metro.cz

Počasí v Praze

16 °C / 25 °C

Pátek 9. června 2023. Svátek má Stanislava
ilustrační snímek | foto: MAFRA

Lennonova zeď. Symbol míru a svobody se už ve středu dočká nové podoby

  12:24
Nejen evropští umělci začnou ve středu tvořit v devět ráno a v půl sedmé večer se uskuteční vernisáž nové podoby.

Celosvětově známá Lennonova zeď na severní straně Velkopřevorského náměstí na Malé Straně je od 70. let minulého století symbolem míru a svobody. Už za pár dní se dočká nové podoby. Tuto středu ji přemaluje 27 evropských umělců a speciální hosté z Ukrajiny a Norska. Stane se tak v rámci mezinárodního kulturního projektu s názvem Zeď svobody a energie/Lennon wall Praha. Ten je součástí předsednictví Česka v Radě Evropské unie.

Za méně než dvanáct hodin
Ve středu má vzniknout na Lennonově zdi velkoplošné umělecké dílo o velikosti třicet pět krát pět metrů, které se o měsíc později představí v několika městech Evropy. Společná malba vznikne během jednoho dne. Umělci začnou tvořit v devět hodin ráno a v 18.30 večer se uskuteční vernisáž nové podoby zdi. Autorem a kurátorem projektu je výtvarník a mimo jiné autor loga Občanského fóra Pavel Šťastný, který se o novou podobou Lennonovy zdi postaral již dvakrát.

„Vážím si nejen důvěry řádu maltézských rytířů, který Lennonovu zeď vlastní, a naší dlouhodobé spolupráce, ale také toho, že byl projekt zařazen do vládních kulturních projektů českého předsednictví v Radě EU,“ říká Pavel Šťastný, podle kterého je v této první fázi projektu nejnáročnější vybrat a oslovit jednotlivé umělce a domluvit se s nimi na podrobnostech.

„Všichni musí do Česka přiletět již během úterý, aby pak ve středu od rána mohli na svých dílech pracovat. Ve středu večer pak proběhne odhalení díla a vernisáž za účasti všech autorů a také některých velvyslanců zemí, odkud umělci pocházejí,“ dodává Šťastný.

Jako pod Eiffelovou věží
Na nové podobě zdi se mimo jiné budou podílet například Andrea Žaba Klváčková ze Slovenska, Jan Wessel z Dánska, Denis Klatt z Německa, Anaëlle Bouardová z Francie, Vanessa Powerová z Irska, Boris Bare z Chorvatska, Maria Wolframová z Finska a mnoho dalších.

Českou republiku bude na Lennonově zdi reprezentovat Charlien, vlastním jménem Lenka Brázdilová, která se nedávno podílela také na české výstavě na plotě Velvyslanectví ČR v Paříži přímo pod Eiffelovou věží.

„Musíme se postarat o jejich maximální komfort, takže umělcům zajistíme ubytování a další servis, aby se nám v Praze neztratili, ale také lešení u Lennonovy zdi, pomocníky, barvy, spreje a další malířské náčiní, aby to měli co nejjednodušší a mohli se soustředit pouze na tvorbu svého díla,“ doplňuje spoluorganizátor projektu Robin Suchánek.

Nafukovací Lennon
Po odhalení díla se slavná zeď profesionálně nafotí. Fotografie následně organizátoři pošlou do české společnosti, která se specializuje na výrobu horkovzdušných balonů a různých nafukovadel, aby zde byla vyrobena nafukovací Lennonova zeď ve stejných rozměrech, jako je ta originální. S touto nafukovací zdí pak Šťastný a Suchánek plánují v říjnu navštívit Štrasburk, Paříž, Brusel a Lucemburk, kde bude zeď nafouknuta a bude tak reprezentovat českou kulturu.

Komentáře

Hlavní zprávy

„Méně varlat a víc do šířky!“ Channing Tatum sundává své poslední kalhoty

Strážce streamu
vydáno 9. června 2023  14:00

STRÁŽCE STREAMU Rej hordy namakaných sexy chlapáků, taneční čísla se zajímavou choreografií, ale i uvědomělá a inteligentní sociální sonda plná energie. Tím vším byl před...  celý článek

Lidé se na mě dívají lítostivě, říká Petra, která žije se vzácnou nemocí

vydáno 9. června 2023  11:09

Na první pohled vypadá jako normální a veselá žena. Přesto se za úsměvem Petry Pětníkové ukrývá vzácná diagnóza s názvem Fibrodysplasia ossificans...  celý článek

Internetový predátor není žádný starý a ohyzdný chlap v baloňáku, který číhá u školy

vydáno 9. června 2023  5:40

Český dokument V síti o internetových predátorech má vlastní odkaz v jednom z usnesení Evropského parlamentu ohledně kyberbezpečnosti. Promítali ho také...  celý článek

Komerční sdělení

Souboje prvních dvou týmů okoření 9. kolo Snapbacks ligy

vydáno 9. června 2023

V obou skupinách Snapbacks ligy na sebe o víkendu narazí první dva týmy. Ve skupině Západ se Vysočina Gladiators představí na hřišti Znojma Knights a ve...  celý článek