metro.cz

Počasí v Praze

13 °C / 16 °C

Středa, 23. října 2019. Svátek má Teodor, Theodor.
Václav Havel
Václav Havel | foto: ČTK

Letiště v Ruzyni se přejmenuje po Václavu Havlovi. Schválila to vláda

21. března 2012  17:00,  aktualizováno  17:32 ČTK, Tomáš Belica Metro.cz
Vláda dnes souhlasila s návrhem, aby bylo letiště v Praze Ruzyni přejmenováno po bývalém českém prezidentovi na Letiště Václava Havla. Podle úterního vyjádření ministra dopravy Pavla Dobeše by letiště nové jméno mohlo nést od října. "Kód letiště PRG zůstane i po případném přejmenování stejný," řekla Metru mluvčí letiště Eva Krejčí.

S nápadem, který si získal řadu příznivců, ale i odpůrce, přišel režisér Fero Fenič jen krátce poté, co Havel loni 18. prosince zemřel. Z včerejšího jednání vlády je nadšen. "Mám z toho strašnou radost. Je to skvělý důkaz toho, že jde občanskou iniciativou přesvědčit ke změně," řekl Metru Fenič.

Přejmenování letiště je v kompetenci akciové společnosti Letiště Praha a o věci úředníci jednali také s Českým aeroholdingem, pod který letiště od tohoto měsíce patří. Vládě dnes ministr Dobeš podle všeho představil také navrhovanou konkrétní podobu nového logotypu letiště, médiím jej však zatím ukázat nechtěl.

Co si myslíte o přejmenování Ruzyně na Letiště Václava Havla?

celkem hlasů: 268

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 1. dubna 2012. Anketa je uzavřena.

Nechal bych původní jméno, je už zažité 201
Chci, aby se letiště jmenovalo po Havlovi 50
Klidně ať se přejmenuje, ale nějak jinak 17

Havlová má z nového názvu radost

Vdova po Havlovi má podle své mluvčí z projednávání návrhu radost. Havlová nedávno vyjádřila zklamání nad skutečností, že česká vláda dosud váhá s připojením jména jejího zesnulého manžela ke stávajícímu názvu letiště.

V zahraničí podle ní nejsou výjimkou letiště nesoucí název po významných státnících, mezi které Václav Havel bezpochyby patří.

Letiště už dříve přejmenovali recesisté

Není to poprvé, kdy pražské letiště mělo přídomek po slavné osobnosti. Vtipná pseudoreportáž televize Onion TV ho přejmenovala na Letiště Franze Kafky a líčila ho jako místo, kde vládnou hrozné podmínky. Vše byla samozřejmě fikce.

 "Reportáž" Onion TV

Slavné osobnosti a jejich letiště

  • George Bush - Po Bushovi starším, který byl prezidentem v letech 1989 až 1993, je od roku 1997 pojmenováno mezinárodní letiště v texaském Houstonu.
  • Indira Gándhíová - Dlouholetá premiérka Indie zemřela v říjnu 1984 v metropoli Dillí na následky atentátu a dva roky nato bylo po ní v metropoli pojmenováno mezinárodní letiště.

  • Charles de Gaulle - Jméno francouzského prezidenta z let 1959 až 1969 nese mezinárodní letiště nacházející se na severním předměstí metropole Paříže Roissy. Po de Gaullovi bylo pojmenováno v březnu 1974, tedy necelé čtyři roky po jeho smrti.

  • John Fitzgerald Kennedy - Prezident Kennedy byl zastřelen 22. listopadu 1963 v Dallasu. Již měsíc po jeho smrti, 24. prosince 1963, bylo po něm pojmenováno mezinárodní letiště v New Yorku. Po Kennedym je pojmenováno také jedno menší letiště v Ashlandu ve státě Wisconsin.

  • Jan Pavel II. - Jméno papeže Jana Pavla II., který zemřel v dubnu 2005, nese od roku 1995 mezinárodní letiště u Krakova.

  • Ronald Reagan - Po bývalém americkém prezidentovi z let 1981 až 1989 se jmenuje mezinárodní letiště ve Washingtonu. Pojmenováno tak bylo ještě za jeho života v roce 1998. Reagan zemřel v roce 2004.

  • Milan Rastislav Štefánik - Po vojákovi, diplomatovi a astronomovi Štefánikovi, jenž patřil ke skupině politiků, kteří se zásadním způsobem zasloužili o vznik Československa v roce 1918, bylo v roce 1993 pojmenováno mezinárodní letiště v Bratislavě. Štefánik zahynul v květnu 1919 v troskách letadla.

  • Lech Walesa - Po bývalém disidentovi a prezidentovi z let 1990 až 1995 bylo v roce 2004 pojmenováno mezinárodní letiště u Gdaňska, tedy města, s nímž Walesa spojil značnou část života.

Komentáře

Hlavní zprávy

Čtenář deníku Metro „narovnal“ lampu v Hybernské

Stav ze začátku října 2019
vydáno 23. října 2019  16:47

Na trase Metro Hlídač, aplikace Změňte.to a Technologie hlavního města Prahy putoval čtenářský podnět ohledně šikmé lampy. Ta je nyní už opravena.  celý článek

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch

Řidiči místo hamburgerů dostávali čistý vzduch.
vydáno 23. října 2019  16:27

Legerova, jedna z nejprašnějších ulic v Česku, dnes měla malé místo, kde byl naopak nejčistší vzduch v Česku. V buňce kousek od Nuselského mostu nazvané...  celý článek

Spíme s partnery, ale i se svými psy

Ilustrační snímek
vydáno 23. října 2019  12:17

Polovina českých domácností má psa. Lidé mazlíčkům tolerují téměř všechno.  celý článek

Komerční sdělení

Největší sraz karavanů a obytných vozů bude na brněnském výstavišti

Největší sraz karavanů a obytných vozů bude na brněnském výstavišti
vydáno 23. října 2019  9:00

Kdo jednou okusil atmosféru cestování s obytným vozem, většinou nezůstává u jednoho výletu. Možnost svobodně si vybrat, kde cestou složí hlavu, přináší...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám