializovaných oborů.
  • Institut klinické a experimentální medicíny a Nemocnice Na Homolce vůbec nepočítají s tím, že by placení za lékaře zavedly.

Komentáře

Hlavní zprávy

V hlavním městě řádí lupič stojanový. Uličník krade v metru lidem radost

vydáno 6. října 2022  4:54

Krást se nemá. Ani deník Metro, který je sice zdarma, ale dělá radost.  celý článek

Geny nám předávají moudrost rodičů. Mohou ale přenášet napříč rody i smrt

vydáno 5. října 2022  11:16

Sestavujeme si sáhodlouhé rodové stromy, pátráme po slavných předcích, hrabeme se v archivech, zda jsme náhodou neměli v dávných generacích urozené...  celý článek

Natáčí žraloky i levharty. Teď filmařům nabízí techniku pro natáčení pod vodou

vydáno 5. října 2022  5:37

Je to trochu zvláštní reportáž. Redaktor i respondent jsou na boso. Redaktor má navíc mokré vlasy. Kousek od dvojice se ještě ke všemu vznáší vodní víla....  celý článek

Koleje přebrousí i v Holešovicích. Přinášíme přehled krátkodobých omezení MHD

vydáno 4. října 2022  19:07

Už se v hlavním městě zase dláždí, opravují se troleje a rozbrušují koleje. Menších výluk způsobených nejrůznějšími údržbovými pracemi probíhá v hlavním...  celý článek