metro.cz

Počasí v Praze

1 °C / 7 °C

Čtvrtek, 21. ledna 2021. Svátek má Běla.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Letní euforie zpomalila elán mnoha hospod modernizovat

6. října 2020  16:22 Pavel Hrabica Metro.cz
Hladová okénka. Větší zahrádky. Doručení až na práh. Jarní část epidemie vyvolala u restauratérů vlnu nápaditosti.

Covid český gastronomický trh pročistí, restaurací je u nás moc. Chmurná vize známého kuchaře a provozovatele restaurací Filipa Sajlera z minulého týdne náladu v této branži nijak nepozvedla. Jenže o určitém momentálním zamrznutí jarních aktivit hospod k tomu, aby přežily, svědčí i názory jiných odborníků z této profese.

Český gastroráj

  • V roce 2019 bylo v Česku přes 21 tisíc společností, které provozovaly jedno a více gastronomických zařízení. Celkově je u nás kolem 40 tisíc hospod, barů a restaurací. 
  • Nejvíc nových gastrofirem vzniklo v roce 2016, a to takřka 2500.

„Když všechno začalo, zaznamenali jsme poměrně velký zájem o nové technologie, které umožňují bezpečnější provoz hospody,“ říká Igor Třeslín ze společnosti Storyous, která se pohybuje v gastronomickém byznysu. Zájem restauratérů byl především o moderní způsob objednávání pití a jídla přes QR kódy. „Host si místo toho, že by sáhl fyzicky po jídelním lístku, načte chytrým telefonem jídelní a nápojové menu, rovnou objedná a obsluha se u stolu objeví až s objednanou zakázkou,“ vysvětluje Třeslín. 

Odpadá tak častější kontakt personálu a hostů, snižuje se možnost nákazy koronavirem. Bezkontaktní placení přes kód je samozřejmostí. Třeslín říká, že pocit bezpečí je důležitý v restauraci jak pro hosta, tak pro personál. Bezkontaktní objednávání se podle něho osvědčilo například v hotelu Kolínská bouda v Krkonoších. Majitelé přiznávali, že nový systém urychlil obsluhu a mohli proto obsloužit mnohem víc hostů, kteří nemuseli dlouho čekat. Což se projevilo i ve vyšším obratu.

Covid mejdany

  • Ohniskem se v letní sezoně staly „kýblparty“ na chorvatském ostrově Pagu.
  • V Česku se podobným „epicentrem“ stal pražský klub Techtle Mechtle.

Po rozvolnění však jarní zájem o zavádění objednávkových systémů skrze QR kódy a organizaci provozu obecně tak, aby byl hygienicky co nejbezpečnější, silně ochabl. Podobné to prý bylo i se zájmem o webové objednávkové systémy, kdy si zákazník doma či v práci vybere jídlo a v restauraci se už jen zastaví pro svůj balíček, který předem zaplatil, a u okénka si vybere jen svou zakázku s číslem či jménem, aniž by se s personálem fyzicky setkal. „Ti, co na jaře projevili předběžně zájem, se v létě už neozvali. Zavládla euforie, že je covid pryč, přitom podobný bezkontaktní způsob je jednou z cest, které mohou řadu podniků udržet nad vodou i během podzimní druhé vlny,“ konstatuje Třeslín. V mnoha restauracích totiž čekali už jenom lepší časy.

Těm, kteří nepropadli bezmezné euforii, se zvyky z jarního období vyplácejí. Budou-li alespoň nějací hosté, budou se i nadále přísná hygienická pravidla dodržovat v hotelech. „Samozřejmostí se stal servis jídla přímo na pokoje, aby se hosté nepotkávali v restauraci. Předem si řeknou, co chtějí. To jsme se v létě naučili a ani teď od toho odcházet nebudeme,“ říká ředitelka pražského hotelu Casa Marcello. Hosté to nejen oceňují, ale v této době také považují za zcela normální. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Postavil dům z kontejnerů. Teď chce know-how předat dál

Kontejnerový dům v Hranicích na Moravě při dokončování fasády.
vydáno 21. ledna 2021  7:24

Když začal loni v březnu stavět Marek Popálený v Hranicích na Moravě dům z kontejnerů, začali se u něj stavovat místní, ale i další, kteří projížděli....  celý článek

Vyzkoušeli jsme si každodenní patálie pražských řidičů. Místo na sídlišti jsme hledali vážně dlouho

V Novodvorské ulici se parkuji i „v druhé řadě“.
vydáno 20. ledna 2021  17:38

Kroužíme po sídlišti. Je šest večer a my už pět minut hledáme místo. Vytipovali jsme si vchod v Novodvorské v Praze 4, který je v tuto chvíli naším...  celý článek

Hledáte parťáka na výlet? Máme pro vás tip

Z výletu na Okoř.
vydáno 20. ledna 2021  12:00

Máte toulavé boty, rádi sportujete nebo vás baví divadlo, ale vašim přátelům se moc „ven“ nechce? Zkuste facebookovou skupinu Pražáci pro společné...  celý článek

KOLOBLOG: Malé Brdy ve Velké Praze

Cyklista v Kunratickém lese Koloblog
vydáno 20. ledna 2021  8:00

Člověk to má léta pod nosem a nenapadne ho, že nemusí jezdit sedmdesát kilometrů od Prahy do brdských kopců, když je má za rohem. Léta běhávám po...  celý článek

Vaše fotky z Prahy