metro.cz

Počasí v Praze

0 °C / 4 °C

Sobota, 29. ledna 2022. Svátek má Zdislava.

Větší foto
Maskot | foto: Bohemians

Lev, sova či ježek. Maskota má jen polovina prvoligových týmů

  6:26
V zámoří je celkem běžné, že sportovní týmy mají kromě roztleskávaček své maskoty. Většinou vycházejí z klubového znaku. Často jde o zvířata a nejinak tomu je ve Fortuna lize. Šest z osmi klubových postaviček starajících se na stadionech o zábavu, je ze zvířecí říše. Všech osm najdete u celků z Čech. Na Moravě a ve Slezsku asi není zájem.

Například gepardice Jane má dokonce na oficiálních stránkách teplického klubu svou záložku. Se severočeským celkem je spjatá už deset let a má symbolizovat inteligenci, pružnost a rychlost. Na dresu nosí Jane číslo 45, které odkazuje na rok 1945, kdy klub vznikl.

Gepardici si můžete pozvat i na oslavu narozenin a vyskytuje se pochopitelně na různých akcích klubu. Když se na jaře roku 2015 hrál duel Bohemians 1905 s Teplicemi, zpestřil utkání také souboj maskotů v penaltovém rozstřelu o poločase. „Rádi bychom z tohoto souboje udělali tradici a věříme, že se do něj postupem času zapojí další maskoti,“ řekl tehdy autor myšlenky souboje Martin Kovařík, marketingový manažer FK Teplice. Jane v Ďolíčku místního klokana porazila 3:2.

Jablonec zastupuje sova Jizerka. Když ji klub v létě roku 2015 představoval, největší starost měl tehdy kustod Aleš Češek. „Nevím, kde na ni teď takhle narychlo seženu oblečení. Má velikost asi XXXXL,“ vtipkoval pro klubový web. Není to ledajaká sova, ale sýc rousný, který je chráněný a žije v Jizerských horách. Také Jizerka se kromě zápasů na Střelnici věnuje různým aktivitám klubu. A ve fanshopu Jablonce si můžete koupit i její plyšovou verzi, přispějete tím na ochranu Jizerských hor.

Jihlavský ježek je symbol města. Nejde jen o pivo, ale i o maskota místního celku Vysočina. Jeho jméno je jednoduše Ježour. Žlutomodročervená postavička s bodlinami fandí Jihlavě už od roku 2007 a také ji si můžete pozvat na oslavu narozenin, třeba pro vaše děti. Na stadionu je velmi aktivní a snaží se diváky rozproudit. Ježoura můžete sledovat i na Facebooku, stejně jako Jane.

V městském znaku se inspirovali také v Plzni, kde byl od roku 2003 maskotem velbloud. Ještě roce 2009 si tuto roli při zápase Viktorie na půdě Bohemians 1905 zkusil tehdy dvanáctiletý fanoušek Petr Zeman. V dalších letech ale velbloud ze Štruncových sadů zmizel.

Mladá Boleslav se pyšní také zvířetem, o zábavu se zde stará už od roku 2005 lev Bolek. Na Dukle zase mají už čtyři roky medvěda Julisáka.

Klokana z Ďolíčku už jsme zmiňovali. Tento živý maskot se začal ve Vršovicích pohybovat už v 80. letech. Plyšový klokan se proslavil loni na podzim. Když o přestávce zápasu proti Slavii šikovně žongloval s míčem, ještě netušil, že za několik dní bude hvězdou internetu. Když se totiž na Nou Campu představovala nová posila Barcelony Ousmane Dembélé, moc mu dribling nešel. A tak vršovický klub na svém Twitteru zareagoval videy z obou akcí a připsal tweet ve znění: „If you are lepší than 120M€ player of @FCBarcelona, but you are pouze mascot of @bohemians1905...“

V Liberci a na Spartě se nepotkáte se zástupci ze světa fauny, ale s postavami Slovánkem a Spartakem. Ten povzbuzuje fanoušky na Letné už od roku 2000. Většinou jména maskotů vybrali fanoušci klubů. 

Komentáře

Hlavní zprávy

Co mají společného Guru, Too hot to handle a Labutí píseň? Děje se tam ho*no

Strážce streamu
vydáno 28. ledna 2022  14:25

STRÁŽCE STREAMU Nejrůznější pořady, seriály a filmy se na nás hrnou ze všemožných streamovacích služeb v kvantech doposud nevídaných. Konkurence je obrovská a divákův čas...  celý článek

Film Lucie postrach ulice je fantasy. Chobotnice z II. patra sci-fi

vydáno 28. ledna 2022  5:55

Kolektiv autorů motajících se kolem filmového webu vám udělá pořádek ve světě udatných hrdinů, spanilých princezen a čarodějů.  celý článek

Komerční sdělení

Pod městem leží evropský unikát

vydáno 28. ledna 2022

Cesta za splněním klimatického plánu by měla výjimečnou technologii chránit nikoli likvidovat.  celý článek

Bude ve čtvrti poliklinika, domov důchodců nebo bazén? Tlačte více na developery, žádá petice

vydáno 27. ledna 2022  12:46

Do areálu Nákladového nádraží Žižkov se zakously první bagry. Rozjela se příprava výstavby nové čtvrti a už se zvedá kritika.   celý článek

Vaše fotky z Prahy