metro.cz

Počasí v Praze

19 °C / 33 °C

Pondělí 27. června 2022. Svátek má Ladislav

Další 2 fotografie v galerii
Jedním z největších taháků festivalu bude představení Extremités. | foto: letniletna.cz

Letnou opět pohltí nový cirkus

  12:50
Nejširší program za celou dobu své existence a největší soubor, který bude jeho hostem, připravili pořadatelé 12. ročníku festivalu nového cirkusu Letní Letná. Uskuteční se od 16. srpna do 3. září v Letenských sadech a nabídne 135 představení.

Hlavními hvězdami budou britský soubor NoFit State Circus s neobvyklým šapitó a francouzská skupina Compagnie Rasposo. Festival uvede několik premiér českých tvůrců a zahájí ho videomapping odkazující k nerealizované stavbě Kaplického knihovny.

„NoFit State Circus je zatím asi nejnáročnější projekt festivalu, velká company, veliké krásné šapitó, skoro jako z jiného světa,“ řekl ředitel festivalu Jiří Turek.

Soubor je podle něj zajímavý tím, že diváci jsou součástí představení. V šapitó nejsou židle, nikdo nemá své pevné místo, každý divák vidí produkci, která se často odehrává nad jeho hlavou, z jiného úhlu. Výsledkem je unikátní a mocný zážitek každého z diváků.

Představení Bianco, jež je kombinací různých typů vzdušné akrobacie, živé hudby i neobvyklé scénografie, bude na programu osmnáctkrát.

Po zahajovacím večeru 16. srpna se od 22 hodin uskuteční videomapping nazvaný Oko nad Prahou, který připravil soubor Cirque Garuda. „Formou videomappingu ukážeme, co mohlo na Letné stát. Nový cirkus staví novou knihovnu,“ uvedl Turek.

Compagnie Rasposo podle Turka ukáže zase jinou polohu nového cirkusu, jejich představení Morsure je komornější a klasičtější, je více obrazné a divadelní.

V akci i představení od dua SKUTR

Festival nabídne také další zahraniční i domácí soubory nového cirkusu, pohybového divadla či klaunerie, například premiéru společného představení režijní dvojice SKUTR a Loser(s), soubory Kitch Kong Company a Guillaume Martinet z Francie, Amanitas Fire Theatre, Cink Cink Cirk, Cirque Garuda, Cirkus TeTy, Cirkus Mlejn, Cirk La Putyka i Cirksession.

SKUTR se novým projektem vrací k propojení divadla a nového cirkusu. Se skupinou Loser(s) připravili představení Walls & Handbags, které se obrací do světa dětské imaginace.

„Fotografie Dagmar Hochové z 50. let, které zachycují hrající si děti, a dodneška existující žižkovské dvorky a zdi, za nimiž se může skrývat celý svět, jsou základní myšlenky, s nimiž jsme vstoupili do projektu,“ uvedl člen dua SKUTR Lukáš Trpišovský.

Mnoho představení je připravených pro děti, jimž je určena i festivalová škola. Novinkou je hlídání dětí spojené se zábavou pro ně, které je určené rodičům-divákům večerního představení. Program najdete na: www.letniletna.cz.

Komentáře

Hlavní zprávy

Polovina hospod nám pomřela, ale nevzdáváme se, říká pivovarská rodina z Nupak

vydáno 27. června 2022  17:00

Nupaky leží asi čtyři kilometry západně od Říčan, v těsném sousedství komerční zóny u dálnice D1. Mlaďoučká víska, řeknete si. Ale kdepak. První zmínky o...  celý článek

Není potřeba děti hudebně hladit po hlavičce, říká dirigent a hudební skladatel

vydáno 27. června 2022  14:39

V šapitó Azyl78 na Výstavišti v pražských Holešovicích se podařila zrealizovat adaptace Knihy džunglí v hudební, taneční a scénické podobě režiséra Matěje...  celý článek

MHD čeká méně výluk. Metropole se připravuje na české předsednictví Radě EU

vydáno 27. června 2022  6:02

Už jen pár dní zbývá do okamžiku, kdy se česká metropole stane symbolicky hlavním městem Evropy. V pátek Česko převezme předsednictví v Radě EU. Součástí...  celý článek

Jak vychovávat z dětí vědce? Měli bychom jim jít z cesty, říká sympaťák s violoncellem

vydáno 26. června 2022  17:50

Rozcuchané vlasy, křivě nasazené brýle, mumlání pod fousy a nepřítomný pohled. Tak nějak si představujeme typického vědce. A přesně tak doktor Dominik...  celý článek