metro.cz

Počasí v Praze

-8 °C / 0 °C

Úterý 7. února 2023. Svátek má Veronika

Větší foto
Otec (Liam Neeson) a syn (Micheál Richardson) ve filmu i v reálu | foto: BONTONFILM

Liam Neeson si zahrál se svým synem. Vzpomínky na Itálii přinášejí jedinečný příběh

  11:29
Hned po poslední klapce režisér filmu Vzpomínky na Itálii James d’Arcy zpovídal své hlavní hvězdy Liama Neesona a Micheála Richardsona.

Právě jsme ten film dotočili. Jak se cítíte? Micheále, je to tvůj první film, jak se cítíš?
Richardson: Je to dojemné. Snažím se nebrečet. Vlastně vůbec nevím, jak to vyjádřit.
Neeson: Já jsem nadšený. Nadšený, že si zase můžeme něco odškrtnout. Jsem nadšený, že jsem mohl pracovat s Jamesem D’Arcym, skvělým hercem, scenáristou a režisérem. Byl to pro mě opravdu fantastický zážitek, a to jsem natočil už asi sedmašedesát filmů. Pracoval jsem s úžasnými režiséry, Scorsesem, Spielbergem…
Richardson: Už zase začínáš.
Neeson: Už budu zticha. Ale James byl opravdu skvělý. A je to výborný příběh. Skvělý příběh o rodině, lásce, soucitu, ztrátě a humoru.

Jaké bylo pro otce a syna hrát ve filmu otce a syna?
Neeson: Bylo to zvláštní, musel jsem si občas říct: „Nehraj, je to tvůj syn a s ním nemusíš hrát, že jsi jeho otec.“ Musel jsem si to připomínat.

Jaké to bylo, když měl k tobě Micheál připomínky?
Neeson: Měl pár poznámek. Zamyslel jsem se nad nimi a říkal si, že má pravdu.
Richardson: V několika případech byl tvůj prvotní instinkt takový zvláštní, ale pak ses na to podíval znovu a změnil jsi názor.

Určitým způsobem se vám příběh prolíná s reálným životem. Nás jako tvůrčí osoby často přitahují příběhy, v nichž můžeme odhalit emoce, které jsme už prožili. Jak jste ve filmu přistupovali k aspektu ztráty?
Neeson: Teď mluvím za sebe. Když jsem četl scénář, tak na mě působil i tím, co jsem už v životě poznal a zažil. Micheál ztratil matku a já jsem před deseti lety vinou tragické události ztratil manželku. Říkal jsem si tehdy, tedy spíše herec ve mně jako by říkal: „Nech to být, nemusíš přemýšlet, jaké do scény přineseš emoce, ty se tam prostě objeví.“ Jsou tam samozřejmě scény, kdy se do té temnoty ponoříme, ale byla to pro mě jakási duševní očista... Není to možná to nejlepší slovo, ale pro mě to opravdu byla jakási katarze. Prošel jsem si velkým zármutkem, když mi zemřela žena... a teď jsem si to mohl znovu prožít prostřednictvím umění, ve filmu. Byl to pro mě jedinečný zážitek.
d’Arcy: O tom jsme se bavili, když jsme se poprvé potkali. Příběh podobně dopadá i na mě, protože jsem přišel o otce, když jsem byl malý. Bavili jsme se o tom na začátku... Doufali jsme, že film bude takovou očistou pro nás všechny. Micheále, také jsme o tom spolu mluvili, když jsme se viděli poprvé. Samozřejmě jsem měl o nás všechny trochu obavu. Liame, ty asi také.
Neeson: Ano.
d’Arcy: Micheále, ty možná také… Měl jsem strach, že se ocitneme v situaci, na kterou už nebudeme schopni nahlížet z uměleckého hlediska. Pořád totiž vyrábíme dílo určené divákům, není to prostě skupinová terapie.

Micheále, jak jsi k tomu přistupoval ty?
Richardson: Když jsem si na začátku přečetl scénář, byl mi velmi blízký. Navíc se nám ocitl v rukou ve zvláštní čas... Je to totiž deset let, co maminka odešla. Byl jsem ještě malý, když mi umřel jeden z rodičů… Ve filmu je jedna replika, kdy táta říká, že nikdo neví, co má v té situaci dělat. Myslím, že je to pravda. Když se vám v mladém věku stane něco takového, často se uzavřete do sebe, snažíte se to polknout, ale není to správná cesta. Myslím, že je třeba truchlit, je třeba tomu dát průchod, pobrečet si. Z paměti si vzpomínky jen tak nevymažete, i když jsem se snažil, a myslím, že to tak má hodně lidí. Ve filmu jsem objevoval věci, které jsem v sobě měl hluboko uzamčené. Objevovaly se nové pocity, chtělo se mi brečet… Mám velké štěstí, že jsem si něčím takovým mohl projít se svým tátou.
Neeson: Také jsem to tak cítil, zvláště když jsem viděl Micheála natáčet záběry, kterých jsem nebyl součástí. Říkal jsem si, že by na něj máma byla pyšná, kdyby ho viděla. Viděl jsem ji, jak se usmívá, a úplně jsem ji slyšel, jak říká: „To je vážně dobré.“ A její část rodiny, když už mluvíme o herectví, jejich herecká tradice je ohromně dlouhá. Herecká tradice její tety, Lynn Redgraveové (Vanessiny sestry), která už mezi námi není, sahá až do osmnáctého století, kdy ještě herce považovali za „potulné darebáky“.
d’Arcy: Když jsme tu byli asi týden, řekl jsi něco, co ve mně rezonovalo celé natáčení. Dělali jsme takovou maličkou scénu, po které jsi přišel za Micheálem a řekl jsi: „Viděl jsi toho motýla?“ A on odpověděl: „Ne, neviděl.“ Pak jsi řekl: „Vanessa je s námi.“ Myslel jsem na to, že na vás tady dohlíží, že dohlíží na mě i na tento film.
Richardson: Malá znamení.
Neeson: Zajisté.
Richardson: Je třeba tomu být otevřený. Byl to životní zážitek. MET

Komentáře

Hlavní zprávy

RECENZE: Nový snímek Korzet ukazuje proslulou císařovnu Sissi ve zralém věku

vydáno 6. února 2023  10:22

Hlavní roli ztvárnila herečka Vicky Kriepsová.  celý článek

Koho skolí infarkt dřív? Ženy chrání hormony, muži dokáží rozpoznat příznaky

vydáno 6. února 2023  5:56

Statistiky dožití hovoří ve prospěch žen. Obě pohlaví se vzájemně špičkují, kdo koho utrápí dřív a proč je víc vdov než vdovců.  celý článek

Ve Světozoru se psala historie. Dnes kino láká na operu nebo třeba na Terryho ponožky

vydáno 5. února 2023  16:43

Seriál o zajímavých pražských biografech pokračuje nedaleko Václavského náměstí. Světozor má hned tři sály. Prohlídka kina začíná exkurzí do minulosti.  celý článek

Zmizelá fontána za obchodním domem Máj. Vystřídala ji Kafkova otáčecí hlava

vydáno 5. února 2023  11:30

Zvedněte pohled od displeje mobilního telefonu a zkuste vnímat, kudy chodíte, kolem čeho chodíte a po čem chodíte. Možná vás překvapí, co vám celé roky...  celý článek