metro.cz

Počasí v Praze

11 °C / 17 °C

Neděle 25. září 2022. Svátek má Zlata

Větší foto
ilustrační snímek | foto: MAFRA

Lennonova zeď. Symbol míru a svobody se už ve středu dočká nové podoby

  12:24
Nejen evropští umělci začnou ve středu tvořit v devět ráno a v půl sedmé večer se uskuteční vernisáž nové podoby.

Celosvětově známá Lennonova zeď na severní straně Velkopřevorského náměstí na Malé Straně je od 70. let minulého století symbolem míru a svobody. Už za pár dní se dočká nové podoby. Tuto středu ji přemaluje 27 evropských umělců a speciální hosté z Ukrajiny a Norska. Stane se tak v rámci mezinárodního kulturního projektu s názvem Zeď svobody a energie/Lennon wall Praha. Ten je součástí předsednictví Česka v Radě Evropské unie.

Za méně než dvanáct hodin
Ve středu má vzniknout na Lennonově zdi velkoplošné umělecké dílo o velikosti třicet pět krát pět metrů, které se o měsíc později představí v několika městech Evropy. Společná malba vznikne během jednoho dne. Umělci začnou tvořit v devět hodin ráno a v 18.30 večer se uskuteční vernisáž nové podoby zdi. Autorem a kurátorem projektu je výtvarník a mimo jiné autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, který se o novou podobou Lennonovy zdi postaral již dvakrát.

„Vážím si nejen důvěry řádu maltézských rytířů, který Lennonovu zeď vlastní, a naší dlouhodobé spolupráce, ale také toho, že byl projekt zařazen do vládních kulturních projektů českého předsednictví v Radě EU,“ říká Pavel Šťastný, podle kterého je v této první fázi projektu nejnáročnější vybrat a oslovit jednotlivé umělce a domluvit se s nimi na podrobnostech.

„Všichni musí do Česka přiletět již během úterý, aby pak ve středu od rána mohli na svých dílech pracovat. Ve středu večer pak proběhne odhalení díla a vernisáž za účasti všech autorů a také některých velvyslanců zemí, odkud umělci pocházejí,“ dodává Šťastný.

Jako pod Eiffelovou věží
Na nové podobě zdi se mimo jiné budou podílet například Andrea Žaba Klváčková ze Slovenska, Jan Wessel z Dánska, Denis Klatt z Německa, Anaëlle Bouardová z Francie, Vanessa Powerová z Irska, Boris Bare z Chorvatska, Maria Wolframová z Finska a mnoho dalších.

Českou republiku bude na Lennonově zdi reprezentovat Charlien, vlastním jménem Lenka Brázdilová, která se nedávno podílela také na české výstavě na plotě Velvyslanectví ČR v Paříži přímo pod Eiffelovou věží.

„Musíme se postarat o jejich maximální komfort, takže umělcům zajistíme ubytování a další servis, aby se nám v Praze neztratili, ale také lešení u Lennonovy zdi, pomocníky, barvy, spreje a další malířské náčiní, aby to měli co nejjednodušší a mohli se soustředit pouze na tvorbu svého díla,“ doplňuje spoluorganizátor projektu Robin Suchánek.

Nafukovací Lennon
Po odhalení díla se slavná zeď profesionálně nafotí. Fotografie následně organizátoři pošlou do české společnosti, která se specializuje na výrobu horkovzdušných balonů a různých nafukovadel, aby zde byla vyrobena nafukovací Lennonova zeď ve stejných rozměrech, jako je ta originální. S touto nafukovací zdí pak Šťastný a Suchánek plánují v říjnu navštívit Štrasburk, Paříž, Brusel a Lucemburk, kde bude zeď nafouknuta a bude tak reprezentovat českou kulturu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Dědictví home office. V on-line světě jsme nepozorní a hackeři to moc dobře vědí

vydáno 25. září 2022  12:29

Podzimní covidová vlna asi zažene lidi zpět do režimu home office. Naděje, že se zbaví zlozvyků z práce na dálku, se opět oddaluje.  celý článek

Sekeru, pilu a hurá na dříví! Samovýroba otopu má háčky. Víme, na co si dát pozor

vydáno 25. září 2022  6:02

Ještě loni většina z nás získávala teplo domova z plynových kotlů nebo dálkového topení. Válka, zničující ceny energií a strach ze zimy udělaly ze dřeva v...  celý článek

Pracovní pohovor je pro matky hračka, pokud si sestaví mapu svých silných stránek

vydáno 24. září 2022  11:33

Během rodičovské dovolené je pro mámy i táty důležité zůstat v kontaktu se zaměstnavatelem a dále se vzdělávat.  celý článek

Základka ve Weberově dostane solární panely. Praha 5 chce být energeticky soběstačná

vydáno 24. září 2022  6:07

Recept, jak vyzrát na drahé energie a nespadnout do dluhů, nachází radnice Prahy 5. Už v květnu procházeli její pracovníci střechy základních škol a...  celý článek