metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 24 °C

Sobota, 15. srpna 2020. Svátek má Hana.
Úhoři mají nabito
Větší foto
Úhoři mají nabito | foto: Falcon

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku

20. února 2019  15:05 Filip Jaroševský, Pavel Urban Metro.cz
Déšť a ochlazení může v těchto dnech vyhnat lidi do kin. Třeba i na české komedie, které se točily loni během letních měsíců, když bylo velké horko. U coly a popcornu se tak můžou diváci příjemně ohřát, přes různé smysly.

Už od konce ledna je v kinech komedie režiséra Martina Horského Ženy v běhu, kde se to krátkými rukávy a trenkami jen hemží. Slunce, pohyb a úsměvy, to vše připomíná léto. Navíc film také dobře pobaví. „Je to milý rodinný příběh, který divákům určitě zvedne náladu,“ říká ke komedii, na kterou diváci chodí v hojném počtu, představitelka hlavní role Zlata Adamovská.

V horkém počasí točili také režisér Jiří Adamec a debutující scenárista Jaromír Hanzlík romantickým snímek, který má slunné roční období v názvu. Léto s gentlemanem. Oba se museli vyrovnat také s velkým vedrem. „To bylo skutečně náročné, nebylo se kam schovat, lidi byli vysílení. Ale štáb i herci, všichni pracovali s opravdu vysokým nasazením a vypětím a já jim za to moc děkuju,“ uvedl Hanzlík.

„Já jsem s tím problém neměl. V obci Zduchovice se to odehrávalo všechno kolem hospody, takže člověk si měl kam zalézt,“ řekl pro Metro s úsměvem představitel hlavní role Igor Bareš.

Nejnovější do sbírky loni přes léto natočených filmů, Úhoři mají nabito, půjde do kin zítra. Tato komedie s bratry Hádkovými či Oldřichem Kaiserem v hlavní roli se točila na Šumavě. „Počasí nám přálo. Slunce, déšť, mlhou pokryté louky a údolí, prostě pestrost všeho druhu,“ prohlásil režisér filmu Vladimír Michálek.

Přestože se scény, kdy mají herci na sobě výstroj členů Útvaru rychlého nasazení, točily v noci, v té tropické je kostyméři na place obkládali mokrými ručníky, aby je trochu ochladili. Naopak když bylo chladněji, tak pro herce nebylo příjemné, když se při akci zpotili a pak v čekání na další záběr na nich oblečení stydlo. 

Psycholog: Letní film může působit jako ohřátí u kamen

Letně laděné filmy, které jsou aktuálně v kinech, mohou působit dobře i na naši psychiku. V rozhovoru pro Metro nastínil chování diváků po zhlédnutí takového snímku psycholog Jan Kulhánek z Psychoterapie Anděl.

Kina jsou v těchto týdnech plná prosluněných filmů odehrávajících se v teplých letních měsících. Působí tyto filmy na lidskou psychiku v zimních studených měsících blahodárně, nebo nám spíše škodí?

Jedna věc je, jak se cítíme při sledování filmu, druhá pak, jaké pocity přijdou po odchodu z kina. Obecně má zhlédnutí filmu krátkodobý účinek a počasí je pouze jedním z vlivů na emoce. Velkou roli hraje momentální nálada a očekávání při vstupu do kina a také náš vztah k letnímu či zimnímu období. Řekl bych, že pro většinu diváků bude letní film něco jako příjemné ohřátí se u kamen a lidé pozitivně ladění to vezmou jako fajn těšení se na letní slunce. Škarohlídi, kteří nemají rádi zimu, mohou zažít opačný efekt – proč se koukat na léto, když je všude ta ošklivá zima!

V knize Čtyři důvody pro zrušení televize popisuje její autor Jerry Mander jakýsi hypnotický stav, kterého může divák sledující film v televizi či v kině dosáhnout. Ten může posléze ovládat jeho mysl různými způsoby. Je člověku pak například podvědomě tepleji a je pozitivně naladěn, či naopak zklamán, že tu ještě léto není?

Pokud nám film sedne do nálady, zahřeje nás nejen u srdce, ale vyvolá i pocity většího tepla po těle. Když se nám film nelíbí, nezachrání to ani opálený herec na pláži. Hypnotizující moc film má, když ladí s naší náladou a očekáváním.

V severských zemích, kde je tma a zima běžnou součástí většiny roku, jsou snímky s letní tematikou vyhledávaným artiklem. Myslíte si, že podobně uvažuje i český divák? 

Určitě takto budou uvažovat české děti. My dospělí jsme docela kritičtí diváci a tak snadno nás proto film svým letním počasím nepřesvědčí...

Češi umějí točit i komedie odehrávající se v zimě. Například Sněženky a machři či jejich pokračování po 25 letech. Oba snímky byly uvedeny vždy v prosinci. Jak podle vás naopak zafunguje zimní film, pokud je promítán v létě?

Asi o něco hůře než letní komedie v zimě. U zimních filmů totiž divák očekává jejich produkci kolem Vánoc. Možná je to tím, že Češi obecně mají raději léto, ale je to také zvyk, který v nás vypěstovaly české televize a kina. 

JAR

Komentáře

Hlavní zprávy

Šetřílkové po epidemii budou ještě víc přemýšlet nad výdaji

ilustrační snímek
vydáno 15. srpna 2020  5:08

Léta prosazovaný názor, že v případě ztráty zaměstnání by měl mít člověk našetřené tři měsíční výdaje domácnosti, je zřejmě minulostí. Odborníci se...  celý článek

Nahlédli jsme do nepřístupných prostor. Na vykopávkách tu budou stát auta

Středověká tvrz obklopená hospodářskou zástavbou zdejšího zámečku
vydáno 14. srpna 2020  11:39

Rozpadající se barokní velkostatek obehnaný historickou zdí pokrytou transparenty developera. Z předního traktu dvora ho částečně zakrývají obrovské...  celý článek

Fotbalové kluby z nižších soutěží nutnost testů chápou. Kvůli poháru si za ně zaplatí

Fanoušek olomoucké Sigmy v roušce sleduje trénink.
vydáno 14. srpna 2020  10:14

První kolo fotbalového MOL Cupu přináší netradiční výdaje i pro neprofesionální týmy.  celý článek

Prsní kobliha, bágl s MHD i býčí tílko. Spolupráce mezi více značkami táhnou

Bágl s potiskem linek
vydáno 14. srpna 2020  5:19

Shora rolované batohy pro městskou cyklistiku i turistiku zná nejspíš každý. Ve fanshopu dopravního podniku si ale nyní můžete pořídit nepromokavou verzi,...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám