metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Pátek 24. března 2023. Svátek má Gabriel

Větší foto
ilustrační snímek | foto: MAFRA

Lennonova zeď. Symbol míru a svobody se už ve středu dočká nové podoby

  12:24
Nejen evropští umělci začnou ve středu tvořit v devět ráno a v půl sedmé večer se uskuteční vernisáž nové podoby.

Celosvětově známá Lennonova zeď na severní straně Velkopřevorského náměstí na Malé Straně je od 70. let minulého století symbolem míru a svobody. Už za pár dní se dočká nové podoby. Tuto středu ji přemaluje 27 evropských umělců a speciální hosté z Ukrajiny a Norska. Stane se tak v rámci mezinárodního kulturního projektu s názvem Zeď svobody a energie/Lennon wall Praha. Ten je součástí předsednictví Česka v Radě Evropské unie.

Za méně než dvanáct hodin
Ve středu má vzniknout na Lennonově zdi velkoplošné umělecké dílo o velikosti třicet pět krát pět metrů, které se o měsíc později představí v několika městech Evropy. Společná malba vznikne během jednoho dne. Umělci začnou tvořit v devět hodin ráno a v 18.30 večer se uskuteční vernisáž nové podoby zdi. Autorem a kurátorem projektu je výtvarník a mimo jiné autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, který se o novou podobou Lennonovy zdi postaral již dvakrát.

„Vážím si nejen důvěry řádu maltézských rytířů, který Lennonovu zeď vlastní, a naší dlouhodobé spolupráce, ale také toho, že byl projekt zařazen do vládních kulturních projektů českého předsednictví v Radě EU,“ říká Pavel Šťastný, podle kterého je v této první fázi projektu nejnáročnější vybrat a oslovit jednotlivé umělce a domluvit se s nimi na podrobnostech.

„Všichni musí do Česka přiletět již během úterý, aby pak ve středu od rána mohli na svých dílech pracovat. Ve středu večer pak proběhne odhalení díla a vernisáž za účasti všech autorů a také některých velvyslanců zemí, odkud umělci pocházejí,“ dodává Šťastný.

Jako pod Eiffelovou věží
Na nové podobě zdi se mimo jiné budou podílet například Andrea Žaba Klváčková ze Slovenska, Jan Wessel z Dánska, Denis Klatt z Německa, Anaëlle Bouardová z Francie, Vanessa Powerová z Irska, Boris Bare z Chorvatska, Maria Wolframová z Finska a mnoho dalších.

Českou republiku bude na Lennonově zdi reprezentovat Charlien, vlastním jménem Lenka Brázdilová, která se nedávno podílela také na české výstavě na plotě Velvyslanectví ČR v Paříži přímo pod Eiffelovou věží.

„Musíme se postarat o jejich maximální komfort, takže umělcům zajistíme ubytování a další servis, aby se nám v Praze neztratili, ale také lešení u Lennonovy zdi, pomocníky, barvy, spreje a další malířské náčiní, aby to měli co nejjednodušší a mohli se soustředit pouze na tvorbu svého díla,“ doplňuje spoluorganizátor projektu Robin Suchánek.

Nafukovací Lennon
Po odhalení díla se slavná zeď profesionálně nafotí. Fotografie následně organizátoři pošlou do české společnosti, která se specializuje na výrobu horkovzdušných balonů a různých nafukovadel, aby zde byla vyrobena nafukovací Lennonova zeď ve stejných rozměrech, jako je ta originální. S touto nafukovací zdí pak Šťastný a Suchánek plánují v říjnu navštívit Štrasburk, Paříž, Brusel a Lucemburk, kde bude zeď nafouknuta a bude tak reprezentovat českou kulturu.

Komentáře

Hlavní zprávy

Joel a Ellie se prostříleli do finále. The Last of Us se vrátí, a to i díky poctivému řemeslu

vydáno 24. března 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Očekávaná seriálová adaptace oblíbené herní pecky The Last of Us dospěla minulý týden ke svému konci. Jde o nejsledovanější seriál na HBO Max vůbec a není...  celý článek

Když můžeš pomoci, tak musíš, říká Jan Tuna. Řeč je o dárcovství kostní dřeně

vydáno 24. března 2023  5:27

Moderátor Jan Tuna je léta známý svými pořady, ve kterých bojuje buď proti nekvalitním potravinám, nebo naopak pomáhá při řešení různých problémů....  celý článek

Přes den dovádíme na pódiu, v noci pro změnu přebalujeme, říkají Skillet

vydáno 23. března 2023  17:56

Rocková čtveřice Skillet v čele s manželskou dvojicí Johnem a Korey Cooperovými má v Česku velkou fanouškovskou základnu. 6. května se v rámci turné vrátí...  celý článek

Tuberkulóza je nemocí všech století. Může ji mít každý, ale nemusí se nikdy projevit

vydáno 23. března 2023  11:01

„Zlá nemoc je u nás definitivně vymýcena.“ Před rokem 1989 byl plicní virus v Československu údajně zcela potlačen. Ale jen na papíře.  celý článek