metro.cz

Počasí v Praze

6 °C / 6 °C

Pondělí 27. března 2023. Svátek má Dita

Další 3 fotografie v galerii
Výlet Trojskou kotlinou bude s mobilem zábavnější | foto: NZM

Letenské sady jsou s mobilem v ruce zábavnější. O historii tu poučí první pražská zámková hra

  6:00
Víte, že Letenskou stráň v minulosti pokrývaly rozsáhlé vinice? A že od Vltavy k Letenskému zámečku vedly dříve jezdící schody? Podobných zajímavostí, které se týkají Letenských sadů, je nepočítaně.

Zaměstnanci Národního zemědělského muzea, které v Praze 7 sídlí, během lockdownu nelenili a připravili pro místní dobrodruhy první takzvanou zámkovou hru. 

„Nemusíte stahovat žádnou aplikaci, cesta začíná QR kódem. Stačit vám bude jen mobil s daty, tužka a papír. Texty, mapky a souřadnice vás povedou po stanovištích s rozličnými úkoly, na konci cesty čeká úkryt se zakódovaným zámkem a pro každého účastníka i malé překvapení. Aktivita je určena pro věkově smíšené skupiny. Trasa začíná nedaleko zastávky Strossmayerovo náměstí,“ říká pro deník Metro jeden z dvojce autorů hry Matěj Vavříček. 

Hra je určena pro malé i velké.

Spolu s kolegou Janem Malým hru vyvíjeli několik měsíců. Spustili ji teprve začátkem letošního roku. Ohlasy se jim již kupí. A ty pozitivní převládají. 

„Upravovali jsme jen drobnosti, aby byly například některé texty srozumitelnější a hra více komfortní. Během covidu jsme prostě nechtěli sedět a nic nedělat, a jelikož jsme u nás v muzeu zvyklí připravovat pro zájemce nejrůznější aktivity, interaktivní procházka nám v těchto časech přišla jako dobrý nápad,“ dodává pro Metro Malý. 

Hra je určena pro malé i velké.

Za historií do Šárky 
Malý a Vavříček již pilně chystají další dva podobné počiny. Jedna hra, při které bude třeba procházet přírodou a postupně načítat QR kódy, se již chystá v Královské oboře. Další pak v Divoké Šárce. Jejich spuštění plánují zhruba do dvou až tří měsíců. Půjde tak již o spíše letní záležitost. 

„Pokud nám lockdown opět umožní setkávání, máme ještě v plánu sezonní procházky s lektorem. Ten bude de facto QR kódy nahrazovat živým výkladem. Jako příklad uvedu Jaro na louce. Při této procházce se bude sbírat hmyz a stavět pro něj domečky,“ prozradil Metru Malý. 

Cedulka s QR kódem

Stromové stezky 
Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí, načtěte telefonem QR kód a vzhůru do terénu. Naučnou stezku mají od loňského podzimu také v Trojské kotlině. Procházka z dolních Holešovic přes Císařský ostrov až k Troje je o něco zajímavější díky 40 okódovaným cedulkám, které po načtení zobrazují pravěkou historii, současnost i budoucnost tohoto cenného krajinného území. 

„Základní okruh kolem Vltavy je dlouhý čtyři a půl kilometru. Je koncipován tak, že ho bez problému zvládne projít celá rodina,“ vysvětluje mluvčí radnice Prahy 7, jež se na projektu podílela s Institutem plánování a městskou částí Praha-Troja, Martin Vokuš. 

Audiostezka v Modřanech 
Chytrou interaktivní stezku lze vyzkoušet také v Praze 12. Návštěvníci si zde mohou na osmikilometrové trase prostřednictvím chytrého telefonu a načítání kódů rozmístěných na a v blízkosti kmenů stromů poslechnout historii jednotlivých vzácných dřevin. Stezka vás zavede za památnými stromy Cholupic, Točné a Komořan. U každého velikána se zájemci zobrazí konkrétní stránka, na níž si může následně přehrát příslušný audiosoubor.

Komentáře

Hlavní zprávy

Když se zemědělci z hrabošů chytají za hlavu, ohrožená populace sýčků jásá

vydáno 27. března 2023  18:00

Nic není jen černé a bílé. Platí to i pro drobnou „myšku“, která dokáže zdecimovat úrodu.  celý článek

Moderní technologie usnadní učení, ale talent nahradit nedokáží, míní učitelé

vydáno 27. března 2023  11:51

Jednou z oblastí, kterou pandemie covidu popohnala, je rozvoj používání technologií ve výuce. Většina učitelů i rodičů si sice oddechla, že se už nemusí...  celý článek

Život se zrakovým postižením může být naplněný radostí, píše v rubrice Young mladá autorka

Young
vydáno 27. března 2023  5:33

Zrak je jedním z nejdůležitějších smyslů člověka. Každý, kdo má zdravé oči, by měl být opravdu rád a vážit si toho, že věci jako zalít si kávu, dojet...  celý článek

Pravidla pro elektrokoloběžky: Zákaz vjezdu do některých parků a nová parkovací stání

vydáno 26. března 2023  16:22

Už několik let řeší největší česká města problémy se sdílenými elektrokoloběžkami. Poházené na chodnících jako bariéry, často u přechodů, rozčilují...  celý článek