metro.cz

Počasí v Praze

12 °C / 18 °C

Úterý, 17. září 2019. Svátek má Naděžda.
Ilustrační snímek
Větší foto
Ilustrační snímek

Letošními novinkami daňového přiznání jsou vyšší slevy na první dítě i na školku

13. března 2019  12:49 Pavel Urban Metro.cz
Lhůta pro odevzdání daňového přiznání za rok 2018 se blíží. Lidé a firmy mají čas do 1. dubna. V případě využití služeb daňového poradce do 1. července. Zatím si povinnost podle Finanční správy splnila asi čtvrtina fyzických osob a 16 procent firem. Celkem jde o 588 338 přiznání.

Odpočty z pojištění

Lidé by neměli zapomenout na daňové odpočty, které si lze odečíst. Nárok na mě má ten, kdo si například platí životní pojištění, doplňkové penzijní spoření nebo splácí hypotéku či úvěr ze stavebního spoření. Kdo si spoří na důchod v rámci penzijního připojištění nebo doplňkového penzijního spoření, může si od základu daně odečíst částku, kterou za rok naspoří nad 12 tisíc korun. Maximální odečet je dvojnásobek této částky. „Tohoto limitu jste dosáhli, pokud jste na účet loni vložili 36 tisíc korun. Počítají se ale jen vaše vlastní vklady, ne příspěvky zaměstnavatele. Ve výsledku můžete na dani ušetřit až 3600 korun,“ říká Jiří Pech, analytik společnosti Broker Trust. Stejná hranice je u životního pojištění.

V případě hypotéky či úvěru ze stavebního spoření si lze odečíst až 300 tisíc korun od základu daně za loni zaplacené úroky. Přehled o nich posílají banky a stavební spořitelny klientům většinou už na začátku roku. „Úvěrem financovaná nemovitost musí sloužit k vašemu trvalému bydlení nebo k trvalému bydlení osob vám blízkých. Chaty a chalupy, i když jsou trvale obydlené, tuto podmínku nesplňují. Stejně tak je to případ investičních bytů, které slouží k pronájmu, nebo nemovitostí určených k podnikání,“ dodává Jiří Kryl, hypoteční analytik Broker Trust.

Letošní novinky

Na poslední chvíli

  • Téměř třetina tuzemských drobných podnikatelů nechává přípravu daňového přiznání na poslední chvíli.
  • Na vyplnění přiznání najímají daňového poradce. Za jeho služby běžně zaplatí kolem 2000 korun. Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro Raiffeisenbank.

Dobré je připomenout si také některé novinky, které se vztahují právě na daňové přiznání za loňský rok. Například daňové zvýhodnění na první dítě se zvýšilo a nově si může rodič odečíst 15 204 korun ročně. Zvýšilo se také školkovné. „Minimální mzda pro rok 2018 činila 12 200 korun. Maximální výše daňové slevy tak za umístění dítěte do školky za loňský rok činí stejnou částku,“ přidává daňová specialistka firmy Kodap Jana Janoušková.

Na daňový bonus (vzniká v případě, že daňové zvýhodnění na dítě je vyšší než daň po uplatnění ostatních slev a odpočtů) dosáhne poplatník tehdy, má-li roční příjem alespoň 73 200 korun. Mezi příjmy, které se započítávají do limitu pro vznik nároku na daňový bonus, se od roku 2018 nově počítají pouze příjmy ze zaměstnání a podnikání. Maximální částka výdajů paušálem se snížila z původních 1,6 milionu korun na 800 tisíc korun.

Nejčastější chyby

Finanční správa upozornila minulý týden na nejčastější chyby v daňových přiznáních. Lidé špatně uplatňují odečitatelné položky a slevy na dani – například školkovné uplatňují v maximální možné výši, ačkoliv reálně zaplatili nižší částku. Dále lidé podle Finanční správy započítávají slevy a zvýhodnění, i když na ně nemají nárok – například úroky z hypotéky si uplatňuje ten, kdo není vlastníkem.

„Chybně uplatňují slevu na manželku nebo naopak manžela – nejčastější chybou bývá nezahrnutí nemocenských dávek, podpory v nezaměstnanosti nebo mateřské do příjmů manželky nebo manžela,“ píše se v dokumentu na webu správy. Často Češi také špatně uplatňují slevu na dítě. Nejčastější chybou je uplatnění jednoho dítěte oběma rodiči. V neposlední řadě by poplatníci neměli zapomenout se na všechny formuláře podepsat.

Jak a kdy podávat

Češi mohou daňové přiznání podat více způsoby.

  • Přiznání lze podat v listinné podobě osobně na podatelnách finančních úřadů, poštou nebo elektronicky. Povinně elektronicky musí podání učinit všichni, kteří mají datovou schránku. Ti se vyhnou frontám na úřadech a vyřízení si mohou nechat až na poslední chvíli.
  • Poplatníci, kteří si zvolí osobní odevzdání, mohou využít rozšířené úřední hodiny. Letos budou od 25. března do 29. března otevřeny podatelny všech finančních úřadů a územních pracovišť od 8 do 17 hodin a prvního dubna od 8 do 18 hodin. Zároveň je k dispozici zjednodušený formulář přiznání k dani z příjmů fyzických osob na dvě strany, který mohou odevzdat ti, co měli loni příjmy jen ze závislé činnosti od zaměstnavatele.

Komentáře

Hlavní zprávy

Elektroparkování zdarma? Mimo Prahu zatím s obtížemi

Elektromobil na hradeckém Masarykově náměstí (5. června 2012)
vydáno 17. září 2019  5:53

Praha ulehčuje majitelům „čistých“ aut život. Parkují zdarma. V dalších městech je to problém.  celý článek

Sloupek Mardoši: Vyhořel u ohně

Mardoša, člen skupiny Tata Bojs
vydáno 16. září 2019  16:10

Na kytaru u táboráku jsem hrál naposled někdy ve čtrnácti. Od té doby mně sem tam někdo řekne, ať zahraju („hraješ přece v kapele“), ale to je v podstatě...  celý článek

Čechy trápí i jiné choroby než rakovina. Přitom jsou, na rozdíl od ní, nevyléčitelné

Ilustrační snímek
vydáno 16. září 2019  5:51

Onemocnění Karla Gotta zvedlo zájem veřejnosti o zhoubné nemoci.   celý článek

Naposled a osudově. Do kin vtrhne nabušený veterán Stallone

Rambo z roku 1985
vydáno 15. září 2019  6:18

Jeden z nejslavnějších akčních hrdinů, kteří se kdy objevili na filmovém plátně, symbol osmdesátých let i hojně nakoukávaný protagonista z pokoutně...  celý článek

Vaše fotky z Prahy

Máte pro nás zajímavý tip nebo Vás něco trápí a my Vám můžeme pomoct?

Napište nám