metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 9 °C

Pondělí, 16. prosince 2019. Svátek má Albína.
Nemocnice Na Homolce
Nemocnice Na Homolce o zavedení nadstandardní péče neuvažuje. | foto: ČTK

Lékaře si v Praze zatím vybrat nemůžete. Nemocnice vyčkávají

1. června 2012  11:53 ČTK
V hlavním městě si zatím pacienti v nemocnici legálně za vybraného lékaře nepřiplatí. Zařízení sice mohou ode dneška nabízet lékaře za pět až patnáct tisíc korun, zatím ale dělají ekonomické analýzy a zjišťují zájem. Čekají také na zkušenosti jiných nemocnic.

Zaplatit si za vybraného lékaře je pro nemocnice nabídka, kterou mohou využít jako konkurenční výhodu. Z platby zůstane půlka nemocnici, půlka lékaři. Příjem ale musí zdanit a zaplatit z něj zdravotní pojištění.

"Předpokládáme, že nemocnice zavedou možnost postupně, podobně jako když počátkem roku dostaly možnost vybírat za lepší oční čočky či lehčí sádru," řekl Sršeň.

Jak se k tomu staví nemocnice

  • Z nemocnic potvrdila plán na zavedení plateb zatím jen Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Chce je zavést od září na kožní klinice, možná budou i na některé z dalších 34 klinik.
  • Všeobecná fakultní nemocnice udělá v červnu analýzy, zda a kdy by mohla tuto možnost nabízet. Rozhodne, zda ji dá v celé nemocnici, nebo na vybraných klinikách.
  • Nemocnice Thomayerova a Bulovka čekají, jak se novinka osvědčí v jiných zařízeních. V rozhodování je prý trochu brzdí obavy, zda nabídka není na hraně zákona. Zpracovávají si právní analýzy.
  • Fakultní nemocnice Motol se přinejmenším v první etapě nepřipojí. Poskytuje péči v řadě specializovaných a superspecializovaných oborů.
  • Institut klinické a experimentální medicíny a Nemocnice Na Homolce vůbec nepočítají s tím, že by placení za lékaře zavedly.

Komentáře

Hlavní zprávy

Tramvajačka Karolína a její cinkající sen

Karolína Hubková
vydáno 15. prosince 2019  5:06

Karolína Hubková je jednou z nejvýraznějších tváří pražského dopravního podniku. Čile fotí pro svůj Instagram a tramvaje doslova miluje. Její zamyšlení...  celý článek

Vyzkoušeli jsme tvořit ozdoby z perliček. V Poniklé je vyrábějí už sto let

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí.
vydáno 14. prosince 2019  5:27

V Poniklé se ozdoby ze skleněných perliček dělají už po staletí. Navlékání a sestavování samotných tvarů už jsou jen pomyslnou třešničkou na dortu.  celý článek

Ze slavného hotelu má být Staroměstská brána

Úpravy okolí budovy vytvořilo architektonické studio TaK.
vydáno 13. prosince 2019  16:46

Hotel InterContinental příští rok přejmenují. Poté je v plánu rekonstrukce i úpravy Pařížské a náměstí Miloše Formana.  celý článek

Děti závislé na počítačovém hraní utrácejí až desetitisíce

Jarmila Vedralová má od loňského roku na starosti drogové a další závislosti...
vydáno 13. prosince 2019  12:11

Jarmila Vedralová je jedna z těch, kteří se zasloužili o zavedení „protikuřáckého“ zákona. Od loňského srpna je ředitelkou odboru protidrogové politiky a...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám