metro.cz

Počasí v Praze

-4 °C / 0 °C

Neděle, 20. ledna 2019. Svátek má Ilona.
Zakladatel Memorial Air Show Vlastimil Dvořák.
Dalších 9 fotografií v galerii
Zakladatel Memorial Air Show Vlastimil Dvořák. | foto: Archiv VDMetro.cz

Letecká show v Roudnici přivítá akrobatické letce i dívku na křídle boeingu

29. května 2017  6:55 Filip Jaroševský Metro.cz
Čtyřicet pět moderních i historických letadel k prozkoumání z bezprostřední blízkosti, letecká akrobacie zkušených pilotů ve vzduchu, vyhlídkové lety. To jsou hlavní atrakce letecké slavnosti Memorial Air Show, která se bude již počtrnácté konat 24. a 25. června na roudnickém letišti.

Letecký den, který v minulosti jako jediný v Česku hostil například kolmo startující letoun Harrier, chystá podle jeho zakladatele Vlastimila Dvořáka nevšední zážitky. „K vrcholům bude patřit vystoupení akrobatické skupiny Red Bull Aerobatic Team a dívky Danielly na křídle letounu Boeing Stearman,“ láká čtenáře deníku Metro Dvořák.

Fotogalerie

Co chystáte na letošní ročník vaší letecké show?
Na Memorial Air Show 2017 toho návštěvníci uvidí hodně, třeba leteckou akrobacii v podání Martina Šonky, mistra světa Petra Biskupa a Miloše Ramerta, historické letouny B-25 Mitchell, P-51 Mustang, De Havilland Vampire, T 28 Trojan, T6 Texan, OV-10 Bronco, JAK-11, JAK-9, skupinu Bücker 131, proudové L-29, JAS-39 Gripen, L-159, vrtulníky Mi-24, Mi-17 a R44, dopravní ATR, vojenská nákladní CASA a další stroje. K vrcholům bude patřit vystoupení akrobatů.

Memorial Air Show

  • Celkem se divákům představí 45 letadel.
  • Díky rozměrům letiště přitom uvidí všechna z bezprostřední blízkosti. Návštěvníci ovšem nemusí letadla jen sledovat, mohu si dopřát i vyhlídkový let.
  • Základní vstupné pro dospělé je 250 Kč, děti od 6 do 15 let dají 50 korun.
  • Letošní čtrnáctý je postaven hned na čtyřech výročích – jde o 100. výročí použití letectva jako bojového prostředku, 100. výročí vstupu USA do 1. světové války, 100. výročí vítězné bitvy československých legií u Zborova a 75. výročí vstupu USA do leteckých bojů v Evropě.

Co mají návštěvníci na vaší show nejraději?
Největší devizou, krom bohatého leteckého programu, je bezprostřednost daná malým rozměrem letiště, kdy si návštěvníci mohou na letouny skoro sáhnout. Také je možno si na letiště vzít celou rodinu, protože je zde spousta pouťových atrakcí pro děti a nebudou chybět ani soutěže pro ně. A v neposlední řadě je obrovskou výhodou, že návštěvníci zaparkují přímo na letištní ploše. Samozřejmě musí zvolit včasný příjezd, aby nestáli ve zbytečných kolonách.

Stalo se někdy při show něco, co jste neměli úplně v plánu?
Sem tam se vyskytne nějaký menší zádrhel, který ale diváci nepostřehnou. Každá air show musí probíhat především bezpečně nejen ve vzduchu, ale i na zemi, na což pamatují letecké předpisy. Jen jednou se stalo, že chytnul při odletu pravý motor na Dakotě DC-3. Díky profesionálnímu přístupu jak pilota, tak řídícího na věži letoun opět přistál a požár se podařilo uhasit. Na palubě bylo 24 cestujících.

Proč podle vás lidi létání tak fascinuje?
Letadla a létání jsou výsledkem nejvyššího lidského umu. Je v tom také aplikován celý lidský a technický pokrok, protože nás příroda křídly neobdarovala. A je jedno, zda se jedná o ultralehká, dopravní nebo speciální vojenské letouny. Samozřejmě nemůže létat každý, proto i pilotem se může stát člověk, který je něčím navíc obdarován. Proto všichni rádi chodíme na různé letecké akce a kromě leteckých strojů obdivujeme i ty, kteří sedí za kniplem.

Komentáře

Hlavní zprávy

Je ta Florenc, nebo ten Florenc? Deník Metro oslovil onomastika

Freska zlatého anděla – podle ní má místo název.
vydáno 19. ledna 2019  12:20

Starousedlíkům občas novější pojmenovávání vadí. Deník Metro sídlí na Andělu, nebo u Anděla? Redakce oslovila Pavla Štěpána, onomastika z Ústavu pro jazyk...  celý článek

Sloupek Petra Justa: Pod Tatrami

Petr Just, politolog, Metropolitní univerzita Praha
vydáno 19. ledna 2019  5:55

Slovensko je stále výrazně ovlivněno loňskou vraždou novináře Jána Kuciaka, píše Petr Just ve sloupku pro deník Metro.  celý článek

Zranění z Troji mohli dostat peníze dříve

Lávka v Troji padla v prosinci 2017. Oběti jsou dodnes bez koruny.
vydáno 18. ledna 2019  12:20

Oběti pádu trojské lávky dostanou zatím jen zálohu. Pojišťovna ji navíc možná vyplatí později, než slibují radní.  celý článek

Nový hlas v devíti stanicích metra

Stanice metra Budějovická
vydáno 18. ledna 2019  5:55

Hlášení pro nevidomé mají premiéru na Muzeu, Jinonicích i Karlově náměstí.  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám