metro.cz

Počasí v Praze

3 °C / 1 °C

Čtvrtek, 20. ledna 2022. Svátek má Ilona.

Další 3 fotografie v galerii
Výlet Trojskou kotlinou bude s mobilem zábavnější | foto: NZM

Letenské sady jsou s mobilem v ruce zábavnější. O historii tu poučí první pražská zámková hra

  6:00
Víte, že Letenskou stráň v minulosti pokrývaly rozsáhlé vinice? A že od Vltavy k Letenskému zámečku vedly dříve jezdící schody? Podobných zajímavostí, které se týkají Letenských sadů, je nepočítaně.

Zaměstnanci Národního zemědělského muzea, které v Praze 7 sídlí, během lockdownu nelenili a připravili pro místní dobrodruhy první takzvanou zámkovou hru. 

„Nemusíte stahovat žádnou aplikaci, cesta začíná QR kódem. Stačit vám bude jen mobil s daty, tužka a papír. Texty, mapky a souřadnice vás povedou po stanovištích s rozličnými úkoly, na konci cesty čeká úkryt se zakódovaným zámkem a pro každého účastníka i malé překvapení. Aktivita je určena pro věkově smíšené skupiny. Trasa začíná nedaleko zastávky Strossmayerovo náměstí,“ říká pro deník Metro jeden z dvojce autorů hry Matěj Vavříček. 

Hra je určena pro malé i velké.

Spolu s kolegou Janem Malým hru vyvíjeli několik měsíců. Spustili ji teprve začátkem letošního roku. Ohlasy se jim již kupí. A ty pozitivní převládají. 

„Upravovali jsme jen drobnosti, aby byly například některé texty srozumitelnější a hra více komfortní. Během covidu jsme prostě nechtěli sedět a nic nedělat, a jelikož jsme u nás v muzeu zvyklí připravovat pro zájemce nejrůznější aktivity, interaktivní procházka nám v těchto časech přišla jako dobrý nápad,“ dodává pro Metro Malý. 

Hra je určena pro malé i velké.

Za historií do Šárky 
Malý a Vavříček již pilně chystají další dva podobné počiny. Jedna hra, při které bude třeba procházet přírodou a postupně načítat QR kódy, se již chystá v Královské oboře. Další pak v Divoké Šárce. Jejich spuštění plánují zhruba do dvou až tří měsíců. Půjde tak již o spíše letní záležitost. 

„Pokud nám lockdown opět umožní setkávání, máme ještě v plánu sezonní procházky s lektorem. Ten bude de facto QR kódy nahrazovat živým výkladem. Jako příklad uvedu Jaro na louce. Při této procházce se bude sbírat hmyz a stavět pro něj domečky,“ prozradil Metru Malý. 

Cedulka s QR kódem

Stromové stezky 
Vykoukněte z okna, oblečte se podle aktuálního počasí, načtěte telefonem QR kód a vzhůru do terénu. Naučnou stezku mají od loňského podzimu také v Trojské kotlině. Procházka z dolních Holešovic přes Císařský ostrov až k Troje je o něco zajímavější díky 40 okódovaným cedulkám, které po načtení zobrazují pravěkou historii, současnost i budoucnost tohoto cenného krajinného území. 

„Základní okruh kolem Vltavy je dlouhý čtyři a půl kilometru. Je koncipován tak, že ho bez problému zvládne projít celá rodina,“ vysvětluje mluvčí radnice Prahy 7, jež se na projektu podílela s Institutem plánování a městskou částí Praha-Troja, Martin Vokuš. 

Audiostezka v Modřanech 
Chytrou interaktivní stezku lze vyzkoušet také v Praze 12. Návštěvníci si zde mohou na osmikilometrové trase prostřednictvím chytrého telefonu a načítání kódů rozmístěných na a v blízkosti kmenů stromů poslechnout historii jednotlivých vzácných dřevin. Stezka vás zavede za památnými stromy Cholupic, Točné a Komořan. U každého velikána se zájemci zobrazí konkrétní stránka, na níž si může následně přehrát příslušný audiosoubor.

Komentáře

Hlavní zprávy

Zabijačka jako „polotovar“. Náramně chutné maso si musíte ovařit sami

vydáno 20. ledna 2022  5:37

Josef Lada by maloval vesnickou tradici asi jinak. Na prase tam totiž už moc nenarazíte.  celý článek

Neexistující cena, špatný bus i málem „oloupená“ seniorka

vydáno 19. ledna 2022  14:25

Přehled úsměvných současných kauz některých pražských politiků přináší deník Metro.  celý článek

Elektromobilita nám pročistí městský vzduch, vědí radnice českých měst

vydáno 19. ledna 2022  6:00

O nové čerpačce na klasická paliva už nikdo nepíše. Ovšem otevření dalšího stojanu pro elektromobily je v Česku stále ještě malá událost.  celý článek

Recyklace? Nejlepší je odpad vůbec nevytvářet, tvrdí expert na cirkulární ekonomiku

vydáno 18. ledna 2022  16:31

Hlavní město má novu vlastní strategii. Dokument nazvaný Strategie pro přechod na cirkulární ekonomiku schválili magistrátní radní v pondělí. Rozhodli tak...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám